Dzisiaj jest: 23.9.2023, imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli

Co to jest BIK i kiedy się przydaje?

Dodano: 4 miesiące temu Autor:

BIK to skrót od pełnej nazwy Biura Informacji Kredytowej, o którym z pewnością słyszał każdy, kto starał się o przyznanie kredytu.

Co to jest BIK i kiedy się przydaje?

Z raportów BIK korzystają przede wszystkim banki, jednak można je również wygenerować samodzielnie. Jak to zrobić i co warto wiedzieć o BIK?

Biuro Informacji Kredytowej – co należy wiedzieć?

Biuro Informacji Kredytowej to baza, w której zbiera się wszelkie informacje o kredytobiorcach oraz o produktach kredytowych. Kredytobiorcą może być zarówno osoba indywidualna, jak i firma. W tym rejestrze zbiera się dane o osobach, które kiedykolwiek zaciągnęły jakiś kredyt, debet i innego rodzaju zadłużenia. Może to być zarówno kredyt hipoteczny, jak i gotówkowy niecelowy czy nawet studencki. Widnieją tam nawet informacje o posiadanych i spłacanych kartach kredytowych. Wlicza się do tego również takie zobowiązania, jak:

 

- pożyczki pozabankowe,

- karty debetowe,

- karty detaliczne,

- kredyty odnawialne,

- kredyty mieszkaniowe,

- kredyty pracownicze.

 

Samo BIK zostało założone przez Związek Banków i inne banki w 1997 roku. Jest regulowane przez prawo bankowe i jak już wspomniano, dotyczy osób fizycznych, przedsiębiorców, a także rolników. Warto jednak dodać, że na bazę BIK składa się również BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. To właśnie ono gromadzi wszelkie informacje o przedłużonych zadłużeniach.

 

BIK pozyskuje informacje głównie z banków i innych firm pożyczkowych. To te instytucje przesyłają szczegółowe dane klientów wraz z opisem sytuacji finansowej (rodzaju zaciągniętego kredytu, planowanego terminu spłaty itp.) Wszelkie dane na swój temat można sprawdzić, generując raport BIK – jak sprawdzić raport BIK za darmo? Wystarczy tylko kilka prostych kroków.

Jak pobrać swój własny raport BIK?

Istnieje kilka metod pobrania raportu BIK, z czego większość z nich jest odpłatna. Można jednak wygenerować taką podstawową wersję za darmo i są na to trzy sposoby. Jednym z nich jest złożenie elektronicznego wniosku na swoim indywidualnym koncie na stronie bik.pl. Alternatywą jest wysłanie takiego wniosku pocztą elektroniczną. Wymagany będzie jednak do tego podpis kwalifikowany. Z kolei najbardziej tradycyjna forma to bezpośrednie złożenie wniosku z Centrum Obsługi Klienta BIK.

 

Czas oczekiwania na uzyskanie darmowego raportu wynosi około 30 dni. Warto również pamiętać, że o darmową wersję można się ubiegać jedynie raz na pół roku. Jest to najbardziej ubogi wariant, który właściwie stanowi jedynie kopię danych. Można wygenerować bardziej zaawansowane raporty, jednak za taką usługę trzeba będzie odpowiednio zapłacić.

 

Jednorazowy, pełny raport BIK do pobrania z własnego konta będzie kosztował 49 zł. Dostępna jest także opcja wykupienia pakietu 6 raportów za 129 zł. Dodatkowo otrzyma się również roczny abonament na alerty. Jak pobrać taki płatny raport? Można to zrobić na dwa sposoby, bez wychodzenia z domu. Wystarczy skorzystać ze swojego konta na bik.pl (konieczna jest wcześniejsza rejestracja).

 

Pierwszy sposób jest znacznie szybszy. Polega na złożeniu formularza rejestracyjnego online i potwierdzaniu własnej tożsamości. Na sam koniec trzeba wykonać przelew internetowy na kwotę 1 zł w celu identyfikacji użytkownika. Druga metoda nie wymaga wysyłania przelewu, zajmuje jednak przez to więcej czasu. Również wypełnia się formularz rejestracyjny, ale w tym przypadku użytkownik dostanie listem poleconym specjalny kod weryfikacyjny. Dopiero po jego wpisaniu dostępny będzie raport do pobrania.

Raport BIK – co zawiera?

Ta podstawowa, darmowa wersja nie zawiera zbyt wielu danych – właściwie jest to spis aktywności kredytowej i dotychczasowej historii. Biuro Informacji Kredytowej uważa to za niekompletny wykaz informacji, dlatego w odpłatnych wersjach udostępnia ich znacznie więcej. Zalicza się do nich:

 

- Szczegółowe informacje o kredytach, czyli stan poszczególnych spłat w formie wykresów,

- Dane na temat zobowiązań – pierwotna wysokość kredytu, liczbę pozostałych rat do spłaty itp.,

- Dane z BIG – dotyczą przede wszystkim informacji o opóźnieniach w spłacie. Można jednak uzyskać dostęp nie tylko do zaciągniętych zobowiązań, ale także do wszystkich zapytań kredytowych wysyłanych do banków.

- Wskaźnik BIK – jedna z ważniejszych danych, która już od razu pozwala określić, jak kredytobiorca radzi sobie ze spłatą. Zielone znaczniki odpowiadają pozytywnej ocenie, a czerwone – negatywnej.

- Ocena punktowa – nazywa się ją również mianem scoring BIK. To liczba punktów uzyskanych w skali od 1 do 100. Pozwala na ocenę wiarygodności danego dłużnika. Wyższa punktacja oznacza większą rzetelność. Z kolei średnia wśród kredytobiorców przeważnie oscyluje wokół 79 punktów.

Dlaczego warto sprawdzać historię kredytowania w BIK?

Niektórym osobom może się wydawać, że trafienie do rejestru BIK oznacza coś negatywnego. Jest to jednak mylne przekonanie. Jeśli dany kredytobiorca wywiązuje się ze swoich wszystkich zobowiązań na czas, to takie informacje działają na jego korzyść. Historia kredytowania to jeden z ważniejszych czynników, które bank bierze pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej. W tym kontekście pozytywna historia jest korzystniejsza niż brak jakiejkolwiek. Potencjalny wierzyciel widzi, że dana osoba nie miała problemów ze spłatą długów, więc może przyznać większą kwotę do pożyczenia.

 

Dobra historia kredytowa to duży atut. Warto więc regularnie sprawdzać swój wskaźnik, szczególnie gdy rozważa się zaciągnięcie poważnego kredytu, np. hipotecznego. Poza tym sprawdzanie raportu BIK przydaje się również przy uzyskaniu odmowy na przyznanie zapożyczenia. Można wtedy sprawdzić, co mogło wpłynąć na taką decyzję.

 

Dzięki bazie BIK można również kontrolować rejestr spłat zobowiązań. Bieżące monitorowanie pomoże w zapobieganiu powstaniu jakichkolwiek nieścisłości. Prawidłowość informacji warto również zweryfikować już po całkowitej spłacie zadłużenia.

 

BIK to baza informacji na temat aktualnych i historycznych zadłużeń kredytobiorców. Dotyczy to jednakowo klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Raz na pół roku można pobrać darmowy raport. Jest to jednak dość okrojona wersja, a za komplet danych należy zapłacić 49 zł.

Grafika: freepik.com

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Senioriada 2023: niedziela. Fotorelacja