Dzisiaj jest: 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Zadbaj o poprawną wagę domowego zwierzaka

Dodano: 2 lata temu Autor:

To na opiekunie spoczywa odpowiedzialność za wagę domowego zwierzaka!

Zadbaj o poprawną wagę domowego zwierzaka

Apetyt zwierząt domowych potrafi zaskoczyć niejedną osobą. Niestety zazwyczaj nieograniczony dostęp do jedzenia prowadzi do zwykłej nadwagi, którą później nie zawsze łatwo zrzucić. Negatywne przyzwyczajenia w postaci zbyt częstego dokarmiania z ręki to jeden z typowych problemów, które mamy jako właściciele psów czy kotów.

Jaka jest prawidłowa waga zwierzęcia?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ta jest uzależniona od płci oraz przede wszystkim rasy zwierzaka. W końcu mały Jork, średni Corgi czy ogromny Dog mają inną zalecaną wagę. Podobnie jest z kotami, tutaj również decydującym czynnikiem jest rasa (a do tego także wielkość, wiek oraz płeć). Europejski popularny dachowiec będzie lżejszy niż kociak typu brytyjczyk czy Maine coone.  
 

Jaka jest prawidłowa waga kota? Kot europejski krótkowłosy (popularny dachowiec) to około 4-4.5 kg, brytyjczyk od 4 do nawet 8 kilogramów (kotka 3-5 kg), kocur syberyjski 7-10 kg (kotka 4-8 kg) podobnie jak zawsze zachwycający Maine coone – 7-10 kg dla kocura i 4-6 kg dla kotki.

Nadwaga szkodzi zdrowi

Podobnie jak u ludzi, nadwaga u zwierząt domowych również negatywnie wpływa na ich zdrowie i trzeba ją leczyć.  W przypadku kotów na pewno trzeba uważać ze zmianą diety na bardzo restrykcyjną, co może odbić się na uszkodzeniu wątroby. Są inne sposoby. A po czym łatwo poznać, że kot ma nadwagę? Jeżeli nie wyczuwamy już żeber, albo wyczuwamy, ale nie jesteśmy ich w stanie swobodnie policzyć to znak, że z wagą kota nie jest dobrze. Z kolei żebra mocno wystające będą oznaką niedowagi.
 

Co więc robić w przypadku nadwagi? Najprostsze będą trzy rozwiązania:

  • W początkowym etapie odchudzania nieznacznie ograniczyć ilość podawanej karmy (później powinna ona wrócić do poziomu zalecanego na opakowaniu).
  • Zrezygnować z dokarmiania zwierzaka „z ręki”, czyli dostaje tylko swoją karmę, bez ludzkich dodatków czy resztek ze stołu.
  • Zwiększyć nieco ruch – tutaj musimy znaleźć nieco więcej czasu na angażujące fizycznie zabawę ze zwierzakiem (a w przypadku psa na regularne dłuższe spacery).

Dbałość o wagę domowego zwierzątka jest w całości pozostawiona opiekunowi. To on ustala porcje, częstotliwość posiłków czy rodzaj karmy, a ta też powinna być dobierana starannie według zawartych tam składników, a nie ceny. Skoro zdecydowaliśmy się na psa czy kota, to zadbajmy teraz o wysokiej jakości posiłki.


Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja