Wczoraj policjanci ze stargardzkiej komendy przeprowadzili działania, w ramach których kontrolowali punkty sprzedaży alkoholu i sprawdzali, czy nie dochodzi do naruszeń obowiązujących przepisów w zakresie zakupu alkoholu przez osoby nieletnie, czy też nietrzeźwe. Mundurowi sprawdzali, czy w sklepach znajdują się informacje (wywieszki) na ten temat. W rozmowach ze sprzedawcami i właścicielami sklepów przypominali o obowiązujących przepisach oraz uczulali na próby nabywania napojów alkoholowych przez osoby właśnie nieletnie.
Funkcjonariusze doskonale wiedzą, jakim zagrożeniem jest spożywanie alkoholu przez młodzież. Spotykają się ze zdarzeniami z udziałem osób nieletnich, którzy będąc pod wpływem napojów alkoholowych, stają się sprawcami czynów karalnych lub tez sami padają ofiarami różnych przestępstw. W rozmowach ze sprzedawcami i właścicielami sklepów funkcjonariusze przypominali o obowiązujących przepisach oraz uczulali na próby nabywania napojów alkoholowych przez osoby nieletnie. Zachęcali do weryfikacji wieku potencjalnych nabywców w przypadku najmniejszej wątpliwości. Policjanci uwrażliwiali na konieczność zabezpieczenia młodzieży przed skutkami uzależnień. Podkreślali, że jednym z elementów profilaktyki uzależnień jest rygorystyczne stosowanie się sprzedawców do zapisów zawartych m.in. w Ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Przypominamy!
Polskie prawo zabrania sprzedaży alkoholu osobom nieletnim, jak również osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający alkohol uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek.
Przepisy Ustawy o wychowaniu w trzeźwości oraz przeciwdziałaniu alkoholizmowi mówią o tym, że:
Art. 15 Zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:
1.osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości,
2.osobom do lat 18, (…).
art. 43 1. Kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to
zabronione albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega
grzywnie.
2. Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa określonego w ust. 1.
3. W razie popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 albo 2 można orzec przepadek napojów alkoholowych chociażby nie były własnością sprawcy, można także orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych.
Każdy właściciel, kierownik oraz ekspedientka w placówce handlowej, w której sprzedawany jest alkohol, musi postępować zgodnie z prawem i być szczególnie wyczulonym na klientów dokonujących zakupu tego typu towaru.
Tekst opublikowany na stronie: www.stargard.policja.gov.pl 10.01.2025 r. Lead od portalu e-stargard.pl