Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przez cały rok prowadzi kontrole związane z jakością paliwa na stacjach benzynowych. Mamy wyniki kontroli, które przeprowadzone były od początku roku do końca października.
Z badań przeprowadzonych przez UOKiK na stacjach w Stargardzie wynika, że we wszystkich skontrolowanych punktach sprzedawane paliwo jest dobrej jakości. W całej Polsce od 20 stycznia do 31 grudnia 2024 roku przeprowadzono 1369 kontroli. W Stargardzie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dwóch stacjach skontrolował jakość oleju napędowego i benzyny. Jakości skroplonego gazu LPG nie sprawdzano. Kontrole paliw płynnych przeprowadzono na stacji Orlen przy ul. Łabędzia oraz Szczecińskiej. Na żadnej ze stacji nie stwierdzono niezgodności paliw z dystrybutorów z polskimi normami.
Najczęstszymi nieprawidłowościami stwierdzanymi podczas kontroli UOKiK w całej Polsce są m.in. niewłaściwa odporność na utleniane oleju napędowego, co przyczynia się do jego szybszego „starzenia”, zbyt niska temperatura zapłonu oleju napędowego, co może spowodować wybuch oparów oleju podczas nalewania z dystrybutora do baku oraz zbyt wysoki poziom siarki, który może świadczyć o dodaniu do oleju napędowego tańszego oleju opałowego. W przypadku benzyny problemem jest niewłaściwa liczba oktanowa oraz niewłaściwa prężność par, która może doprowadzić do problemów z uruchomieniem silnika, a nawet ciągłością jego pracy. Nieodpowiednie parametry paliwa mają negatywny wpływ na pracę silnika. Mogą powodować zamarzanie paliwa zimą, wzrost jego zużycia, pogorszenie stanu technicznego silnika, a w konsekwencji jego awarię. Naraża to użytkowników na ponoszenie kosztów napraw i remontów silników oraz dyskomfort jazdy.
Stacje do kontroli typowane są przez UOKiK na trzy sposoby. Pierwszym jest losowanie stacji z centralnej ewidencji działalności gospodarczej, drugim- kontrola stacji, u których w poprzednich latach stwierdzono nieprawidłowości, a trzecim- kontrola stacji, na którą skargę złożył kierowca. Na stacje, na których wykryto nieprawidłowości, inspektorzy wracają po pewnym czasie, by ponownie pobrać próbki. W przypadku wykrycia i potwierdzenia, że sprzedawane na stacji paliwo nie spełnia norm, właściciel ma obowiązek wycofać je z obrotu i zutylizować. Inspektorzy powiadamiają również o tym fakcie odpowiedni urząd celny, urząd skarbowy i Urząd Regulacji Energetyki, który może nałożyć karę i odebrać koncesję. Sprawa zazwyczaj trafia również do prokuratury, ponieważ obrót paliwem, które nie spełnia norm, to przestępstwo.
W województwie zachodniopomorskim stwierdzono sprzedaż paliw słabej jakości tylko na stacji Carrefour Polska przy ul. Mieszka I w Szczecinie. Badana próbka oleju napędowego nie spełniała wymagań określonych w rozporządzeniu z uwagi na zaniżony parametr temperatury zapłonu, którego wynik badania wyniósł 46 stopni C przy wymaganiach uwzględniających tolerancję 52,7 stopnia C.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Region
- UOKIK skontrolował stacje paliw w Stargardzie i regionie. Na jedną trzeba uważać