Na przełomie lutego i marca po gwałtownych wichurach, które nawiedziły Pomorze Zachodnie na kilka tygodni zamknięty został stary cmentarz komunalny w Stargardzie. W związku z tym przedsiębiorcy handlujący przy cmentarzu ponieśli straty. Na jaką pomoc mogą liczyć?
Radny Rady Miejskiej w Stargardzie Mariusz Smuga zwrócił uwagę, że w związku z następstwami złych warunków atmosferycznych na okres trzech tygodni został zamknięty cmentarz komunalny. - Spowodowało to nagły spadek dochodu osób prowadzących handel w obrębie cmentarza, a nawet zmusiło niektórych do zamknięcia działalności na okres, kiedy cmentarz był zamknięty- informuje Mariusz Smuga. Radny zwrócił się do Prezydenta Stargardu z pytaniem, czy w związku z zaistniałą sytuacją przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc miasta, np. ulgi w podatku.
Prezydent Stargardu Rafał Zając informuje, że osoba prowadząca działalność gospodarczą, która w związku z tym uiszcza na rzecz budżetu miasta daniny publiczne mające charakter podatkowy (np. podatek od nieruchomości) i niepodatkowy (np. zajęcie pasa drogowego) ma prawo, w sytuacji kiedy wystąpi ważny interes podatnika, do złożenia wniosku do Prezydenta Miasta o zastosowanie ulgi w spłacie tych należności. - Złożone przez przedsiębiorców wnioski rozpatrywane są indywidualnie, gdyż udzielana ulga traktowana jest jako pomoc ze środków publicznych. Praktycznie takie wsparcie klasyfikowane jest jako pomoc de minimis- mówi Rafał Zając.
Prezydent dodaje, że pomoc de minimis stanowi szczególną kategorię pomocy publicznej skierowanej do przedsiębiorców, która z uwagi na ograniczony kwotowo, bezpieczny pułap nie ma większego wpływu na wymianę handlową na jednolitym rynku wspólnotowym, a w związku z tym nie powoduje większych zakłóceń konkurencji. Piotr Styczewski z Urzędu Miejskiego w Stargardzie informuje, że do tej pory żaden z przedsiębiorców nie wystąpił o udzielenie pomocy w związku z zamknięciem cmentarza.
Bartosz Rudnicki, Wiceprezes ds. techniczno-eksploatacyjnych spółki BioStar przypomniał, że wichury, które miały miejsce na przełomie lutego i marca spowodowały duże straty w drzewostanie na cmentarzu komunalnym przy ul. Kościuszki. - Wszystkie wiatrołomy, połamane gałęzie oraz drzewa z ponaruszanymi systemami korzeniowym, zostały usunięte, a cały teren nekropolii uprzątnięty- tłumaczy Wiceprezes. - Nikt nie może zagwarantować, że podobne warunki pogodowe, nie wystąpią w przyszłości, powodując kolejne straty w drzewostanie- dodaje Bartosz Rudnicki.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Przedsiębiorcy stracili na zamknięciu cmentarza. Na jaką pomoc mogą liczyć?