Dzisiaj jest: 3.5.2024, imieniny: Jaropełka, Marii, Niny

Powrót na siłownię - jakie odżywki i suplementy na początek? Suplementacja w sporcie

Dodano: 8 miesięcy temu Autor:

Dłuższa przerwa od treningu? Chcesz wrócić na siłownię i sprawdzić czy dobrze wybierasz suplementy i odżywki? Przygotowaliśmy krótki poradnik.

Powrót na siłownię - jakie odżywki i suplementy na początek? Suplementacja w sporcie

Przerwy bywają trudne, jednak powroty potrafią być trudniejsze. Twój organizm nie jest przystosowany do takich przeciążeń jak wcześniej, procesy w nim zachodzące mogą przybierać inne tempo. Twój poziom ogólnie pojętej sprawności fizycznej będzie z pewnością inny niż przed przerwą treningową. Owszem, suplementy diety mogą Cię wspierać, pamiętaj jednak, że, nim po nie sięgniesz, należy zadbać o podstawy – prawidłowy trening, zoptymalizowane żywienie i czas na regenerację. Najlepsze suplementy diety i odżywki dla sportowców nie pomogą jeżeli filary budowy formy sportowej i powrotu do sprawności będą wiotkie.

Czy podczas powrotu do treningów suplementacja powinna się znacznie różnić od tej stosowanej podczas stałych aktywności? 

W sumie nie, wiemy że suplementy diety mają za zadanie przede wszystkim wesprzeć organizm poprzez dostarczenie składników odżywczych lub innych składników wykazujących efekt fizjologiczny na organizm. Mogą one poprawiać skupienie wpływać na stan odżywienia, wspierać proces regeneracji, a także działać anabolicznie i pozwalać mocniej trenować siłowo. Jak możecie zauważyć, wszystkie te aspekty są równie ważne zarówno podczas początków, powrotów, jak również ciągłych treningów na siłowni. Badania nad suplementami prowadzone są na szeroką skalę i wiedza na ich temat znacząco się zmienia, stąd warto aktualizować swoje informacje z dziedziny suplementacji w sporcie. Poniżej przygotowaliśmy dla was krótką charakterystykę najlepiej przebadanych substancji chemicznych, znajdujących zastosowanie w sporcie, po które warto sięgnąć niezależnie od cyklu treningowego. Zwróćcie jednak uwagę, że nie każdy z nich sprawdzi się we wszystkich dyscyplinach sportu.
 

Kreatyna – najsilniejsza dostępna i dozwolona substancja wpływająca na wzrost możliwości wytwarzania energii (ATP) , a także przyspieszenie syntezy białek mięśniowych w skrócie suplementacja kreatyną wspiera rozwój masy mięśniowej, ale także istotnie wpływa na poprawę regeneracji. Zalecana dawka to 5 g/d, a forma to monohydrat kreatyny.
 

Kofeina– substancja o działaniu pobudzającym, ograniczająca odczuwanie zmęczenia i bólu, poprawiają za czujność. Rekomendowane dawki to 3-6 mg/kg m.c. Zbyt wysokie dawki mogą powodować działania niepożądane.
 

Glicerol– inaczej gliceryna substancja wpływająca na zatrzymanie większej ilości wody w organizmie. Stosowana chętnie przed wysiłkami typu ultra lub dyscyplinami, w których możliwości nawadniania w trakcie aktywności są bardzo ograniczone, dawki zazwyczaj dobierane są indywidualnie.
 

Dwuwęglan sodu- substancja wpływająca na zwiększenie możliwości buforowych osocza, stosowano głównie u zawodników dystansów średnich. Najczęściej proponowana dawka to 250 mg/kg m.c.
 

Azotany z soku z buraka– zwiększają produkcję NO, czyli tlenku azotu skutkuje to zwiększonym przepływem krwi, poprawą pompy mięśniowej, odżywiania i dotlenienia mięśni. Suplementacja może obniżać ciśnienie tętnicze krwi. Dawka min. to 300mg.
 

Beta-alanina  - kolejna z substancji wpływających na możliwości buforowe, tym razem działająca w środowisku mięśni. Musicie pamiętać, że suplementacja beta alaniną działa długofalowo, jedynie pod warunkiem cyklicznej suplementacji - bierz ok 3-6g/d.


Dodatki takie jak aminokwasy (aminokwasy rozgałęzione BCAA, czyli leucyna, izoleucyna i walina lub wszystkie EAA), odżywka białkowa, witaminy i minerały również mogą wspomagać twój organizm, jednak to wyłącznie substancje pomagające zbilansować dietę, które możesz dostarczyć wraz z żywnością.
 

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
20. urodziny Niedzielnych Spotkań Historycznych. Fotorelacja