Dzisiaj jest: 23.11.2024, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

Jak smog wpływa na nasze zdrowie?

Dodano: 5 miesięcy temu Autor:

Wiosną i latem większość z nas oddycha pełną piersią – kończy się sezon smogowy w Polsce. Ale czy na pewno?

Jak smog wpływa na nasze zdrowie?
Wiosną i latem większość z nas oddycha pełną piersią – kończy się sezon smogowy w Polsce. Ale czy na pewno? Niestety, w wielu miejscowościach smog wpływa na nasze zdrowie przez cały rok. Sprawdź aktualny poziom zanieczyszczenia powietrza w Stargardzie i dowiedz się, jak możesz przeciwdziałać smogowi na co dzień.
 

Skąd bierze się smog?

Smog to nagłaśniane w ostatnich latach zjawisko atmosferyczne. Wynika bezpośrednio z działalności człowieka, czyli ze stosowania niskiej jakości opału w piecach przydomowych, transportu oraz z działalności produkcyjnej.

O smogu najwięcej mówimy jesienią oraz zimą (od listopada do kwietnia). Zjawisko nasila się w okresie grzewczym, szczególnie w bezwietrzne, mgliste dni. Rzadziej wspomina się jednak o tym, że ze smogiem możemy mieć do czynienia również wiosną i latem. W dużych miastach Polski może występować tzw. smog fotochemiczny (nazywany też smogiem Los Angeles).

Smog fotochemiczny pojawia się w słoneczne, bezwietrzne dni. Występuje w miejscach charakteryzujących się dużym ruchem ulicznym. Można zaobserwować go pod postacią brunatnej mgły nad miastem. Produkowane przez pojazdy spaliny wchodzą w reakcje ze światłem słonecznym, przez co powstaje ozon – trujący gaz utrudniający oddychanie.

Warto na co dzień kontrolować jakość powietrza. Mapę obrazującą poziom zanieczyszczeń powietrza w Stargardzie i innych miastach województwa zachodniopomorskiego znajdziesz tutaj: https://aqicn.org/map/szczecin/pl/.

 

Wpływ smogu na zdrowie

Niestety, w kwestii smogu mamy jeszcze wiele do zrobienia. Polskę uznaje się za kraj, który ma najbardziej zanieczyszczone powietrze spośród wszystkich członków Unii Europejskiej. Wedle badań smog skraca o rok życie przeciętnego Polaka. Każdego roku przyczynia się do śmierci ok. 26-48 tysięcy osób.

Przede wszystkim smog zwiększa ryzyko występowania wielu chorób, w szczególności układu oddechowego. Wdychane drobiny pyłu, metali ciężkich, tlenków siarki, azotu i dioksyn z paliw kopalnych przyczyniają się m.in. do raka płuc, astmy i częstych infekcji dróg oddechowych.

Kolejny negatywny efekt oddychania zanieczyszczonym powietrzem to wyższe ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Cząsteczki smogu mogą przedostawać się do krwiobiegu i osadzać się w naczyniach krwionośnych. Powoduje to wzrost ciśnienia krwi i zwiększa ryzyko zawałów oraz udarów.

Smog negatywnie wpływa także na skórę. Nie tylko ją zanieczyszcza, ale również przyczynia się do namnażania reaktywnych cząsteczek tlenu z niesparowanymi elektronami (tzw. wolnych rodników). Ich nadmiar w organizmie nazywamy stresem oksydacyjnym. Jego skutkiem jest uszkadzanie zdrowych komórek, także skóry. W rezultacie dochodzi np. do degradacji kolagenu i elastyny w skórze, powstają również stany zapalne skóry.

Skóra, która na co dzień ma kontakt ze smogiem, staje się sucha i podrażniona. Traci zdrowy blask, zyskując szary, matowy koloryt. Szybciej pojawiają się na niej zmarszczki, częściej mogą występować także niedoskonałości: zaskórniki, wypryski, egzemy.

 

Jak przeciwdziałać szkodliwemu wpływowi smogu na zdrowie? 5 praktycznych porad

Aktualnie jakość powietrza w Stargardzie i najbliższych okolicach jest dobra. To właściwy czas do przygotowania się na nadchodzącą jesień oraz zimę. Warto zadbać o zdrowe nawyki i rozważyć zakup niektórych produktów, które pomagają chronić organizm przed smogiem.
  1. Na co dzień sprawdzaj jakość powietrza – zarówno w Stargardzie, jak i w miejscach, do których podróżujesz. Dzięki temu wiesz, kiedy reagować na nasilenie smogu w Twoim otoczeniu.
  2. Rozważ zakup maski antysmogowej – powinna mieć filtr FFP4, który zatrzymuje do 99% cząsteczek pyłu. Zależnie od modelu jej koszt to ok. 80-170 zł. Latem większość tego rodzaju produktów ma atrakcyjne ceny.
  3. Rozważ zakup oczyszczacza powietrza – zwłaszcza jeśli mieszkasz w pobliżu ruchliwej ulicy. Oczyszczacz z filtrem węglowym HEPA H13 zatrzymuje do 99,97% cząsteczek zanieczyszczeń. Wysokiej jakości oczyszczacz powietrza może kosztować poniżej 1000 zł.
  4. Pamiętaj o regularnej wymianie filtrów w masce i oczyszczaczu – najlepiej miej w domu zapas takich filtrów i zapisz w kalendarzu, kiedy trzeba wymieniać filtry na nowe.
  5. Unikaj przebywania poza domem w dni, gdy stężenie smogu jest najwyższe – np. jeśli masz możliwość pracy z domu. Miej na uwadze, że zwykle smog nasila się wieczorami.
  6. Wietrz pomieszczenia, gdy stężenie smogu jest najniższe – zazwyczaj po południu lub późnym rankiem. Najlepiej jednak monitoruj stężenie smogu w czasie rzeczywistym.
  7. Zadbaj o zdrową dietę antyoksydacyjną – świeże owoce i warzywa obfitują w cenne dla zdrowia antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki w organizmie. To m.in. witamina C, witamina E i polifenole.
  8. Rozważ suplementację kolagenu – jeśli chcesz spowolnić procesy starzeniowe skóry, kolagen hydrolizowany pomoże Ci dostarczyć organizmowi łatwiej przyswajalne aminokwasy, które są niezbędne do syntezy kolagenu ustrojowego. Ranking suplementów diety z kolagenem znajdziesz na: https://wybieramykolagen.pl/.
Wpływ smogu na nasze zdrowie jest zarówno odczuwalny, jak i zauważalny. Najpoważniejsze konsekwencje zdrowotne wiążą się ze wpływem smogu na układ oddechowy i sercowo-naczyniowy człowieka. Nie zmienia to jednak faktu, że u wielu osób smog może powodować uciążliwe dolegliwości skórne. W czasie, gdy nadal dążymy do obniżenia emisji zanieczyszczeń do powietrza, warto przeciwdziałać smogowi na dostępne sposoby. Dbaj o jakość powietrza, którym oddychasz i niweluj szkodliwy wpływ smogu na zdrowie dietą antyoksydacyjną.

Materiał sponsorowany

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja