Od 1 stycznia obowiązkowe stanie się segregowanie dodatkowej frakcji odpadów- tekstyliów. Jak Miasto przygotowało się do tego, by spełnić ten obowiązek?
Jak informuje Portal Samorządowy, od 1 stycznia 2025 r. każda gmina będzie miała nowy obowiązek selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych. - Większość gmin planuje ograniczyć swoje usługi do odbiorów odpadów tekstylnych w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Samorządy apelują o powtórne wykorzystywania używanej odzieży- informuje Portal Samorządowy.
Segregacja ma zmniejszyć obciążenie środowiska
Celem obowiązkowej selektywnej zbiórki tekstyliów jest umożliwienie ich recyklingu lub ponownego wykorzystania. Ma to ograniczyć ilość odpadów trafiających na wysypiska i zmniejszyć obciążenie środowiska. – Odzież i tekstylia, zwłaszcza te wykonane z materiałów syntetycznych, stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Ich rozkład trwa setki lat. Uwalnia się przy tym mikroplastik, powodujący zanieczyszczenie wody i gleby. Ich produkcja pochłania duże ilości energii i generuje znaczące emisje gazów cieplarnianych- informuje Portal Samorządowy.
O to, w jaki sposób Miasto przygotowało się do spełnienia nowego obowiązku zapytała radna Rady Miejskiej w Stargardzie Monika Kieliszak. – W styczniu przyszłego roku wchodzi w życie przepis regulujący konieczność segregowania dodatkowej frakcji odpadów, tekstyliów. Obowiązek ten wynika wprost z ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którym od nowego roku gminy będą zobowiązane do przyjmowania odpadów tekstylnych i odzieży w tzw. punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych- przedstawiła radna.– W jaki sposób zostało Miasto przygotowane do tej zmiany przepisów? Czy mieszkańcy zostali poinformowani o braku możliwości wrzucania ubrań do śmieci zmieszanych? W kontekście zabrania z miasta pojemników na ubrania, istnieje prawdopodobieństwo, że tekstylia trafią do odpadów zmieszanych. Jakie działania zostały podjęte w tym temacie? Czy konieczność segregowania ubrań zmieni stawkę za odbiór śmieci?- zwróciła się z pytaniem do Prezydenta Miasta radna Monika Kieliszak.
W Stargardzie tekstylia trzeba segregować już od 4 lat
Piotr Mync, Zastępca Prezydenta Stargardu wyjaśnił, że zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na ternie Gminy Miasto Stargard, od 1 stycznia 2021 r. mieszkańcy Gminy Miasto Stargard mają obowiązek selektywnej zbiórki odpadów poprzez wyodrębnienie odzieży i tekstyliów z frakcji odpadów komunalnych. Odpady te przyjmowane są w Ekopunkcie. – Miasto na kilka lat przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zapewniło funkcjonowanie Ekopunktu, w którym mieszkańcy sprawnie przekazują odpady w postaci odzieży i tekstyliów- poinformował Wiceprezydent. – Zapisy ustawy nie wymagają, by odpady te były odbierane bezpośrednio z nieruchomości, w związku z tym, odbiór odpadów od nowego roku będzie następował na dotychczasowych zasadach, co nie generuje zmiany stawki dla mieszkańców na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych- dodał Piotr Mync.
Wiceprezydent odniósł się również do tematu kontenerów na odzież używaną, które w ostatnim czasie zniknęły z ulic Stargardu. – Z terenu miasta zabrano kontenery na odzież używaną, które nie miały odpowiedniej zgody na zajęcie pasa drogowego lub na zajęcie terenu. – Pozostały te pojemniki, na które podmioty zbierające odzież używaną posiadają stosowne umowy z właścicielem lub zarządcą nieruchomości. Działalność ta obejmuje odzież używaną, która nie jest odpadem, w związku z czym nie jest to zadanie gminy. Podmioty zbierające odzież prowadzą działalność własnym staraniem, na własny koszt i nie dotyczy to gminnego systemu odbioru odpadów komunalnych- poinformował Piotr Mync.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Lifestyle
- Od 1 stycznia zmiany w segregacji odpadów. Czy Stargard jest przygotowany?