Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Programista CAM ? na czym polega praca?

Dodano: rok temu

Praca programistów CAM jest niezwykle istotna w procesie produkcyjnym.

Programista CAM ? na czym polega praca?
Praca programistów CAM jest niezwykle istotna w procesie produkcyjnym. Od kandydatów na to stanowisko, pracodawcy wymagają szeregu różnych umiejętności i kompetencji, wszystko po to, by zapewnić firmie zoptymalizowaną i efektywną produkcję. Przekonajmy się, na czym dokładnie polega praca w CAM i jakie kwalifikacje są wymagane na to stanowisko.

Czym jest CAM?
CAM (Computer Aided Manufacturing) to system komputerowy służący do automatyzacji procesu produkcyjnego. Oznacza to więc, że praca z CAM ma na celu integrację fazy projektowania z fazą produkcji. Oznacza to, że na podstawie modeli w 2D lub w 3D (wykonanych na przykład w CAD), programista jest w stanie stworzyć specjalny program obróbkowy na maszynę sterowaną numerycznie.

Na czym dokładnie polega praca w CAM?
Głównym zadaniem programisty CAM jest programowanie oraz sterowanie maszynami i urządzeniami. Jeden z kluczowych w tym przypadku aspektów to tworzenie ścieżek narzędziowych, określających konkretne ruchy narzędzi oraz strategie obróbki. Programista musi uwzględniać wiele czynników, dotyczących głównie wymiarów, geometrii i właściwości materiałów. Efektem tego są zoptymalizowane procesy produkcyjne. Warto wspomnieć, że praca z CAM wymaga ciągłego monitorowania i kontrolowania procesu przemysłowego. Programista śledzi postępy obróbki materiału, sprawdza dokładność oraz jakość wykonywanych operacji, aby w porę zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości lub wprowadzić korekty w programie.

Jakie umiejętności są kluczowe w pracy z CAM?
Do efektywnej pracy z CAM wymagane są zarówno zdolności techniczne, jak i kompetencje miękkie. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:
  1. Programowanie w G-kod – to podstawowa umiejętność w przypadku pracy z CAM. Poza tym programista powinien biegle poruszać się po oprogramowaniach, takich jak: SolidCAM, Mastercam, czy Fusion 360. Nieodzowna jest także wiedza na temat obsługi narzędzi do generowania ścieżek narzędziowych, symulacji procesów obróbki czy generowania kodów maszynowych.
  2. Znajomość materiałów produkcyjnych – wiedza dotycząca najważniejszych materiałów, takich jak drewno, metal czy tworzywa sztuczne, jest kluczowa na tym stanowisku. Pracownik CAM powinien znać ich właściwości, a także ograniczenia, by odpowiednio zaplanować proces produkcji oraz uniknąć błędów i komplikacji, wynikających na przykład z niedostosowania procesu produkcji do cech materiału.
  3. Umiejętność czytania rysunków technicznych – rysunki techniczne są podstawowym środkiem komunikacji pomiędzy projektantami a programistami CAM – umożliwiają dokładne określenie wymiarów, geometrii oraz innych cech, poddawanych obróbce komponentów.
  4. Komunikacja i współpraca – programiści CAM często konsultują się z pozostałymi członkami zespołu, takimi jak projektanci, operatorzy maszyn, czy specjaliści do spraw jakości. Zdarza się, że podczas procesu produkcyjnego wymagana jest także praca lean managerów, a wszystko to w celu analizy poprawy efektywności i szukania sposobów na redukcję kosztów produkcji. Zatem umiejętność pracy w zespole jest nieodzowna, by osiągnąć cele produkcyjne i sprawnie rozwiązywać problemy.
Podsumowanie
Programista CAM może znaleźć pracę w wielu branżach, między innymi w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, medycznym, czy metalowym. Biorąc pod uwagę oferty zatrudnienia opublikowane na portalach ogłoszeniowych – w tym na the:protocol – zapotrzebowanie na specjalistów jest duże, zarówno jeśli chodzi o pracę IT w Kielcach, jak i w innych, większych miastach, na przykład w Warszawie czy w Gdańsku. Jeśli interesuje Cię praca programisty CAM – wyślij pracodawcy swoje CV, by zaprezentować swoje umiejętności i kwalifikacje na rozmowie rekrutacyjnej.

 

Materiał sponsorowany
Źródło: Pracuj.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja