Dzisiaj jest: 13.7.2024, imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty

Stargard czeka inwazja mitycznych stworzeń- to Gryfiki

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie ogłosiło, że już niedługo, tej jesieni, Stargard czeka inwazja mitycznych stworzeń.

Stargard czeka inwazja mitycznych stworzeń- to Gryfiki

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie ogłosiło, że już niedługo, tej jesieni, Stargard czeka inwazja mitycznych stworzeń. 30 września w wielu punktach Stargardu staną rzeźby Gryfików.

Od kilkunastu dni w różnych miejscach miasta pojawiały się tajemnicze plakaty ze znakiem łapy na zielonym tle i datą 30 września. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie poinformowało, że od pewnego czasu słychać tu i ówdzie pogłoski, że dziwne zjawiska występują nad stargardzkim niebem. - Pogoda wyraźnie odstaje od spodziewanej o tej porze roku aury, w mieście czuć niepokój i ekscytację.  Czyżby całe miasto szykowało się na jakąś zmianę?  Z pewnych źródeł wiemy, że ma to związek ze spodziewaną wizytą mitycznych, legendarnych istot, którym Stargard spodobał się na tyle, że postanowiły się tu osiedlić. Kilka lat temu zamieszkał u nas pierwszy wysłannik, który wygodnie i dostatnio się rozlokował, a teraz zwołał swoich pobratymców.  Z kart legend i mroków historii, niedługo przybędą. Wypatrujcie znaków…- taki wpis pojawił się na profilu MAH oraz Filary na jednym z portali społecznościowych.  Dodatkowo przechodząc ulicami Stargardu, można już zobaczyć banery z napisem „od 30 IX to moje miejsce”.

W poniedziałek rozwiązanie zagadki podał Prezydent Stargardu Rafał Zając. – Już za kilkanaście dni poznacie nasze stargardzkie Gryfiki- poinformował Prezydent. – Mam nadzieję, że zachęcą Was do wielu ciekawych spacerów i odkrywania historii Stargardu na nowo.  Na ostatnią sobotę września Muzeum Archeologiczno-Historyczne i Stargardzkie Centrum Nauki Filary szykują festyn z atrakcjami właśnie pod znakiem Gryfików. Zarezerwujcie sobie czas- podał Rafał Zając na portalu społecznościowym. Stargardzkie Centrum Nauki FILARY wyjaśniło, że łapa na zielonym tle to logo stargardzkiego Szlaku Gryfików. – Swoją inaugurację szlak będzie miał podczas Pikniku Naukowego 30 września, dlatego na wszystkich ukazujących się dotąd materiałach umieściliśmy datę 30 IX- poinformowało SCN FILARY.

Gryfiki staną m.in. w pobliżu kościoła św. Ducha, na terenie Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego, na Rynku Staromiejskim, przy wejściu do Parku Zamkowego, przy Placu Wolności, na ul. Czarnieckiego i w pobliżu Bramy Świętojańskiej. Rzeźby zlokalizowane będą w ciągu pieszym od Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego na trasie do Starego Miasta, na plantach oraz w samym gotyckim sercu Stargardu. Lokalizacje indywidualnych rzeźb Gryfików mają pojawić się w różnych miejscach, często zaskakując mieszkańców. Mogą być zamontowane na kostce brukowej, terenie zielonym lub murku. Przy każdej rzeźbie pojawią się tabliczki informacyjne o ujednoliconych wymiarach zawierające tekst z nazwą miejsca oraz naklejony kod QR. Pojawienie się Gryfików w Stargardzie związane jest z realizacją na terenie miasta szlaków historyczno-turystycznych upamiętniających przełomowe wydarzenia z historii Polski oraz obiekty, miejsca i postacie znaczące w historii miasta. Jednym ze szlaków jest szlak „Ocalić od zapomnienia”, upamiętniający obiekty, miejsca i wydarzenia znaczące w historii Stargardu.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
VI Festyn Historyczny „W krainie Gryfa”. Fotorelacja