Dzisiaj jest: 24.11.2024, imieniny: Emmy, Flory, Romana

Wyjście w góry wiosną ? o czym pamiętać? To warto wiedzieć

Dodano: 6 miesięcy temu

Planujesz wyjść wiosną w góry? Pamiętaj, że to czas zmiennej pogody, zwłaszcza na wysokościach. Jak się ubrać wiosną w góry i co zabrać ze sobą na szlak? Podpowiadamy!

Wyjście w góry wiosną ? o czym pamiętać? To warto wiedzieć

Jak się ubrać wiosną w góry?

Zanim wyruszysz eksplorować górskie tereny, skompletuj funkcjonalny i ciepły strój. Miej na uwadzę, że wiosna to czas kiedy przyroda ożywia, ale w wysokich partiach gór nadal może sypać śnieg. Co w takim razie założyć na wyjście w góry? Nasza odpowiedź to strój na cebulkę.

Ubiór na cebulkę w góry powinien składać się z minimum trzech warstw odzieży. Pierwszą z nich stanowi bielizna termoaktywna, która zapobiega wychłodzeniu organizmu, ponieważ szybko i skutecznie odprowadza pot z powierzchni skóry. Śmiało możesz założyć koszulkę z technicznych materiałów np. poliestru. Takie modele ma w ofercie wiele sportowych marek, t-shirty The North Face to jedna z propozycji.

Druga warstwa ma za zadanie kumulować nagromadzone ciepło. Do elementów ubioru środkowej warstwy można zaliczyć ciepłe polary Columbia, a także męskie spodnie trekkingowe w sklepie internetowym sportano.pl. Staraj się wybierać ubrania o dobrej izolacji termicznej o dopasowanym kroju – nie ciasne, ale też niezbyt obszerne. 

Trzecia, ostatnia warstwa odzieży w góry to kurtka. Wiosną przyda Ci się kurtka przeciwdeszczowa z membraną, która ochroni Cię przed deszczem, niską temperaturą i wiatrem. Zwróć uwagę na modele z wysoką stójką, regulowanym kapturem oraz dużą ilością kieszeni. W nich zmieścisz niezbędne drobiazgi, które w terenie warto mieć pod ręką. 

Wyjście wiosną w góry – co spakować do plecaka?

Ubiór na górskie wyprawy mamy już za sobą, teraz skupmy się nad plecakiem, a dokładniej nad jego zawartością. W plecaku wiosennego piechura nie może zabraknąć ubrań na zmianę. Wiosenna pogoda w górach bywa nieprzewidywalna. Wychodząc ze schroniska, może być słonecznie, a po kilku godzinach deszczowo. W przypadku przemoknięcia dobrze jest mieć przy sobie dodatkową odzież w tym skarpetki. 

Picie i jedzenie w góry

Plecak w góry powinien zawierać również prowiant – wodę, napój izotoniczny oraz przekąski. Jeśli chodzi o jedzenie, to weź żywność o wysokiej wartości energetycznej. Mogą to być suszone owoce, orzechy, baton proteinowy, kanapka z szynką i warzywami czy konserwa mięsna. Ostatnimi czasy coraz popularniejsza staje się żywność liofilizowana, która jest alternatywą dla tradycyjnych posiłków podczas wypraw górskich. Możesz wypróbować, jak smakuje taki zestaw. 

Apteczka w góry

Przemierzając góry i doliny, może zdarzyć się wiele. Upadki, przypadkowe zranienia, nagły ból głowy czy brzucha – takie sytuacje dotykają nawet najbardziej doświadczonych wędrowców. Koniecznie zabierz ze sobą apteczkę pierwszej pomocy. Akcesorium powinno być wyposażone w środki dezynfekujące, plastry, bandaże, a także koc termiczny, którym otulisz zziębniętego poszkodowanego. W apteczce nie może zabraknąć również jednorazowych rękawiczek oraz ustnika niezbędnego do wykonania sztucznego oddychania. 

Niezbędne drobne akcesoria w góry

Oprócz ubrań na zmianę, prowiantu i apteczki weź ze sobą także latarkę czołową, gdyż w górach szybko zapada zmierzch. Przyda Ci się również powerbank – w razie, gdyby Twój smartfon się rozładował. Natomiast sprzęt elektroniczny umieść w woreczkach zabezpieczających urządzenia przed wilgocią. 

Na wyprawy górskie przyda się także multitool, w którego skład wchodzą kombinerki, scyzoryk, oraz wkrętaki i zaciskacze

Co warto wiedzieć przed wyjściem w góry wiosną?

Wiosna w górach jest piękna, bowiem to właśnie o tej porze roku drzewa, trawy i krzewy ożywają po zimie. Aby móc w pełni cieszyć się wiosennym krajobrazem, zawsze przed wyjściem na wycieczkę sprawdź warunki pogodowe. Idąc w Tatry czy Karkonosze sprawdź zagrożenie lawinowe, bowiem to właśnie wiosną schodzi dużo lawin. 

Miej na uwadze również to, że wędrując wiosną w Bieszczadach czy w Tatrach możesz napotkać wybudzonego ze snu niedźwiedzia. W takim przypadku zachowaj spokój i staraj się odejść w przeciwnym kierunku. 

Wiosna to również czas kiedy w Tatrach natknąć się możesz na rośliny będące pod ścisłą oraz częściową ochroną. Kategorycznie zabronione jest zrywanie szarotki alpejskiej czy szafranu spiskiego. 
 


Kliknij grafikę i powiększ

– Artykuł sponsorowany

Źródło: Tipmedia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja