Dzisiaj jest: 6.6.2026, imieniny: Laury, Laurentego, Nory

Miasto ponownie wspiera ogrody, ale nie wszyscy działkowcy skorzystają

Dodano: 3 tygodnie temu Autor:
Redakcja poleca!

Miasto Stargard przeznaczy w tym roku 135 tysięcy złotych na rozwój Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Miasto ponownie wspiera ogrody, ale nie wszyscy działkowcy skorzystają

Miasto Stargard przeznaczy w tym roku 135 tysięcy złotych na rozwój Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Do 8 maja trwał konkurs dla stowarzyszeń, które zarządzają terenami ogrodów i chcą poprawić ich infrastrukturę oraz dostępność dla mieszkańców. Nie wszyscy działkowcy skorzystają z dofinansowań.

Środki z miejskiego budżetu można przeznaczyć m.in. na remonty alejek, modernizację instalacji wodociągowej i elektrycznej, budowę oświetlenia, ogrodzeń czy monitoringu. W grę wchodzą także inwestycje rekreacyjne, m.in. place zabaw, siłownie plenerowe czy miejsca integracji dla mieszkańców. Miasto stawia również na ekologię. Dofinansowanie obejmuje projekty związane z gospodarką odpadami i ochroną środowiska, np. budowę kompostowników czy zbiorników na deszczówkę.

Każdy projekt może liczyć na wsparcie do 80 proc. kosztów, maksymalnie 30 tys. zł. Pozostałą część muszą zapewnić same stowarzyszenia, w formie finansowej lub rzeczowej. Wnioski można było składać do początku maja, a rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na czerwiec. To kolejna edycja programu, który od lat wspiera działkowców w Stargardzie. Rodzinne Ogrody Działkowe pełnią ważną rolę w mieście. To nie tylko miejsca uprawy roślin, ale także przestrzeń wypoczynku i integracji mieszkańców. Dzięki kolejnym inwestycjom mają być jeszcze bardziej dostępne i przyjazne dla wszystkich.
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radny Krzysztof Kozłowski poruszył temat dofinansowania ROD im. F. Chopina. - Na końcu ulicy Szczecińskiej, w sumie już poza granicami miasta Stargard, zlokalizowane są ogrody działkowe, których głównie użytkownikami są mieszkańcy miasta. Czy te ogrody też są objęte wsparciem?- zapytał radny Krzysztof Kozłowski.

Prezydent Stargardu Rafał Zając przypomniał, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, którą radni dobrze znają, obowiązuje właściwość miejscowa i rzeczowa. - Zgodnie z właściwością miejscową samorząd miasta może działać wyłącznie w granicach administracyjnych Stargardu. Mi jest przykro, bo z chęcią te ogrody przy Lipniku również bym wspierał, bo mam świadomość, że wielu mieszkańców tam wypoczywa. Taką możliwość ma gmina wiejska Stargard, bo to są ogrody położone na jej terenie- wyjaśnił Prezydent.

Radny Krzysztof Kozłowski zapytał Prezydenta o to, czy dla ROD im. F. Chopina zrobi wyjątek w tej kwestii. - Panie Prezydencie, czy można byłoby przeanalizować, gdyby te ogrody z końca ulicy Szczecińskiej połączyły się z innymi ogrodami na terenie miasta, czy może byłaby możliwość wsparcia finansowego, czy też nie? Jako jednej organizacji- zapytał radny. - Rozumiem intencje, szukamy wytrychu, żeby sprawę załatwić, ale właściwość miejscowa pozostaje w granicach- powiedział Prezydent Rafał Zając. -Trzeba by było granicę przesunąć- dodał.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
KSIĄŻNICA STARGARDZKA - premiera powieści Anny Sakowicz: „Leonie i Alexander” cz. 1