Brama Brandenburska, Bundestag, Plac Poczdamski
Lubisz podróżowanie i myślisz o weekendowym wypadzie samochodem do stolicy Niemiec? Będąc w Berlinie, po prostu nie można przegapić Bramy Brandenburskiej. Najbardziej znany symbol miasta, monumentalna budowla przedstawiająca boginię zwycięstwa wznosi się w sąsiedztwie budynku Bundestagu — niemieckiego parlamentu, gdzie podejmowane są wszystkie najważniejsze decyzje dotyczące funkcjonowania kraju. W okolicy usytuowany jest też słynny Plac Poczdamski z galerią Mall of Berlin, w której można zjeść posiłek, zrobić zakupy i miło spędzić czas w przerwach od zwiedzania.
Dzielnica Mitte
Centralna część Berlina, w której można znaleźć wiele atrakcji turystycznych. Zobaczysz tu Aleksanderplatz, największy plac w Berlinie i główny punkt komunikacyjny miasta z najwyższym budynkiem w Niemczech: wieżą telewizyjną Berliner Fernsehturm. Z jej tarasu widokowego można podziwiać imponującą panoramę miasta. Po zejściu na dół turyści udają się zwykle spacerem po moście Liebknechtbrucke albo Schlossbrucke w kierunku Bramy Brandenburskiej. Po drodze mijają Katedrą Berlińską i Wyspę Muzeów, która sama w sobie stanowi atrakcyjny cel wycieczkowy.
Wyspa Muzeów
Północna część Spreeinsel, wyspy leżącej na rzece Sprewie. Wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO kompleks muzeów obejmuje m.in. Muzeum Pergamońskie, Muzeum im. Bodego i Stare Muzeum. Można w nich zobaczyć głównie eksponaty archeologiczne, a także słynne dzieła sztuki. Ciekawa jest też historia samej wyspy i znajdujących się na niej muzeów: podczas wycieczki w tą część Berlina warto zaopatrzyć się w dobry przewodnik, który umożliwi nam jej poznanie.
Mur Berliński i Checkpoint Charlie
Zwiedzając stolicę Niemiec, nie można oczywiście pominąć pozostałości Muru Berlińskiego — wału oddzielającego przez przeszło 28 lat Berlin Zachodni od Wschodniego, a tym samym stanowiącego rozdział między RFN a NRD. Wiele osób próbujących przedostać się przez tę budowlę poniosło śmierć. Fragmenty Muru Berlińskiego znajdują się obecnie w różnych miejscach świata, między innymi w Polsce, Francji, Anglii i Stanach Zjednoczonych. Jego części pozostały też jednak na miejscu i można zaobserwować je w różnych częściach Berlina. Najsłynniejszym jest East Side Gallery, galeria-pomnik stworzony przez artystów z całego świata na ocalałym fragmencie budowli, a także Checkpoint Charlie: usytuowane w samym centrum miasta przejście graniczne z czasów zimnej wojny.
Unter den Linden
Unter den Linden, po polsku: Aleja pod Lipami to licząca 1,5 km długości aleja stanowiąca ważną atrakcję turystyczną Berlina. Mieści się przy niej wiele budynków i pomników, które warto zobaczyć, spędzając weekend w stolicy Niemiec — m.in. Niemieckie Muzeum Historyczne, pomnik Fryderyka Wielkiego czy Gerharda von Scharnhorsta. Można tam znaleźć też wiele sklepów i stoisk z pamiątkami.
Pałac Charlottenburg
Po odwiedzeniu najważniejszych atrakcji zlokalizowanych w sercu miasta warto wybrać się jeszcze na obrzeża Berlina, aby zwiedzić przepiękny zespół pałacowo-parkowy w Berlinie-Charlottenburgu: miejsce o bogatej historii, imponującej architekturze i wspaniałej roślinności. Nazwę nadał temu miejscu król Fryderyk I Pruski: w 1705 roku, poświęcając ją pamięci zmarłej żony — Zofii Charlotty Hanowerskiej. Do zwiedzania udostępnionych jest łącznie pięć obiektów na terenie zespołu pałacowego oraz otaczający je ogród.
Jakąkolwiek trasę zwiedzania Berlina wybierzesz, pamiętaj, aby przez cały pobyt przestrzegać przepisów ruchu drogowego obowiązujących w tym kraju. Mandat z Niemiec nie należy do najniższych, dlatego warto unikać jego otrzymania. Więcej o przepisach obowiązujących za granicą i konsekwencjach ich łamania przeczytasz na blogu https://kiawiarnia.pl/.
Materiał sponsorowany