Na ten moment czekało wielu mieszkańców Stargardu. Ponownie w tym roku będzie można zgłosić swoje pomysły do realizacji w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego 2023.
W poniedziałek, 30 maja rusza zgłaszanie pomysłów do realizacji w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego 2023. Do wydania ponownie jest 2 100 000 zł. Projekt zadania może złożyć każdy mieszkaniec Miasta. Nawet osoba, która nie ukończyła 18. roku życia ma szansę zgłoszenia swojego pomysłu, ale do składanego projektu musi dołączyć pisemną zgodę rodzica. Pomysły należy składać na formularzu udostępnionym na stronie Urzędu Miasta. Wypełnia się w nim dane dotyczące nazwy projektu, jego lokalizacji, dane wnioskodawcy, opis propozycji zadania, szacowane koszty inwestycji oraz kalkulację rocznych kosztów jej utrzymania, przewidywaną grupę odbiorców, korzyści wynikające z realizacji projektu i podpis. Wypełniony kwestionariusz należy składać w Urzędzie Miejskim przy ul. Hetmana Stefana Czarnieckiego lub za pośrednictwem platformy internetowej, poprzez zarejestrowanie się do elektronicznego systemu obsługi SBO www.stargard.budzet-obywatelski.org. Do projektu trzeba dołączyć listę z podpisami min. 30 mieszkańców, niezależnie od obszaru zamieszkania.
- Budżet obywatelski to bardzo dobre narzędzie- mówi Rafał Zając, Prezydent Stargardu. - Zwłaszcza że stargardzianie mają głowy pełne pomysłów i z chęcią zgłaszają swoje propozycje. Na przestrzeni lat działania SBO widać, że w miarę realizacji następnych inwestycji, i tym samym oczekiwań, do akcji włączają się nowe osoby. Zachęcam, żeby rozejrzeć się po swojej okolicy i odważnie wskazać, co jeszcze powinniśmy zrobić w danej dzielnicy- dodaje Prezydent.
Zgłaszanie pomysłów to pierwszy etap tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Potrwa on do 10 czerwca. Zespół powołany przez Prezydenta Miasta będzie analizował projekty w dniach 30 maja- 24 czerwca, a w dniu 29 czerwca podczas kolegium sporządzona zostanie lista projektów dopuszczonych i niedopuszczonych do głosowania, która zostanie przedłożona do akceptacji Prezydentowi Miasta Stargard. Głosowanie potrwa trzy tygodnie i odbędzie się w dniach 18 lipca-5 sierpnia. Wyniki głosowania zostaną podane do publicznej wiadomości we wrześniu.
Do projektu budżetu na rok 2022 zostaną wpisane pomysły, które uzyskały najwięcej głosów. W sytuacji, gdy realizacja zadania nie jest możliwa z powodu niewystarczających środków finansowych, dopuszcza się, za zgodą wnioskodawcy, proporcjonalne zmniejszenie wartości i zakresu inwestycji. W przypadku braku zgody wnioskodawcy na zmniejszenie wartości i zakresu robot, jego propozycję zajmuje następna w kolejności propozycja, której wartość oszacowano w granicach kwoty pozostałej do dyspozycji. Jeśli w ostatecznych wynikach pojawią się propozycje, które zdobyły jednakową ilość głosów, a suma dostępnych środków jest niewystarczająca, by zrealizować oba, do wykonania kierowany jest ten, który wymaga poniesienia większych nakładów finansowych.
To już 9 edycja partycypacyjnego budżetu w Stargardzie. Inwestycje realizowane w jego ramach do tej pory kosztowały 14 100 000 zł. Zrealizowane zostały m.in. place zabaw, boiska, trampoliny, parkingi, chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie, budki dla ptaków czy monitoring.
Źródło grafiki: UM Stargard
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Rusza kolejna edycja Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego