Dzisiaj jest: 13.6.2024, imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana

Dziś Europejski Dzień bez Samochodu. Autobusami MPK można jechać za darmo

Dodano: 9 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Miasto Stargard przyłączyło się do obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Dziś Europejski Dzień bez Samochodu. Autobusami MPK można jechać za darmo

Miasto Stargard przyłączyło się do obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności. W piątek, 22 września, z okazji Dnia bez Samochodu, można jeździć komunikacją miejską za darmo.

Dziś, każdy, kto okaże kontrolerowi biletów w autobusie dowód rejestracyjny pojazdu, może jechać komunikacją miejską bezpłatnie. Dodatkowo może ze sobą zabrać tylu współtowarzyszy podróży, na ile osób zarejestrowany jest jego pojazd. Jak informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Sp. z o.o., bezpłatny przejazd dotyczy strefy A przez cały dzień. Akcja ma zachęcić mieszkańców miasta do przesiadania się na komunikację miejską.

Dzień bez Samochodu kończy Europejski Tydzień Mobilności, który obchodzony był w kilkunastu krajach Unii Europejskiej jednocześnie. W tym roku hasłem przewodnim obchodów jest „Oszczędzaj energię”. Ma ono zachęcić do przemieszczania się w sposób, który pozwala oszczędzać zasoby naturalne. Doskonale wpisuje się w to motto sprawna i pewna komunikacja zbiorowa, która umożliwia mniejsze zużywanie energii w przestrzeni miejskiej, niż gdybyśmy poruszali się samochodem. Transport zbiorowy dzięki nowoczesnemu taborowi pozytywnie wpływa też na środowisko naturalne oraz na zdrowie, ponieważ do przystanku trzeba dojść - co zapewnia choćby minimalną dawkę ruchu. Dzięki atrakcyjnej cenie biletów pozwala również oszczędzać pieniądze. Akcja promuje ekologię, bezpieczeństwo i zrównoważoną mobilność.

Celem Europejskiego Tygodnia Mobilności jest zachęcenie do zrównoważonej mobilności, promowanie aktywnego transportu i tworzenie przyjaznych miast. Organizatorzy opublikowali pięć wskazówek pomagających oszczędzać energię:
1. Korzystaj z transportu publicznego, stanowiącego podstawę każdego systemu transportu. Dzięki autobusom można ograniczyć poziom emisji i zużycie energii, zwłaszcza gdy są zasilane czystymi źródłami energii.
2. Poruszaj się aktywnie! W obszarze miejskim dystans do 5 km można pokonać pieszo lub rowerem w mniej niż 30 minut. Możesz oszczędzać energię, a jednocześnie zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.
 3. Poczuj wolność, poruszając się bez samochodu. Roczny koszt posiadania prywatnego samochodu jest często niedoszacowany, to nawet 20 000 zł samych kosztów paliwa.
4. Ograniczaj liczbę zbędnych podróży samochodem. Czy możesz lepiej planować podróże? Pracować z domu? Robić zakupy w pobliskich sklepach? Podróżować razem z innymi? Łączyć różne środki transportu? Innymi słowy: Przesiadaj się i jedź!
5. Powoli! Ograniczenie prędkości o 10 km/h może zmniejszyć rachunek za paliwo nawet o 250 zł rocznie. Niższe prędkości to lepsza jakość życia i wzrost aktywności gospodarczej.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
II Stargardzki Korowód Dziejów. Fotorelacja