Stargardzka glorieta od początku istnienia negatywnie wpisała się w przestrzeń miasta. Czy w związku z sąsiedztwem odremontowanego amfiteatru czasy jej świetności dopiero nadejdą?
Radny Rady Miejskiej Dawid Pycz zwrócił uwagę, że park Bolesława Chrobrego stanowi istotny punkt zielenie w mieście. – Częścią tego parku jest Bastion Świętojański, na którego szczycie jest m.in. Glorieta, która ulega częstej dewastacji i nie stanowi atrakcji, jaką powinna być- zauważył radny. – Po otwarciu nowego amfiteatru ruch pieszych w tym miejscu wzrośnie, a stan tego miejsca nie jest odpowiednio zadbany- dodał Dawid Pycz. Zapytał Prezydenta, czy Miasto ma plany dotyczące tego miejsca i czy odbywały się w tej sprawie konsultacje społeczne oraz czy są wykonane projekty na wykonanie prac mających na celu podniesienie atrakcyjności tak centralnie położonego fragmentu parku.
Piotr Mync, Zastępca Prezydenta Stargardu poinformował, że w ramach bieżącego utrzymania, w ubiegłym roku dokonano interwencyjnej naprawy ubytków w sąsiadującej z glorietą, zdewastowanej nawierzchni z kostki brukowej. – W kwietniu 2024 r. obiekt został odmalowany, by zakryć napisy i obrazy naniesione przez wandali. W ramach planowanych prac modernizacyjnych, na jesień tego roku przewidywane są prace związane z obsadzeniem kolumn gloriety roślinnością pnącą. W miarę możliwości finansowych, o ile nie wystąpią inne, nieprzewidziane wydatki interwencyjne, zostanie zlecony zakup roślin i wykonanie nasadzeń- poinformował Piotr Mync.
Wiceprezydent dodał, że glorieta nie ma jednego, zaplanowanego działania, którego byłaby centralnym punktem. - Z uwagi na fakt, że jest posadowiona w ciągu pieszo-spacerowym stargardzkich plant, w niedalekim sąsiedztwie od nowo otwartego po modernizacji amfiteatru, służy spacerującym mieszkańcom oraz turystom jako element małej architektury. W zależności od potrzeb, w ramach lokalnych wydarzeń, glorieta oraz sąsiadujący z nią teren wykorzystywane są przez stowarzyszenia i lokalnych artystów do realizowanych przez nich działań kulturalnych. Co roku odbywają się tam festyny, np. Festyn Świętojański, organizowany przez parafię św. Józefa z okazji dni patrona miasta, oraz liczne działania związane z Art Festiwalem- powiedział Piotr Mync. - Nie przewiduje się prac projektowych dotyczących tego miejsca, ani związanych z tym konsultacji społecznych. W miarę możliwości budżetowych, w pierwszej kolejności realizowane są prace utrzymaniowe oraz usuwanie skutków wandalizmu- dodał Zastępca Prezydenta Stargardu.
Glorieta w Parku Chrobrego od samego początku nie ma dobrej sławy. „Stargardzka fryga” kilkukrotnie się już rozpadała i była odnawiana, wielokrotnie też została zdewastowana. Realizacja pomysłu, który powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016, był też przedmiotem postępowania prokuratury, która oskarżyła jednego z pracowników Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki o przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy.
Foto: Roman Budzowski
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Czy glorieta zyska jeszcze blask?