Dzisiaj jest: 28.1.2023, imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława

„Talibowie znad Wisły” czyli rzecz o in vitro

Dodano: 2 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Ośmiu na dziesięciu stargardzian nie wie, co znaczy in vitro. Pozostali stwierdzili, że „to coś dla kobiet”.

„Talibowie znad Wisły” czyli rzecz o in vitro

Ośmiu na dziesięciu stargardzian nie wie, co znaczy in vitro. Pozostali stwierdzili, że „to coś dla kobiet”. Tak przedstawiają się wyniki szybkiej sondy przeprowadzonej tuż przed konferencją prasową „Tak dla in vitro. In vitro to ludzie”. Spotkanie zostało zorganizowane przy ul. Wyszyńskiego przez Platformę Obywatelską. Z ramienia ugrupowania pojawiły się senator Magdalena Kochan i posłanka Magdalena Filiks.

Zapłodnienie in vitro to procedura medyczna, która polega na zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik poza żeńskim układem rozrodczym. Jest to nowoczesna metoda leczenia, która umożliwia parom posiadanie potomstwa w przypadku niepłodności. Rządowy program in vitro w Polsce działał do 2016 roku. Wtedy osoby dotknięte niepłodnością mogły liczyć na wsparcie finansowe.  Zmiana władzy spowodowała zmianę koncepcji pomocy rodzinom. Zakończyło się refundowanie zabiegów in vitro, a rząd PiS wprowadził program „kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego”.

„Ten program to kiepski żart, nawet przez chwilę nie działał skutecznie. Polki przez kilkadziesiąt lat mogły korzystać z najnowocześniejszych osiągnięć medycyny, a teraz im to odebrano. Dzięki in vitro na świat przyszło prawie 22 tysiące dzieci, a teraz PiS odebrało polskim rodzinom tę możliwość. Talibowie znad Wisły zabierają nam kolejne prawa” - powiedziała podczas konferencji posłanka - Magdalena Filiks.

 


Głównym założeniem obywatelskiego projektu „Tak dla in vitro. In vitro to ludzie” jest przywrócenie finansowania przez rząd metody in vitro. „Bezpłodność jest chorobą XXI wieku. Nie możemy wobec niej przechodzić obojętnie, tym bardziej że od wielu lat istnieje metoda leczenia, która może pomóc wielu rodzinom. Racją stanu Polski jest poprawienie demografii. W tym roku zmarło 170 tysięcy osób więcej, niż się urodziło. Te dane są zatrważające” - podkreśliła w swoim wystąpieniu senator Magdalena Kochan.
 

 
Po konferencji prasowej rozpoczęło się zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem, który ma przywrócić refundację zabiegów in vitro. Żeby mógł trafić do Sejmu, potrzeba stu tysięcy. Podpisy będą zbierane do połowy lutego.

W Stargardzie projekt obywatelski można podpisywać w biurze Platformy Obywatelskiej, które znajduje się na 4 piętrze wieżowca przy ul. I Brygady. Biuro będzie otwarte codziennie od 17.00 do 18.00. 

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - PGE Spójnia Stargard. Galeria