Nowe przepisy działają. 34 pijanych kierujących i 11 zajętych aut w Zachodniopomorskiem
14 marca weszły w życie nowe przepisy umożliwiające konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcom. W województwie zachodniopomorskim auto straciło już 11 kierujących.
Nowelizacja ustawy Kodeks drogowy została opublikowana w Dzienniku Ustaw już w grudniu 2022 roku, ale przepisy weszły w życie dopiero 14 marca 2024 roku. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, nowela zaostrzyła kary za najcięższe przestępstwa, wprowadziła tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców lub równowartości takiego pojazdu. - W obecnym kształcie regulacji, nietrzeźwy kierowca, który ma co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, musi się liczyć z utratą samochodu i to niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Przepadek auta jest stosowany także wtedy, gdy kierowca spowoduje katastrofę, sprowadzi bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy lub spowoduje wypadek drogowy przy zawartości powyżej promila alkoholu we krwi- informuje PAP.
Istnieją również inne okoliczności, w których policja może zająć samochód. – Gdy kierowca, który spowodował powyższe zdarzenia miał w organizmie powyżej 0,5 promila do 1 promila, sąd może, ale nie musi orzec o przepadku pojazdu. Natomiast w przypadku, gdy kierowca prowadził pojazd po alkoholu, w sytuacji tzw. recydywy drogowej sąd może orzec przepadek pojazdu niezależnie od stężenia alkoholu w organizmie- podaje PAP. Policja tymczasowo zajmuje auto na okres siedmiu dni. Kolejne kroki podejmuje prokurator, który może orzec zabezpieczenie mienia, zaś sąd- przepadek pojazdu.
Jak informuje Zachodniopomorska Policja, od 14 marca do 5 kwietnia policjanci ujawnili 34 przypadki kierujących, którzy mieli powyżej 1,5 promila alkoholu w organizmie. – Wobec 11 z nich zastosowano tymczasowe zajęcie pojazdu, wobec pozostałych nie została wdrożona ta procedura z uwagi na to, że pojazd kierującego nietrzeźwego stanowił współwłasność bądź własność innej osoby- informuje Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie.
Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2023 roku kierujący będący pod działaniem alkoholu spowodowali 1331 wypadków drogowych, a 189 z nich to wypadki ze skutkiem śmiertelnym. W wypadkach spowodowanych przez kierowców pod działaniem alkoholu zginęło 212 osób, a 1506 zostało rannych.
- Zatrzymany kierowca Tira miał w organizmie 3 promile alkoholu! Przypominamy- pijani kierowcy stanowią śmiertelne zagrożenie na drodze!
- Pod wpływem marihuany i z dożywotnim zakazem kierował niesprawnym autem, w którym dodatkowo miał narkotyki…. zatrzymali go policjanci będąc w czasie wolnym od służby
- Pijani dalej nie pojadą- skuteczne działania stargardzkich policjantów