Dzisiaj jest: 5.6.2023, imieniny: Bonifacego, Kiry, Waltera

Ina w trakcie operacji

Dodano: 2 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Już po raz piąty ruszyła operacja pod kryptonimem „Czysta Rzeka”.

Ina w trakcie operacji

Już po raz piąty ruszyła operacja pod kryptonimem „Czysta Rzeka”.

Ogólnopolska akcja ma na celu akwenów wodnych ze śmieci. Wszyscy, którym na sercu leży dobro przyrody, mogą wziąć udział w sprzątaniu rzek. „Operacja Czysta Rzeka” rozpoczęła się w 2019 roku. Tylko w ubiegłym roku wolontariusze brali w Polsce ponad 230 ton odpadów.

„Idea akcji bardzo przypadła mi do gustu. Włączyłam się w nią już kilka lat temu. Założyłam sztab i zorganizowałam pierwsze wspólne sprzątanie. Na początku do operacji włączyłam uczniów mojej szkoły, potem seniorów, a w tym roku jeszcze chętnych ze Środowiskowego Domu Pomocy” - mówi Joanna Suleja, stargardzka radna i nauczycielka.

W tym roku sztaby mogą przeprowadzać akcje otwarte, przeznaczone dla wszystkich chętnych osób, jak również dla grup szkolnych i przedszkolnych. Można również zorganizować się z przyjaciółmi bądź znajomymi i w ten sposób zachęcić innych do zadbania o ekosystem. Działania plenerowe rozpoczęły się w połowie marca.

„Do tej pory udało mi się zorganizować dwa spotkania i  na pewno będą kolejne. Myślę, że będzie to 14 i 30 kwietnia. W tych dniach w akcji sprzątania Iny wezmą udział seniorzy i podopieczni Środowiskowego Domu Pomocy. Zazwyczaj o 13.30 spotykamy się przy Bramie Pyrzyckiej i stamtąd ruszamy w teren” - wyjaśnia Joanna Suleja. 

Wszyscy chętni mogą wciąż zapisywać się do lokalnych sztabów lub zakładać swoje własne poprzez stronę internetową http://operacjarzeka.pl//.

„Założenie własnego sztabu jest bardzo wygodne i pomocne. Choćby dlatego, że organizatorzy akcji przysyłają wtedy worki na śmieci, rękawiczki jednorazowe i artykuły reklamujące akcję. M.in. plakaty i koszulki dla uczestników sprzątania” - zaznacza radna Joanna Suleja. „Ja oczywiście służę radą, pomocą i wskazówkami, gdyby ktoś takowych potrzebował. Zachęcam do kontaktu ze mną pod numerem 662 098 536. Razem na pewno możemy zdziałać więcej” - podkreśla szefowa stargardzkiego sztabu „Czystej Rzeki”.

Organizatorzy ogólnopolskiej akcji zadbali również o nowoczesne narzędzia, które ułatwiają wolontariuszom sprzątanie rzek. Smartfonowa aplikacja „Operacja Czysta Rzeka” umożliwia zaznaczanie dzikich wysypisk śmieci, miejsc nadrzewkami i terenami wokół nich, które wymagają posprzątania. W ten sposób na lokalizację akcji można wybrać teren, zaznaczony wcześniej przez kogoś innego. Aplikacja jest bezpłatną i można ją pobrać w sklepach Google Play i AppStore.

„Moja grupa zwyczajowo sprząta rzekę Inę. Zaczynamy w okolicach „Browaru Stargard”, czyli w Parku Popiela i doliną Iny idziemy w kierunku wodospadu. Kolejny punkt znajduje się w okolicy sklepu Biedronka przy ul. Gdańskiej, a potem przy cerkwi greckokatolickiej przy ul. Młyńskiej” - mówi Joanna Suleja.

Wszyscy, którzy chcieliby wziąć udział w akcji, powinni zarejestrować się internetowo lub zadzwonić na infolinię: 22 290 20 40. Pod tym numerem można uzyskać szczegółowe informacje na temat „Operacji Czysta Rzeka”. 

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Zaczarowany Dzień Dziecka. Fotorelacja