Dzisiaj jest: 23.11.2024, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

Stargard ?Przyjazną Gminą 2013?

Dodano: 11 lat temu

Nasze miasto znalazło się w gronie trzydziestu samorządów wyróżnionych.....

Stargard ?Przyjazną Gminą 2013?
Nasze miasto znalazło się w gronie trzydziestu samorządów wyróżnionych w ostatniej edycji plebiscytu zorganizowanego przez redakcję ogólnopolskiego „Forum Biznesu” - dodatku do „Dziennika Gazety Prawnej”. O tytuł „Przyjaznej Gminy” ubiegało się dwieście podmiotów.
 
Oprócz Stargardu wyróżnienie to przyznano także m.in. Katowicom, Krakowowi i Pile. W uzasadnieniu decyzji Kapituły konkursu czytamy: „Doceniona została działalność Urzędu Miasta, starania jego Pracowników, całego Samorządu Stargardu Szczecińskiego i jednostek mu podległych, zwłaszcza w zakresie poziomu inwestycji własnych, strategii inwestycyjnej, jak również rozwoju społecznego.”.
 
W Urzędzie Miejskim odbyło się wręczenie okolicznościowego godła „Przyjazna Gmina” dla Stargardu. Na ręce Prezydenta Sławomira Pajora przekazał je Jacek Kozioł, zastępca redaktora naczelnego „Forum Biznesu” - dodatku do „Dziennika Gazety Prawnej”. - Stargard jest tym Miastem, które wskazuje pozytywne tendencje w polskim samorządzie lokalnym, a także jest przyjazne inwestorom i mieszkańcom. Zdobyty przez Państwa tytuł Przyjaznej Gminy zapewni o tym potencjalnego inwestora i potwierdzi, że jego wymagania zostaną spełnione – mówił J. Kozioł.
 
Wyróżniając Stargard Kapituła konkursu doceniła m.in. następujące fakty oraz rozwiązania:
 
Stargard to miasto dwóch parków przemysłowych: Stargardzki Park Przemysłowy (SPP) pomyślany jako oferta dla sektora MSP oraz Park Przemysłowy Nowoczesnych Technologii (PPNT) - oferta umożliwiająca lokowanie największych inwestycji w kraju, o powierzchni nawet pow. 300 ha. PPNT stanowi podstawę unikatowej oferty inwestycyjnej Stargardu skierowanej do inwestorów będących liderami innowacji w swoich branżach, którzy nie tylko wprowadzają nowoczesne technologie w swoich produktach, ale także innowacje w dziedzinach procesu technologicznego, ochrony środowiska, itp. PPNT jest zlokalizowany na terenie byłego lotniska wojsk radzieckich Kluczewo w Stargardzie Szczecińskim. Wszystkie tereny PPNT stanowią własność Gminy Miasto Stargard Szczeciński. Analiza oferty inwestycyjnej Stargardu przeprowadzona przez PAIIZ wykazała, że jest to oferta wyjątkowa w skali całego kraju. Przejęta w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych baza wojskowa składała się z części mieszkaniowej oraz z obszaru, na którym zlokalizowana była infrastruktura lotniska (pas startowy, hangary, budynki obsługi lotniska) o łącznej powierzchni około 1200 hektarów. Całkowita powierzchnia Parku to około 800 hektarów, z których w chwili obecnej pozostało około 400 hektarów przeznaczonych pod inwestycje w pierwszym etapie. Tak duża, zwarta powierzchnia gruntów o niewielkiej różnicy poziomów i przejrzystej strukturze własnościowej, pozwala na lokowanie na terenie Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii nawet największych projektów inwestycyjnych. Powyższe zalety stanowią o wyjątkowości terenów inwestycyjnych.
Dzięki współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną Sp. z o.o. w PPNT statusem specjalnej strefy ekonomicznej w roku 2006 objęte zostało 100 hektarów terenu, na których projekt inwestycyjny zlokalizowała japońska firma Bridgestone. Dalsza współpraca zaowocowała ustanowieniem kolejnych terenów specjalnej strefy ekonomicznej, składających się z dwóch działek o łącznej powierzchni 50 hektarów. W roku 2009 na jednej z wymienionych działek o powierzchni około 41 hektarów, budowę zakładu produkcyjnego rozpoczęła fińska firma Cargotec, a tereny specjalnej strefy ekonomicznej rozszerzone zostały o kolejne 20 hektarów. W roku 2011 miało miejsce kolejne rozszerzenie strefy.  W roku 2012 działkę na terenie PPNT zakupił następny inwestor niemiecka firma MTU. Swoją fabrykę ulokowała również firma Hydroline. W chwili obecnej na inwestorów czeka ok. 400 ha w tym trzy działki objęte statusem specjalnej strefy ekonomicznej o łącznej powierzchni około 34,2 ha.
 
Istotnym elementem oferty inwestycyjnej miasta jest także Stargardzki Park Przemysłowy - zlokalizowany w północno-zachodniej części miasta. Zajmuje powierzchnię około 150 hektarów. Jest usytuowany w sąsiedztwie torów szlakowych PKP, co daje duże możliwości logistyczne. Bocznica kolejowa znajduje się bezpośrednio w tym Parku Przemysłowym. Na jego terenie wciąż nie brakuje lokalizacji przygotowywanych dla nowych firm. Do zagospodarowania w SPP jest ok. 24 ha. Najważniejsze inwestycje  w SPP: Backer OBR, FP KUCA, Klippan Safety Polska, In-Stal, S.I.B.I, Eurocash, Spaas Candles Polska, Ehrle, Plastikon, Tradis, ITL, Gabriel Manufacturing, Agrosad, Muszyńscy Okna Drewniane, Stanpol, Izoler, Skrypko &  Skrypko, Produkt Grupa Dystrybucyjna,   Van Heyghen Stal Polska, Ottensten Polska, Coala, Euromax, P&S oraz Specma Hydraulics.      
 
W Stargardzie podejmowane są działania mające na celu zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej miasta poprzez stworzenie korzystnego klimatu dla prowadzenia biznesu. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę drogową i wodnokanalizacyjną tereny oferowane przedsiębiorcom są gotowe na przyjęcie nowych zakładów produkcyjnych. Za sprawą programu pomocy regionalnej i współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną  Sp. z o.o. (w której Gmina jest udziałowcem) przedsiębiorcy lokujący projekty inwestycyjne na terenie Stargardu mogą liczyć na korzystne zwolnienia podatkowe. Powiatowy Urząd Pracy w Stargardzie oferuje pracodawcom możliwość skorzystania z instrumentów rynku pracy zapewniających korzystne warunki zatrudnienia i szkolenia pracowników. Każdy potencjalny inwestor otrzymuje indywidualne wsparcie w kontaktach z lokalnymi instytucjami oraz szereg innych ułatwień. Zespół ds. obsługi inwestora zapewnia obsługę typu one-stop-shop poprzez ograniczenie ilości instytucji, z którymi inwestor musi się kontaktować.
 
Nie można pominąć faktu, że dzięki inwestycjom komunalnym PPNT posiada dostęp do krajowej sieci dróg oraz do niezbędnej infrastruktury mediów. Dzięki dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej wybudowano prawie 7 km dróg, ponad 21 km kanalizacji sanitarnej, ponad 9,4 kilometra wodociągu oraz 1,5 km kanalizacji deszczowej. W sumie nakłady Miasta na rozwój infrastruktury PPNT wyniosły ponad 79 mln zł. Wartość dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej (w tym z RPO WZ i POIG)  to ponad 33,6 mln zł. Dzięki zrealizowanej inwestycji GDDKiA polegającej na wybudowaniu południowej obwodnicy Stargardu w ciągu drogi krajowej S10, PPNT uzyskał bezpośrednie połączenie z drogą ekspresową S10.
 
Promocja oferty inwestycyjnej odbywa się głównie poprzez ścisłą współpracę z Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów oraz Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Przygotowane foldery inwestycyjne w języku angielskim docierają za pośrednictwem COIiE i PAIiIZ do zagranicznych przedsiębiorców poprzez ambasady RP oraz podczas zagranicznych imprez targowych. Ponadto Gmina Miasto Stargard Szczeciński prowadzi stronę internetową, poświęconą promocji inwestycyjno - gospodarczej w języku polskim i angielskim, dostępną pod adresem www.stargard.eu (oraz na stronie głównej miasta pod adresem www.stargard.pl). O skuteczności promocji świadczyć może fakt, iż Miasto przyciąga inwestorów, których działania są widoczne na gospodarczej mapie Polski np. w 2009 r. firma Cargotec Poland została laureatem nagrody PAIiZ w kategorii „Największa Inwestycja w 2009 r.”
 
Stargard Szczeciński położony jest w województwie zachodniopomorskim, rozwijającym  się regionie w północno - zachodniej części Polski, liczącym ponad 1.7 miliona mieszkańców. Stolica regionu, Szczecin, leży w pobliżu zachodniej granicy i posiada doskonały dostęp do Autostrady A6. Dodatkowo na atrakcyjność inwestycyjną regionu wpływa fakt, iż w Szczecinie zlokalizowany jest największy na południowym Bałtyku port.  Stargard jest trzecim pod względem liczby ludności i potencjału gospodarczego miastem regionu z liczbą mieszkańców przekraczającą 70 tysięcy.
Atutem Stargardu jest jego dostępność komunikacyjna. Miasto leży w odległości około 36 km od Szczecina, 40 km od zachodniej granicy Polski, około 35 km od międzynarodowego lotniska w Goleniowie, 120 km od terminalu promowego w Świnoujściu i około 180 km od Berlina. Drogi krajowe nr 10 oraz nr 20 zapewniają doskonałe połączenie z Warszawą, Gdańskiem i innymi miastami w głębi kraju. Stargard stanowi ważny węzeł kolejowy regionu, przez miasto przebiega magistrala kolejowa wiodąca ze Świnoujścia przez Szczecin do Poznania i dalej w głąb kraju. Liczba połączeń międzynarodowych obsługiwanych przez port lotniczy w Goleniowie stale rośnie, a bliskość Berlina umożliwia korzystanie z dwóch dużych, międzynarodowych lotnisk.
Najważniejsze instytucje otoczenia biznesu w Stargardzie to: Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o., Stargardzka Agencja Rozwoju Lokalnego Sp. z o.o. oraz Stargardzka Izba Gospodarcza. W mieście swoje siedziby mają wszystkie instytucje ważne dla biznesu (ZUS, US, banki, kancelarie prawne, notarialne, rachunkowe itp.).
 
Oferta edukacyjna: szkoły podstawowe, gimnazjalne średnie ( w tym bardzo dobrze rozwinięte szkolnictwo zawodowe), wyższe. Prezydent Miasta i Starosta Stargardzki podpisali porozumienie, którego celem jest pomoc uczniom szkół zawodowych w odnajdywaniu się na rynku pracy. Założono m.in. opracowanie programu praktyk w zakładach, współpracę w zakresie pośrednictwa w kontaktach z przedsiębiorcami i wymiany informacji o potrzebach kadrowych pracodawców. Bezpośrednio w zakładach mają odbywać się praktyki zawodowe. Młodzi ludzie będą też kierowani na staż. Zajęcia mają być realizowane jeszcze w trakcie edukacji ponadgimnazjalnej. Partnerami w realizacji projektu są firmy Bridgestone, Cargotec ,MTU,  Specma i Procyon
 
W lutym 2013 roku odbyło się spotkanie „Powiązania kooperacyjne motorem rozwoju innowacyjności - koncepcja stworzenia klastra przemysłowego w Stargardzie Szczecińskim”. Było ono pierwszym krokiem na drodze do stworzenia w Stargardzie klastra przemysłowego, który wykorzystywałby potencjał płynący z obecności w mieście dużych zakładów produkcyjnych poprzez stworzenie platformy dla ich współpracy z małymi, lokalnymi firmami. Koncepcja założeń stargardzkiego klastra przemysłowego i jego ważnej roli wśród obszarów inteligentnych specjalizacji województwa zachodniopomorskiego została przedstawiona podczas konferencji  dotyczącej koncepcji regionalnych i inteligentnych specjalizacji dla Pomorza Zachodniego, zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski.
Biuro Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Stargardzie Szczecińskim oraz SARL Sp .z o.o. jako komórki odpowiedzialne za pozyskiwanie nowych inwestycji oraz obsługę inwestora zapewniają wsparcie w zakresie:                                                                                                                                                                            - wyszukania odpowiednio zlokalizowanej działki o charakterystyce odpowiadającej indywidualnym wymaganiom inwestora,                                                                                                                                                                                 - kontaktów z wydziałami Urzędu Miejskiego odpowiedzialnymi za wydawanie decyzji niezbędnych w procesie inwestycyjnym, w celu zapewnienia możliwie najkrótszych terminów koniecznych do ich wydania,                                                                                            - kontaktów z innymi instytucjami wydającymi pozwolenia i decyzje, zaangażowanymi w proces inwestycyjny,                                                                                 - kontaktów z innymi instytucjami zaangażowanymi w proces inwestycyjny, jak na przykład gestorzy mediów.
Powyższe działania mają na celu zapewnienie inwestorowi obsługi typu one-stop-shop poprzez ograniczenie ilości
instytucji, z którymi musi się kontaktować. Od stycznia 2014 r. w SARL Sp. z o.o. zacznie funkcjonować strefa
coworkingu, wspólna  i w pełni wyposażona przestrzeń biurowa po przystępnej cenie dla 14 firm.
 
Najważniejsze inwestycje w Stargardzkim Parku Przemysłowym: Backer OBR, FP KUCA, Klippan Safety Polska, In-Stal, S.I.B.I, Eurocash, Spaas Candles Polska, Ehrle, Plastikon, Tradis, ITL, Gabriel Manufacturing, Agrosad, Muszyńscy Okna Drewniane, Stanpol, Izoler, Skrypko &  Skrypko, Produkt Grupa Dystrybucyjna,   Van Heyghen Stal Polska, Ottensten Polska, Coala, Euromax, P&S oraz Specma Hydraulics.                          
 
Najważniejsze inwestycje  w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii: Bridgestone (reinwestycja 2012 - 2014), Cargotec (reinwestycja 2012-2013), MTU oraz Hydroline. Łączne zatrudnienie w firmach zlokalizowanych w
obydwu parkach przemysłowych  – ok. 2100 osób. Przewidywane miejsca pracy, które zostaną utworzone w firmach
zlokalizowanych na terenie SPP i PPNT w perspektywie kilku najbliższych lat – 1 100.
 
Przykładowe nagrody i wyróżnienia:
1.      Globe Award. Stargard Szczeciński znalazł się w gronie sześciu miast nominowanych do międzynarodowej nagrody Globe Award w kategorii miasto zrównoważonego rozwoju.
W październiku 2009 roku Stargard Szczeciński został laureatem polskiej edycji konkursu, którego celem było wyłonienie miast prowadzących politykę zrównoważonego rozwoju, realizujących długoterminowe projekty rewitalizacyjne i wdrażających kompleksowe strategie zarządzania z poszanowaniem środowiska naturalnego. Stargard Szczeciński został doceniony za wysiłki mające na celu przywrócenie miastu terenów byłego lotniska wojsk Federacji Rosyjskiej w Kluczewie. W wyniku realizacji tego wieloetapowego projektu poprawił się stan środowiska naturalnego na zdegradowanych terenach, dawny garnizon przekształcony został w atrakcyjne osiedle mieszkaniowe, a tereny w okolicy płyty lotniska w prężnie rozwijającą się strefę przemysłową. Wśród miast nominowanych do nagrody poza Stargardem Szczecińskim znalazły się brazylijskie Curitiba, szwedzkie Malmö, hiszpańskie Murcia, południowokoreańskie Songpa oraz australijskie Sydney.
2.      Nagroda Gospodarcza Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Szczecina i Pomorza Zachodniego „Business Club Szczecin” Konik Morski 2012.
3.      Wyróżnienia w rankingu Samorządowy Menadżer Regionu w latach 2011 i 2012.
4.      Regionalny Lider Innowacji i Rozwoju – 2012; kategoria projekt unijny „Budowa komunikacji pomiędzy terenami inwestycyjnymi PPNT a krajowym systemem dróg wraz z uzbrojeniem terenów inwestycyjnych w Stargardzie Szczecińskim”.
5.      Laureat III edycji ogólnopolskiego konkursu PAIiZ i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego  „Grunt na medal 2008”.
6.      Wyróżnienie w konkursie „Świata Biznesu” Perły Biznesu 2006 w kategorii Wydarzenie Gospodarcze 2006” za podpisanie kontraktu inwestycyjnego z firma Bridgestone.
7.      Ranking „Neswsweek Polska” 2011 r. – Stargard został uznany za miasto zdecydowanie przyjazne biznesowi.
 
Poza działaniami związanymi bezpośrednio z rowojem gospodarczym miasta, w Stargardzie w ramach zrównoważonego rozwoju realizowane są również programy społeczno - inwestycyjne skierowane do osób wymagających wsparcia. Program „Potrzebny Dom” jest programem pomocy mieszkaniowej realizowanym przez Miasto bezpośrednio przez Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Spółkę z o.o. Partnerami są: Powiat Stargardzki i pozostałe gminy powiatu stargardzkiego oraz organizacje pozarządowe.
Mieszkania realizowane w ramach Programu „Potrzeby Dom”, poza II etapem podprogramu „Na Start”, są mieszkaniami wspomaganymi. Mieszkalnictwo wspomagane jest formą pomocy przygotowującą osoby tam przebywające, pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia lub zastępującą pobyt w placówce zapewniającej całodobową opiekę. Mieszkalnictwo wspomagane zapewnia warunki samodzielnego funkcjonowania w środowisku, w integracji ze społecznością lokalną.
Program jest skierowany do osób:
1)      niepełnosprawnych,
2)      w podeszłym wieku,
3)      opuszczających formy systemu pieczy zastępczej,
4)      w wieku od 4 do 18 lat, pozbawionych domu rodzinnego,
5)      osób bezdomnych opuszczających placówki, po przebytej reintegracji społecznej i zawodowej.
Dla tych pięciu grup zostały opracowane programy operacyjne umożliwiające uzyskanie mieszkania:
1. „Bez Barier” - program mieszkaniowy dla osób niepełnosprawnych ruchowo oraz osób z upośledzeniem umysłowym (33 mieszkania dla osób niepełnosprawnych intelektualnie + 2 mieszkania dla opiekunów, 20 mieszkań dla osób niepełnosprawnych ruchowo – są to lokale wyposażone w niezbędne urządzenia dostosowane do osób je zamieszkujące. Dostęp do lokali bez barier architektonicznych),
2. „Nie Sami” - program mieszkaniowy dla osób starszych (23 lokale, w tym 11 dla osób z tzw. list komunalnych i 12 dla osób z tzw. wolnego naboru prowadzonego przez STBS),
3. „Na Start” - program mieszkaniowy dla osób pełnoletnich opuszczających formy pieczy zastępczej (14 lokali, w tym 5 dla mieszkańców Stargardu i 9 dla osób z innych gmin, w ramach 3 inkubatorów)
4. „Nasz Dom” - program mieszkaniowy dla dzieci pozbawionych domu rodzinnego (4 mieszkania, w których prowadzone są placówki opiekuńczo – wychowawcze tzw. mieszkania rodzinkowe)
5. „Od Nowa” – program mieszkaniowy dla osób bezdomnych opuszczających schroniska (3 – w ramach 1 inkubatora).
 
Program jest rozwiązaniem unikalnym w skali kraju zarówno pod względem ilości opracowanych podprogramów jak i osób z nich korzystających, co spotkało się z uznaniem podmiotów zewnętrznych. Stargard dwukrotnie z rzędu otrzymał tytuł „Samorządu Równych Szans”, przyznawanego przez Fundację Instytutu Rozwoju Regionalnego.
 
W ramach działań proekologicznych sztandardowym programem Gminy – Miasto Stargard, jest realizowany przez miejską spółkę PEC, „Program likwidacji piecyków gazowych”. Od roku 2009 dokonano likwidacji piecyków w 3793 mieszkaniach (89 budynków). Wpływa to zarówno na ograniczenie emisji jak i poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.
 
Źródło: Urząd Miejski
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja