Profile CD - dlaczego stanowią podstawę konstrukcji pod płyty karton gips?
Profile CD to walcowane profile zimnogięte. Wyróżniają się wytrzymałością i lekkością, co sprawia, że są powszechnie stosowane w budownictwie. Łatwy montaż usprawnia prace, a trwałość stali pozwala mieć pewność, że konstrukcja pozostaje bezpieczna. Do tego materiały te dostępne są w różnych rozmiarach i grubościach, dzięki czemu dają się dostosować do każdego projektu budowlanego.
Montaż z wykorzystaniem profili CD
Profile CD i przyścienne UD budują szkielet konstrukcyjny, do którego montuje się płyty gk. Ustawia się je w odpowiednich odstępach na podłodze i suficie. Nie mogą być zbyt duże, tak by nie dochodziło do uszkodzeń płyt. Do powstałego w ten sposób metalowego stelaża przykręca się lub przykleja płyty gipsowo-kartonowe.
Materiały i narzędzia do montażu konstrukcji z profili CD i UD
Żeby stworzyć sufit podwieszany i ścianki, oprócz profili głównych i przyściennych oraz płyt karton gips, potrzebne Ci będą także:
- taśma miernicza,
- śruby do metalu,
- wkrętarka,
- zszywacz do metalu,
- ołówek
- poziomica.
Najważniejsze są pomiary i właściwe wyznaczenie odległości oraz kontrola na każdym etapie powstawania konstrukcji z profili do płyt karton-gips:
- na podłodze i suficie pomierz długość, na której ma być umieszczony profil CD i oznacz punkty ołówkiem; zostaw odpowiedni odstęp od ścian i innych elementów, na których będzie opierała się ścianka,
- dostosuj długość profili CD do wymiarów pomieszczenia,
- umieść pierwszy profil CD na podłodze i przymocuj go do podłogi za pomocą wkrętów do metalu; drugi profil umieść na suficie,
- przymocuj pionowe profile CD do poziomych profili za pomocą wkrętów do metalu. Upewnij się, że są równo rozstawione prostopadle do poziomych profili,
- w zależności od długości ścianki działowej i jej konstrukcji, możesz potrzebować dodatkowych profili CD i UD w środkowej części,
- przytwierdź płyty gipsowo-kartonowe do profili za pomocą wkrętów do metalu,
- wykonaj odpowiednie obróbki krawędzi i złączeń między płytami, aby uzyskać gładką i jednolitą powierzchnię ścianki działowej. Płyty Rigips mają spłaszczone krawędzie, dzięki czemu wykończenie ich jest łatwe.
Podczas montażu na bieżąco sprawdzaj, czy wszystkie profile są proste i wypoziomowane. W razie potrzeby używaj poziomicy. Upewniaj się, że konstrukcja będzie płaska i stabilna, dzięki czemu uzyskasz solidną i trwałą ściankę działową lub sufit.
Zalety konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych
Sufity podwieszany z profilami CD pozwalają ukryć przewody i instalacje. Ściany nośne stają się równe, a dzięki ściankom działowym wydzielasz dodatkowe pomieszczenia np. na poddaszu użytkowym lub wydzielasz strefy w kuchni czy łazience.
Płyty gipsowe podnoszą izolacyjność akustyczną i termiczną, jeśli używane są razem z wełną mineralną. Chronią przed wilgocią oraz pożarem.
Przyścienne profile główne - wytrzymała konstrukcja
Stalowe kształtowniki CD 60 z metalowej blachy zyskały dużą popularność w budownictwie, ponieważ są ekonomiczne, łatwe w montażu i oferują dużą elastyczność, jeśli chodzi o dopasowanie ich do potrzeb konkretnej ściany czy sufitu.
Sprawdź, jak wyglądają systemy suchej zabudowy w Rigips. Zestawy łączą w sobie wszystkie niezbędne elementy, dzięki którym zbudujesz trwałą konstrukcję - od śrub, przez wieszaki, profile CD60 i UD, aż po płyty g-k do montażu sufitu i ścian. Zobacz, co wybrać do wykonania konstrukcji nośnej w Twoim domu.
– Artykuł sponsorowany