Jakie towary zazwyczaj wykluczają z przewozu firmy kurierskie?
Każda firma kurierska posiada swój własny regulamin, w którym uwzględniona jest lista towarów niebezpiecznych i wykluczonych z przewozu. Powody takiego stanu rzeczy bywają różne. Niekiedy chodzi o zagrożenie, jakie mogłoby powstać w transporcie, innym razem o zbyt dużą wartość przedmiotu, a czasem towar jest po prostu zbyt delikatny, więc może w prosty sposób ulec uszkodzeniu.
Przykładowe przedmioty wykluczone z przewozu w większości firm kurierskich:
- Ludzkie szczątki i prochy – ich transport oznaczałby zbyt dużą odpowiedzialność dla przewoźnika. Poza tym szczątkom należy się szacunek.
- Żywe rośliny i zwierzęta – od tej reguły istnieją wyjątki, bo pod pewnymi warunkami ich transportem zajmuje się Pocztex.
- Gotówka i papiery wartościowe – prezentują zbyt wysoką wartość.
- Materiały wybuchowe, broń palna i amunicja – naturalnie powodują zagrożenie w transporcie, a poza tym ich przewóz wymaga specjalnych uprawnień.
- Biżuteria, dzięła sztuki i kosztowności – w ich przypadku chodzi o wysoką wartość.
To tylko kilka przykładów towarów wykluczonych z przewozu. Na liście dodatkowo znajdują się wszelkie przedmioty nielegalne.
Czy kurierzy dopuszczają przewóz części samochodowych?
Wielu kierowców i właścicieli pojazdów zastanawia się, czy kurierem może transportować części samochodowe. Odpowiedź na to pytanie jest dość złożona. Zazwyczaj z przewozu wykluczone są dość kłopotliwe silniki, skrzynie biegów, paliwo czy akumulatory. Wielu przewoźników nie podejmuje się także transportu szyb samochodowych, części karoserii czy tłumików.
Zazwyczaj dopuszczalny jest natomiast transport opon i felg, choć należy zapoznać się z zasadami ich pakowania. Większość przewoźników pozwala także na nadawanie paczek zawierających akcesoria samochodowe, filtry i inne mniejsze przedmioty związane z motoryzacją.
Jak upewnić się, że towar nie znajduje się na liście wykluczonych z przewozu?
Przed nadaniem paczki najlepiej upewnić się, czy kurier nie wyklucza danego przedmiotu z przewozu. Pełną listę zawsze można znaleźć w regulaminie. Warto pamiętać, że niektóre towary wymagają specjalnego zapakowania.
Więcej cennych porad na temat nadawania i doręczeń przesyłek można znaleźć w sekcji pomocy serwisu wysyłkowego Sendit: https://www.sendit.pl/pomoc/nadania-i-doreczenia.
Artykuł sponsorowany