„Stargardzka Straż Miejska liczy dwudziestu pracowników. Czternastu pełni patrole, pozostali to pracownicy administracji, dyżurni, komendant i specjalista od prelekcji szkolnych. Działamy tylko na terenie Stargardu. Miasto jest podzielone na 7 rejonów. Niestety, rejonów jest więcej niż patroli, dlatego jeden z nich obsługuje dwa obszary” - mówiła Joanna Kufel z referatu prewencji Straży Miejskiej na spotkaniu dotyczącym bezpieczeństwa seniorów. Prelekcja odbyła się w klubie „Senior+” na oś. Lotnisko.
Poruszone zagadnienia dotyczyły głównie zadań, które podlegają interwencji Straży Miejskiej. „Największa ilość zgłoszeń dotyczy nieprawidłowego parkowania. Często spotykamy się również z doniesieniami związanymi z zakłócaniem porządku, zaśmiecaniem i spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Sezon zimowy obfituje z kolei w interwencje związane z osobami bezdomnymi” - wyjaśniała Joanna Kufel.
Strażnicy miejscy podejmują również interwencje związane z komunikacją drogową. „Zajmujemy się również takimi sprawami, ale trzeba pamiętać, że w takich sytuacjach zawsze potrzebujemy świadków zdarzenia. Potrącenie pieszego na chodniku przez rowerzystę, czy osobę jadącą na hulajnodze, wymaga zeznań i obecności osoby pokrzywdzonej. Inaczej do interwencji nie dojdzie” - podkreśliła strażniczka.
Rowerzyści mogą poruszać się chodnikami pod warunkiem, że nie ma ścieżki rowerowej. Taka sama zasada obowiązuje również, jeśli chodnik przebiega obok drogi, na której obowiązuje prędkość powyżej 40 km/h. Wtedy jednoślady również mogą poruszać się chodnikiem. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i o tym, że pierwszeństwo na chodniku ma zawsze pieszy. Szczególną ostrożność powinno się zachowywać również na pasach. Rowerzyści bezwzględnie powinni schodzić z roweru.
„Zawsze należy zwracać uwagę na znaki. Na niektórych widnieje pieszy i rower. Oznacza to, że taką ścieżką mogą poruszać się zarówno piesi, jak i rowerzyści. Takie niebieskie znaki pojawiają się na przykład w parkach. Jeśli jednak nie ma chodnika i jest tylko ścieżka rowerowa, to pieszy ma prawo po niej iść” - wyjaśniała Joanna Kufel. Przepisy drogowe rozwiązują również kwestie przejść dla pieszych. „Przez ulice można przejść w miejscu nieoznaczonym, jeśli najbliższe pasy znajdują się w odległości minimum stu metrów. W takich sytuacjach najlepiej składać wniosek do Urzędu Miejskiego ze wskazaniem miejsca, w którym brakuje przejścia dla pieszych” - doradzała przedstawicielka Straży Miejskiej.
Ostrożność należy zachować nie tylko podczas jazdy na rowerze. Na niebezpieczeństwo narażeni są również spacerowicze, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. „Doradzałabym przechadzki w ciągu dnia i w bezpiecznych, uczęszczanych miejscach. Dobrym wyborem są ogólnodostępne parki i skwery. Lepiej omijać niektóre rejony. Na podstawie ilości naszych interwencji potencjalnie niebezpiecznymi mogą być: ul. Szczecińska w rejonie DKK, ul. Wyszyńskiego i osiedle Chopina. Tam najczęściej dochodzi do zdarzeń związanych z piciem alkoholu” - zaznaczyła Joanna Kufel.
Siedziba stargardzkiej Straży Miejskiej mieści się przy ul. I Brygady 35. Zgłoszenia przyjmowane są zarówno na miejscu, jak i telefoniczne. Sprawy interwencyjne można zgłaszać na numer 91 577 50 90. Strażnicy pełnią dyżury również w weekendy i święta.
Materiał przygotowany w ramach projektu "Bezpieczna i aktywna jesień" współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach wieloletniego programu na rzecz osób starszych Aktywni + na lata 2021-2025, edycja 2022.