Jak duże jest zainteresowanie historią naszego miasta, pokazał Spacer Historyczny Szlakiem Gryfików - niedzielne wydarzenie zorganizowane przez Stargardzkie Centrum Nauki FILARY, w ramach cyklu FILAR: Historia. Do współorganizacji wydarzenia FILARY zaprosiły Muzeum Archeologiczno-Historyczne, którego dyrektor, Marcin Majewski, poprowadził spacer.
Do odwiedzenia w ramach wspólnej wycieczki, Marcin Majewski wybrał 7 z 16 gryfików. Prowadzący przypomniał, że gryfiki oddają ideę miejsca, osoby, lub wydarzenia z historii miasta. Uczestnicy spaceru mieli okazję odwiedzić zarówno historycznie ważne miejsca:
Teren dawnego grodu przy ul. Spichrzowej,
Rondelę przy kościele św. Jana Chrzciciela, w obrębie Alei Słowiczej,
Bramę Świętojańską przy ul. św. Jana Chrzciciela, obok fontanny,
Klasztor augustianów przy ul. Wita Stwosza,
Aptekę pod Lwem przy ul. Grodzkiej,
jak i osoby:
Kata w jego domu przy Kanale Młyńskim,
Fizykata, czyli miejskiego medyka, na Rynku Staromiejskim.
O każdym symbolicznym miejscu, dyrektor muzeum snuł opowieść pełną ciekawostek, faktów historycznych, źródeł i obalanych mitów historycznych.
Uczestnicy spaceru dowiedzieli się, gdzie stanie siedemnasty gryfik. Kolejnym upamiętnieniem na Szlaku Gryfików będzie, funkcjonujący od 1243 do 80-tych lat XVIII wieku, Młyn Miejski. To kolejny ewenement w stosowanych w naszym mieście rozwiązaniach logistycznych i organizacyjnych – młyn w obrębie murów miejskich.
Lokalizacja kolejnego gryfika to była tylko jedna z zapowiadanych niespodzianek przygotowanych przez organizatorów i partnerów wydarzenia. W Parku Piastowskim, na uczestników spaceru czekały pozostałe niespodzianki:
gorąca zupa na skrzydłach, prosto z kuchni Restauracji Farina,
harcerze z 100 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Pomocna Dłoń im. Janusza Korczaka gotowi do gryfikowego zdobienia twarzy,
merytoryczne tablice przygotowane przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie, z charakterystyką wszystkich stargardzkich gryfików,
wystawa obrazów stworzonych w czasie warsztatów malarskich w SSMSP Brama,
karty kolekcjonerskie przygotowane i sprytnie ukryte wśród pierwszej, wiosennej zieleni parku i w parkowej infrastrukturze przez SCN FILARY.
Zespół FILARÓW do kompletu szesnastu kart kolekcjonerskich zaprojektował i wydał kartę siedemnastą - „Kolejny Gryf”, bo Szlak Gryfików jest otwartym projektem i kolejne gryfiki będą się na nim pojawiały. A zespół FILARÓW podpowiada, że mając kartę ze znakiem zapytania i kilka par z kolekcji, możemy rozgrywać partie gryfikowego „Piotrusia”. Pamiętacie zasady tej karcianej gry?
W spacerze wzięło udział około 300 osób. Zespół FILARÓW, zachęcony zainteresowaniem, już zapowiada kolejne wydarzenia, nie tylko w cyklu FILAR: Historia. A my o nich z pewnością napiszemy!
Galeria zdjęć z wydarzenia: TUTAJ
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Lifestyle
- Wszystkie karty zostały odkryte