Dzisiaj jest: 2.5.2024, imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta

Poszukiwanie pracy po studiach: praktyczny przewodnik

Dodano: rok temu Autor:

Znalezienie pracy dla wczorajszego absolwenta instytutu to zadanie, które nie zawsze jest łatwe. Przygotowaliśmy poradnik, który pomoże młodym profesjonalistom znaleźć pracę.

Poszukiwanie pracy po studiach: praktyczny przewodnik
Znalezienie pracy dla wczorajszego absolwenta instytutu to zadanie, które nie zawsze jest łatwe. Przygotowaliśmy poradnik, który pomoże młodym profesjonalistom znaleźć pracę.


Aby zrozumieć pytanie – dlaczego tak trudno jest znaleźć pracę po ukończeniu studiów – trzeba zrozumieć i nauczyć się, że najważniejszą rolę odgrywa nie dyplom absolwenta i nie jego chęć do orki 24 godziny na dobę, ale rynek pracy, aktualność specjalizacji w danym czasie, doświadczenie zawodowe i bukiet talentów przyszłego pracownika. W związku z tym mogą pojawić się trudności. Ale jeśli odpowiednio się przygotujesz i wiesz, od czego zacząć, sukces można osiągnąć nawet przy zerowym doświadczeniu.
 

Tak więc na stronie Jooble możesz znaleźć pracę bez doświadczenia. Istnieją również tysiące aktualnych ofert pracy w różnych dziedzinach. Jest więc z czego wybierać. A wygodne wyszukiwanie po tagach, takich jak Praca bez doświadczenia, Praca na pierwszą zmianę czy Praca Stargard, pozwoli Ci zawęzić poszukiwania i wybrać pracę, która Ci odpowiada.
 

Wskazówki dotyczące wyszukiwania pracy

Na początek krytycznie oceń swój poziom wyszkolenia zawodowego

Musisz zrozumieć, że wiedza zdobyta w placówce edukacyjnej może być po prostu przestarzała, a nawet nieprzydatna na rynku pracy. Co więcej, poważne szkolenie w jednym z najbardziej popularnych i poszukiwanych zawodów nie gwarantuje, że wszyscy pracodawcy będą czekać na Ciebie z otwartymi ramionami u podnóża szczebli kariery.

Określamy siebie

Nie zawsze zawód będzie odpowiadał literom w dyplomie. Nauczyciel może zostać redaktorem, inżynier może zostać kierownikiem i tak dalej. Zdecyduj, w jakim obszarze chcesz pracować.

Realistycznie oceń swoje możliwości

Gdzie dokładnie mógłbyś zastosować swoją wiedzę, talenty, zdolności i cechy osobiste. Jeśli masz szansę połączyć swoje umiejętności z hobby, praca stanie się nie tylko platformą rozwoju i zarobków, ale także rynkiem zbytu.

Nie spiesz się

Oczywiste jest, że niebotyczna pensja jest pragnieniem każdego absolwenta instytutu. Ale jeśli zaproponowano ci pracę, w której podoba ci się wszystko oprócz wynagrodzenia, nie spiesz się, by zatrzasnąć drzwi – być może jest to bardzo szybka winda do twoich marzeń.

Bądź widoczny

W trakcie nauki wykorzystuj wszystkie możliwości „autopromocji”. Zaproponować wygłoszenie prezentacji na konferencji? Mów głośniej. Prośba o napisanie projektu lub stworzenie artykułu na podstawie pracy dyplomowej? Pracodawcy zauważą utalentowanego studenta już w trakcie jego szkolenia.

Zacznij pracować, zanim skończysz studia

Niech to będą skromne prace dodatkowe, praca wieczorowa lub w niepełnym wymiarze godzin – to nie ma znaczenia. Ważne, abyś zdobył doświadczenie zawodowe, które po ukończeniu studiów będzie Twoim plusem.

Nie zapomnij o specjalnym szkoleniu

Jeśli nie chcesz pracować w swojej specjalności, ale nie wiesz, gdzie się udać, idź na szkolenie z poradnictwa zawodowego. Pomogą ci zorientować się, gdzie się udać, aby praca była przyjemna, a twoje umiejętności i talenty wystarczyły pracodawcom.

Instrukcja krok po kroku dla młodego specjalisty

  • Aby rozpocząć, spójrz na wszystkie specjalistyczne zasoby internetowe. Ich liczba jest ograniczona, a poszczególne witryny są zaprojektowane specjalnie do wyszukiwania pracy dla absolwentów szkół wyższych;
  • Napisz CV;
  • Opublikuj swoje CV na portalach z ofertami pracy;
  • Zwróć uwagę na grupy w sieciach społecznościowych, które są tworzone dla konkretnych zawodów – zawsze znajdzie się sekcja poświęcona osobom poszukującym pracy;
  • Po sporządzeniu CV wyślij je do wszystkich firm i firm, których działalność jest bezpośrednio związana z Twoim dyplomem lub inną wybraną specjalnością;
  • Zapytaj o firmy w Twoim mieście, które mają praktykę „wychowywania” nowoprzybyłych na poważnych pracowników z pełnym szkoleniem;
  • Przejrzyj wszystkie swoje koneksje i znajomych, w tym krewnych. Być może wśród twoich krewnych, przyjaciół lub krewnych są osoby pracujące w „twojej” dziedzinie;
  • Targi pracy dla absolwentów to kolejna opcja, której nie można przeoczyć. Na takich targach możesz bezpośrednio porozumieć się z przedstawicielami firm, którzy podczas osobistego spotkania będą mogli od razu wyrobić sobie o Tobie definitywną opinię;
  • Naucz się spokojnie przyjmować porażki. Nawet kilkanaście zmarnowanych wywiadów to przeżycie;
  • Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, zadaj sobie trud zebrania informacji o firmie – przyda się to podczas osobistego spotkania z zarządem. I pamiętajcie, że witają ich ubrania. Czyli nie warto przychodzić na rozmowę w dresie lub z torbami na zakupy w drodze ze sklepu.
  • Wyszukiwanie offline jest również obiecujące. Nie bądź zbyt leniwy, aby obejść wszystkie pobliskie instytucje, w których są potrzebni ludzie z twojego zawodu – nie wszystkie firmy informują o wolnych miejscach pracy przez Internet i media.
  • Wiele uczelni posiada system umieszczania absolwentów po odbyciu stażu. Zapytaj, czy masz taką szansę. Być może nie będziesz musiał niczego szukać.
  • Pomyśl o stronie z wizytówkami. Pracodawcy łatwiej będzie ocenić umiejętności kandydata, jeśli będzie mógł osobiście zweryfikować profesjonalizm np. fotografa, programisty, web designera, artysty itp.

Podsumowanie

Skorzystaj z naszego przewodnika w poszukiwaniu pracy, aby zwiększyć swoje szanse. Nie rozpaczaj, jeśli nie masz szczęścia. Poszukiwanie pracy może zająć od tygodnia do 3-4 miesięcy, ale prędzej czy później praca i tak cię znajdzie.
 

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
20. urodziny Niedzielnych Spotkań Historycznych. Fotorelacja