Dzisiaj jest: 29.2.2024, imieniny: Lecha, Lutomira

Rady na odpady

Dodano: 3 tygodnie temu

Od kilku lat wszyscy właściciele nieruchomości mają obowiązek prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów. Brak segregacji po prostu się nie opłaca.

Rady na odpady

Od kilku lat wszyscy właściciele nieruchomości mają obowiązek prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów. Brak segregacji po prostu się nie opłaca. Stargardzianie radzą sobie z tym coraz lepiej, ale wciąż mogą się pojawiać wątpliwości, gdzie wyrzucić konkretne śmieci. Wiele przydatnych wskazówek m.in. w tym temacie zyskali zarządcy nieruchomości, którzy wzięli udział w szkoleniu zorganizowanym przez Zarząd Usług Komunalnych.
 

Podczas spotkania omówiono także funkcjonowanie całego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Stargardzie. Zgodnie z przepisami każda gmina musi spełniać normy dotyczące m.in. recyklingu. Również dlatego mieszkańcy powinni prawidłowo segregować śmieci. Z danych opracowanych przez ZUK wynika, że najlepiej radzimy sobie z odpadami szklanymi. Nadal zdarzają się jednak wątpliwości, do którego pojemnika powinna trafić konkretna rzecz. Warto przypomnieć sobie zasady segregacji – tutaj są plakaty z łatwą instrukcją. W internecie można znaleźć również wyszukiwarki – np. tutaj i tutaj. Wystarczy wpisać przedmiot i sprawdzić, gdzie trzeba go wyrzucić.
 

Na szkoleniu zarządcy nieruchomości wielorodzinnych dowiedzieli się także o gospodarce obiegu zamkniętego. To przede wszystkim minimalizacja ilości odpadów – głównie dzięki ponownemu wykorzystaniu. Tylko prawidłowo segregowane surowce nadają się do regeneracji i dalszego używania. Wcześniej przydatne informacje od ZUKu dostali też zarządcy Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Na terenie RODów również obowiązuje segregacja śmieci. Zwłaszcza w przypadku posiadaczy działek dodatkową korzyścią jest indywidualne kompostowanie bioodpadów.
 

Na początku 2024 roku stargardzianie nie otrzymali informacji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. To bardzo dobra wiadomość – za wywóz śmieci zapłacimy tyle samo, co w 2023 roku. Również bez zmian jest numer konta i terminy. Za wywóz odpadów trzeba zapłacić do 15 dnia każdego miesiąca – za miesiąc poprzedni. Pamiętajmy na co dzień o segregacji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z ZUKiem albo zgłosić problem bezpośrednio do swojego zarządcy.

Zdjęcia: ZUK

URZĄD MIEJSKI W STARGARDZIE

Źródło: URZĄD MIEJSKI W STARGARDZIE
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
„Zachodniopomorska Stójka dla Hani”. Fotorelacja