Głównym celem kradzieży są pokrywy studzienek i separatorów, słupki, znaki a nawet lustra drogowe.
Efekty tych patologicznych zjawisk, które stanowią niebezpieczeństwo dla pozostałych użytkowników dróg, są szczególnie widoczne na drogach poza terenem zabudowanym. W Stargardzie narażony na „drogowe szabrownictwo” jest szczególnie rejon osiedla Lotnisko. Do zuchwałych kradzieży dochodzi też w samym centrum miasta.
Obok kradzieży, drugim poważnym, negatywnym zjawiskiem wpływającym na stan techniczny infrastruktury drogowej są akty wandalizmu. Celem chuliganów padają głównie sygnalizatory sygnalizacji świetlnych oraz znaki drogowe.
Łączna wartość skradzionych i zniszczonych elementów szacuje się na około 40 tys. zł. Jednak to nie koszty finansowe są podstawowym problemem stwarzanym przez wandali i złodziei, lecz bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia innych użytkowników dróg. Brak pokryw studzienek, znaków, sygnalizatorów zwiększa ryzyko wypadków drogowych. Skutki najechania kołem w otwór po brakującej pokrywie kanalizacyjnej łatwo sobie wyobrazić.
Aby przeciwdziałać powtarzającym się kradzieżom dokonuje się oznakowania mienia drogowego. Często kradzione elementy wyposażenia dróg będą trwale oznakowane w sposób niewidoczny gołym okiem, który umożliwia ich szybką identyfikację. Dzięki specjalnym znakom każdy skradziony element będzie można zidentyfikować i łatwo udowodnić kradzież.
Apelujemy do wszystkich osób, które zauważą przy drogach podejrzane zachowania mogące świadczyć o kradzieży o poinformowanie Policji, Straży Miejskiej lub pracowników Urzędu Miejskiego.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Chciwość doprowadzi do tragedii