Dzisiaj jest: 5.6.2023, imieniny: Bonifacego, Kiry, Waltera

Cegła dekoracyjna – czy nadaje się do każdego wnętrza?

Dodano: 3 miesiące temu Autor:

Duża ilość wariantów wykończenia ścian sprawia, że coraz częściej skłaniamy się ku znanym i sprawdzonym rozwiązaniom. Jednym z nich bez wątpienia jest cegła dekoracyjna.

Cegła dekoracyjna – czy nadaje się do każdego wnętrza?

Duża ilość wariantów wykończenia ścian sprawia, że coraz częściej skłaniamy się ku znanym i sprawdzonym rozwiązaniom. Jednym z nich bez wątpienia jest cegła dekoracyjna. To uniwersalny, ponadczasowy i wbrew powszechnemu przekonaniu praktyczny dekor ścienny. Podpowiadamy, do jakich wnętrz warto zaprosić cegłę oraz na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Styl wnętrza a kolor cegły

Jeszcze do niedawna miejsce cegły było tylko we wnętrzach industrialnym, rustykalnych i skandynawskich. I rzeczywiście – trzeba przyznać, że w każdej z tych stylistyk surowiec ten doskonale się odnajduje – zwłaszcza naturalna cegła dekoracyjna w kolorze czerwonym. Nie sposób jednak nie zauważyć, że cegła czy też płytki ceglane zaczęły pojawiać się także w innych aranżacjach, jak choćby glamour, co szybko spotkało się z aprobatą odbiorców. Wcześniej raczej nikt nie odważyłby się na taki krok aranżacyjny, a jeśli już, to uznalibyśmy go za pomysł raczej nietrafiony…
 

Tymczasem dostępność cegiełek w rozmaitych barwach (od białej aż po czarną) oraz możliwość pomalowania ich na zupełnie dowolny kolor (która swego czasu stała się bardzo modną praktyką), sprawiły, że zdecydowanie polubiliśmy ten dekor ścienny, a co więcej, jesteśmy w stanie go zaakceptować nawet w najbardziej ekstrawaganckim wydaniu.

Wielkość wnętrza a ilość cegiełek

Z uwagi na swoją ogólną charakterystykę (nieregularną strukturę i wyrazisty kolor) cegła ozdobna od zawsze uznawana była za materiał surowy i ciężki wizualnie. Do dziś mówi się, że lepiej prezentuje się w dużych wnętrzach – przestronnych czy otwartych. Faktycznie, jest w tym sporo racji, jednak nie oznacza to, że cegła dekoracyjna to słaby pomysł do mieszkania o małym metrażu czy niewielkiego biura. Zawsze możemy ozdobić cegiełkami jedynie fragment ściany, wyspę kuchenną, kominek lub inne charakterystyczne punkty pomieszczenia. Wówczas nie ryzykujemy optycznym pomniejszeniem wnętrza. Pamiętajmy także, że cegła „lubi” minimalizm, neutralne kolory i naturalne materiały. W takim otoczeniu może pokazać swoje prawdziwe piękno.

Charakter wnętrza a właściwości użytkowe cegły i opcjonalna impregnacja

Pośród wielu propozycji „ceglanych” na szczególną uwagę zasługuje cięta cegła. W porównaniu do pozostałych produktów ta jako jedyna jest materiałem naturalnym, ekologicznym, tworzącym we wnętrzu pozytywny mikroklimat. Wyróżnia się zatem nie tylko autentycznym wyglądem, ale i wyjątkowymi parametrami technicznymi.
 

Cegle ciętej na płytki nie można zatem odmówić trwałości, odporności na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, promieniowanie słoneczne, działanie niskich i wysokich temperatur, a nawet ogień. Doskonałe parametry izolacji termicznej i akustycznej to jej kolejne (mocne) zalety. Zresztą płytki ceglane z powodzeniem stosuje się na elewacjach budynków, co mówi samo za siebie.
 

W przypadku pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka zaleca się jednak użycie specjalnego impregnatu do starej cegły, który zagwarantuje najwyższy stopień ochrony przed wodą, tłuszczem, środkami chemicznymi czy kurzem.

Zastanawiasz się, gdzie znajdziesz najlepsze produkty na rynku, zarówno jeśli chodzi o naturalną cegłę na ścianę w postaci płytek, jak i specjalistyczną chemię montażową? Koniecznie zajrzyj do sklepu internetowego e-Cegła.
 

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Zaczarowany Dzień Dziecka. Fotorelacja