Dzisiaj jest: 23.11.2024, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

E-papierosy są zbyt dostępne w Stargardzie?

Dodano: rok temu Autor:

Pod koniec października telewizja TVN w programie "Uwaga!? wyemitowała reportaż, których bohaterami była również młodzież ze stargardzkich szkół.

E-papierosy są zbyt dostępne w Stargardzie?
Pod koniec października telewizja TVN w programie "Uwaga!” wyemitowała reportaż, których bohaterami była również młodzież ze stargardzkich szkół. Dotyczył łatwej dostępności e-papierosów dla nieletnich w naszym mieście. Temat tego problemu pojawił się na listopadowej sesji Rady Miejskiej.

W reportażu programu „Uwaga!” telewizji TVN reporterka rozmawiała z uczniami jednego z liceów ogólnokształcących w Stargardzie. Z rozmowy można wnioskować, że z perspektywy młodzieży e-papierosy mają wiele przewag nad tymi konwencjonalnymi. Przede wszystkim pozwalają na większą dyskrecję. – Wielu rodziców nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich dzieci są uzależnione- przyznają autorzy programu. Przypominają jednak, że każdego roku z powodu chorób będących skutkiem palenia papierosów umiera w Polsce 80 tys. osób, czyli tyle, ile mieszka w średniej wielkości polskim mieście.

Powszechny problem w obrębie szkół w Stargardzie

Problem sprzedaży e-papierosów nieletnim poruszył radny Rady Miejskiej Krzysztof Kozłowski. - Chciałbym zwrócić uwagę na problem sprzedaży środków, które powodują uzależnienia u ludzi, ale przede wszystkim u dzieci i młodzieży- powiedział radny. - W październikową niedzielę w stacji TVN został wyemitowany program dotyczący Stargardu, naszego miasta, który zwracał uwagę na sprzedaż nieletnim e-papierosów. W obrębach szkół problem jest bardzo powszechny, zaniepokoił już rodziców, nawet w tym programie wypowiadał się dyrektor stargardzkiej szkoły- powiedział Krzysztof Kozłowski.

Radny zwrócił się z pytaniem do Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Stargardzie Michała Jaskulskiego. - Chciałbym zapytać, jak komenda policji czy straży miejskiej przeciwdziała temu, żeby powszechnie nie sprzedawano środków uzależniających dzieciom i młodzieży. W tym programie był pokazany ewidentny przypadek sklepu, w którym sprzedawczyni sprzedała taki produkt dziecku i twierdziła, że ona jest nieświadoma tego, że to było dziecko, nie wylegitymowała po prostu osoby. Czy my prowadzimy takie kontrole? Na to trzeba zwrócić dość duży nacisk, bo dzieci dość szybko się uzależniają. Problem jest naprawdę poważny- zaznaczył Krzysztof Kozłowski.

Policja nie kontroluje, ale stosuje profilaktykę

Michał Jaskulski, Zastępca Komendanta KPP w Stargardzie powiedział, że w przeszłości za naszych czasów, jak byliśmy młodzi, nie było takich środków i każda osoba, próbowała zapalić papierosa, miała efekty węchowe. - Pozostawał ślad i rodzic bardzo szybko był to w stanie zweryfikować. Z e-papierosami takiej sytuacji nie ma, nie mamy zgłoszeń, nie jest to jakaś skala, która by powodowała jakieś wielkie zaniepokojenie, jeśli chodzi o ilość zgłoszeń dotyczących sprzedaży e-papierosów- poinformował Michał Jaskulski. - Podstawą jest profilaktyka. Na każdych spotkaniach profilaktycznych organizowanych przez nas lub na zaproszenie, poruszany jest temat związany z uzależnieniami, bo e-papierosy to jest jedno, nikotyna to jest drugie, ale narkotyki, marihuana i inne rodzaje to jest kolejny temat. Każdego dnia, jak przeglądam stargardzki biuletyn, nie spotkałem się jeszcze ze zgłoszeniem jakimkolwiek. Żeby w jakimś sklepie sprzedawano osobom małoletnim takie środki. Nie robiliśmy takich akcji w sklepach. Temat jest poruszany na wszelkich spotkaniach profilaktycznych, od przedszkoli, przez szkoły podstawowe, do szkół średnich. Jest widziana młodzież i jeżeli policjanci ujawnią przypadki, informowany jest sąd rodzinny i nieletnich oraz opiekun prawny- poinformował Zastępca Komendanta Policji w Stargardzie.

E-papieros (elektroniczny papieros) jest nowoczesnym urządzeniem, które jest traktowane jako alternatywa dla tradycyjnych papierosów. Składa się z baterii, elementu grzewczego i miejsca do przechowywania płynu. E-papierosy poprzez podgrzanie płynu wytwarzają aerozol. Płyn (tzw. liquid) zazwyczaj zawiera: nikotynę, glikol propylenowy,  glicerol,  substancje zapachowe. Zawartość oczyszczonej nikotyny sprawia, że producenci często zachwalają e-papierosy jako zdrowszą alternatywę dla zwykłych papierosów, które zawierają duże ilości substancji smolistych. - Musimy jednak pamiętać, że nikotyna może być szkodliwa dla naszego zdrowia i może uzależniać- informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie. 

E-papierosy bardziej trujące niż papierosy

Badania American Heart Association (AHA) wskazują, że palenie e-papierosów zwiększa występowanie ataków serca nawet o 60%, a także udarów i zawałów serca o 71 proc. w porównaniu do osób niepalących. Do skutków ubocznych palenia e-papierosów zaliczamy:  zwężenie dróg oddechowych (w takim samym stopniu jak po zapaleniu zwykłego papierosa),  wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie bicia serca oraz zmniejszenie elastyczności naczyń krwionośnych. Naukowcy udowodnili, że im więcej substancji zawierają płyny do e-papierosów, tym są bardziej szkodliwe. Najbardziej niebezpieczne są dwa związki: wanilina i aldehyd cynamonowy. 
 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja