Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Dzień Pionierów Stargardu: historycznie, literacko, kulturalnie i na sportowo. [VIDEO]

Dodano: 2 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

12 maja w piątek po raz siódmy obchodzić będziemy Dzień Pionierów Stargardu.

Dzień Pionierów Stargardu: historycznie, literacko, kulturalnie i na sportowo. [VIDEO]

12 maja w piątek po raz siódmy obchodzić będziemy Dzień Pionierów Stargardu.

W tym dniu czcimy pamięć o tych, którzy jako pierwsi po 1945 roku przybyli do Starogrodu nad Iną.  To oni tworzyli podwaliny pod funkcjonowanie naszego miasta. Organizowali ośrodki władzy, oświatę, kulturę, handel, organa porządkowe, odgruzowywali miasto, tworzyli miejsca pracy.

Koordynatorem całego przedsięwzięcia jest Muzeum Archeologiczno – Historyczne, które wespół z instytucjami kultury i sportu przygotowało obszerny program rozpoczynający się w samo południe. Wszystkie wydarzenia za wyjątkiem Biegu Forsycji, który na chwilę opuści plac, odbywać się będą na rynku Staromiejskim.

W to piątkowe popołudnie będzie okazja nie tylko do świetnej zabawy, ale i wspomnień, przypomnienia sobie historii naszego miasta.

Program przedstawia się następująco:
12:00 – 12:15 przywitanie mieszkańców, zebranych gości i przemowa władz miasta.


12:00 rozpoczęcie rejestracji i zapisów do dwóch Biegów Forsycji (dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych) oraz wydawanie pakietów startowych w namiocie OSiR Stargard

12:00 – 18:00 na obszarze płyty Rynku w rozstawionych namiotach dostępni są przedstawiciele stargardzkich instytucji: Stargard - pod szczęśliwą gwiazdą, Stargardzkie Centrum Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury, Książnica Stargardzka, Wojsko Polskie. Odbywają się tu warsztaty literackie, artystyczne i historyczne. Nie zabraknie także konkursów, quizów i pokazów.

12:00 – 18:00 DZIAŁANIA ARCHEOLOGICZNE - „Polscy pionierzy stargardzkiej archeologii”. Otwarta i dostępna dla wszystkich zainteresowanych prezentacja analiz badań kwartału archeologicznego z obiektami pochodzącymi z wykopu.

12:00 – 18:00 DZIAŁANIA KONSERWATORSKIE – otwarta i dostępna dla wszystkich zainteresowanych prezentacja muzealnych obiektów poddanych procesom konserwatorskim (obiekty „Przed” i „Po”).

12:00 – 18:00 DZIAŁANIA HISTORYCZNE
– prezentacja treści związanych ze stargardzkimi Pionierami w „namiocie wspomnień”, a także stworzenie wystawy plenerowej w Parku Bolesława Chrobrego „Odbudowa zabytków Stargardu po II wojnie światowej”.

12:30 – 13:00 pierwszy warsztat edukacyjno-historyczny na scenie. Warsztat „opowieści starej szafy” ściśle nawiązywał będzie do wybranych wypowiedzi i cytatów Pionierów z muzealnego Archiwum Pamięci. Z pomocą dzieci i młodzieży przytaczane będą fragmenty relacji na scenie.

13:00 – 14:30 pierwsze oprowadzanie z przewodnikami po muzealnych wystawach
„…w kolorze zielonym. Między lasem a ogrodem” i "Dzień po dniu... Stargard 1945 - 1989".

13:00 – 13:30 występy artystyczne na scenie

13:30 – 14:00 drugi warsztat edukacyjno-historyczny na scenie. Warsztat „opowieści starej szafy” ściśle nawiązywał będzie do wybranych wypowiedzi i cytatów Pionierów z muzealnego Archiwum Pamięci. Z pomocą dzieci i młodzieży przytaczane będą fragmenty relacji na scenie.

14:00 – 14:30 występy artystyczne przygotowane przez SCK.


14:30 – 15:00 na płycie Rynku (lub scenie) będzie odbywał się spektakl teatralny (zespół teatralny PASJA) podopiecznych Warsztat Terapii Zajęciowej w Stargardzie.

15:00 – 16:30 drugie oprowadzanie z przewodnikami po muzealnych wystawach ? „…w kolorze zielonym. Między lasem a ogrodem” i "Dzień po dniu... Stargard 1945 - 1989".

15:00 – 15:20 trzeci warsztat edukacyjno-historyczny na scenie. Warsztat „opowieści starej szafy” ściśle nawiązywał będzie do wybranych wypowiedzi i cytatów Pionierów z muzealnego Archiwum Pamięci. Z pomocą osób dorosłych (ochotnicy) przytaczane będą fragmenty relacji na scenie.

15:20 poczęstunek dla wszystkich zebranych.

15:30 - 16:00 występy artystyczne przygotowane przez SCK.

16:15 przedbiegowa rozgrzewka z Gryfem (który będzie stał na scenie i pobudzał zgromadzonych do aktywności) lub trenerem OSiR.

16:30 rozpoczęcie pierwszego Biegu Forsycji dla dzieci.

16:30 – 18:00 trzecie oprowadzanie z przewodnikami po muzealnych wystawach ? „…w kolorze zielonym. Między lasem a ogrodem” i "Dzień po dniu... Stargard 1945 - 1989".

16:45 przedbiegowa rozgrzewka z Gryfem (który będzie stał na scenie i pobudzał zgromadzonych do aktywności) lub trenerem OSiR.

17:00 rozpoczęcie drugiego Biegu Forsycji dla dorosłych.

17:30 poczęstunek dla wszystkich zebranych.

18:00 wręczenie medali, przemowy, oficjalne zamknięcie imprezy.

12:00 – 18:00 wejścia muzyczne i artystyczne zapewni SCK - w trakcie przerw pomiędzy aktywnościami, warsztatami, przemówieniami i posiłkami.

18:00 zakończenie wydarzenia.

18:30 – 20:00 wieczorne spotkanie autorskie w piwnicy TPS dla wszystkich zainteresowanych. Gościem spotkanie będzie Jolanta Aniszewska autorka publikacji „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”.

 

Na wydarzenie zapraszają: 


Przemysław Antczak - koordynator Dnia Pionierów z ramienia MAH
 
Jolanta Aniszewska - dyrektor Książnicy Stargardzkiej

Marcin Majewski - dyrektor Muzeum Archeologiczno - Historycznego
Źródło: Muzeum Archeologiczno- Historyczne
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja