Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej radni podjęli decyzję o podwyżce cen biletów MPK. Spowodowana jest ona rosnącymi kosztami działalności Spółki.
Jednym z tematów podejmowanych na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej była zmiana uchwały w sprawie ustalenia cen i opłat za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym o charakterze użyteczności publicznej, organizowanym przez Gminę Miasto Stargard oraz określenia osób uprawnionych do korzystania z przejazdów bezpłatnych i ulgowych. Radni podjęli decyzję o podwyżce cen biletów MPK, wejdzie ona w życie 1 lutego 2023 r.
Piotr Mync, Zastępca Prezydenta Stargardu przypomina, że obecne ceny biletów w stargardzkiej komunikacji miejskiej obowiązują od 1 stycznia 2017 roku. - Z uwagi na rosnące ceny paliw, materiałów, usług, energii elektrycznej i cieplnej oraz wzrost płacy minimalnej, konieczne jest zabezpieczenie w budżecie miasta dodatkowych źródeł dochodu, niezbędnych na wypłatę spółce rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznego transportu zbiorowego- informuje Piotr Mync. Dodaje, że wydatki na zakup paliwa w okresie 2017-2022 wzrosły o 187,75 proc., przy czym w 2022 r. nastąpił nagły, największy wzrost o 63,20 proc. rok do roku. Przy konstruowaniu planu finansowego na 2023 r. MPK Sp. z o.o. skalkulowała koszt oleju napędowego przy założeniu ceny netto za litr w kwocie 7,50 zł, co daje wzrost w stosunku do roku poprzedniego o 17,33 proc., a w stosunku do ceny z 2021 r.- o 58,2 proc.
Wiceprezydent tłumaczy, że biorąc pod uwagę dynamiczny w ostatnim czasie wzrost kosztów, niezbędne jest jego zrekompensowanie również po stronie dochodów, poprzez umiarkowaną rewaloryzację cen usług. - Wzrost cen w uchwale zaproponowano w stosunku do wszystkich rodzajów biletów. Z przeprowadzonej analizy wynika, że aktualny cennik biletów w stargardzkiej komunikacji oraz planowane ceny, które miałyby obowiązywać po podwyżce, w porównaniu do miast o podobnej liczbie mieszkańców są umiarkowane- informuje Piotr Mync. Według szacunków MPK Sp. z o.o., oczekiwany efekt finansowy, po podwyższeniu cen biletów może przynieść dodatkowo wzrost przychodów o kwotę około 500 000 zł netto w okresie 12 miesięcy.
Marcin Żabicki, Dyrektor ds. rozwoju Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że sytuacja ekonomiczna branży komunikacji miejskiej i budżetowa samorządów jest dramatyczna. - Musimy przetrwać ten najgorszy czas. Podwyżki cen biletów są w obecnej sytuacji nieodzowne. Jeżeli koszty wzrosły, to i cena produktu rośnie- ocenił. W rozmowie z PAP powiedział, że kryzys energetyczny i rosnące koszty są ważnym czynnikiem wpływającym na sytuację transportu zbiorowego. Aleksander Kierecki, szef branżowego serwisu Infobus powiedział Rzeczpospolitej, że komunikacja miejska nigdy do tej pory nie zderzyła się z taką kumulacją negatywnych czynników. - Samorządy znalazły się po ścianą i przez rosnące ceny energii, paliw, inflację i słabnące wpływy do budżetów ograniczane Polskim Ładem muszą ciąć wydatki na transport lub podnosić ceny biletów- czytamy w Rzeczpospolitej.
Najedź kursorem na grafikę, kliknij i powiększ