Dzisiaj jest: 27.5.2022, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Dzień Pionierów Stargardu

Dodano: 2 tygodnie temu Autor:
Redakcja poleca!

Już od południa mieszkańcy naszego miasta po raz kolejny świętowali Dzień Pionierów Stargardu.

Dzień Pionierów Stargardu

Już od południa mieszkańcy naszego miasta po raz kolejny świętowali Dzień Pionierów Stargardu.

Po raz pierwszy huczne obchody odbyły się 12 maja 2017 roku. Ideą święta jest uhonorowanie pierwszych mieszkańców Stargardu, którzy byli rzeczywistymi twórcami Starogrodu. W okresie powojennym nasze miasto kojarzone było z kolejarzami, których wkład w rozwój miasta był niebagatelny. To właśnie oni aktywnie uczestniczyli w tworzeniu życia gospodarczego, kulturalnego, artystycznego i sportowego. Na trwale wpisali się w historię Stargardu.

 

Tegoroczne obchody świętowano na wszystkich płaszczyznach: kulturalnej, sportowej, historycznej i literackiej. Każdy znalazł coś dla siebie. Były pokazy taneczne, występy artystyczne, koło fortuny z nagrodami i rajd na orientację. Ci z zacięciem artystycznym mogli stworzyć własną zakładkę do książki. Usportowieni - pobiec w tradycyjnym już „Biegu Forsycji”.  „Wśród tylu atrakcji można się pogubić” - śmiał się pan Adam - jeden z uczestników imprezy na Rynku. „Takie lokalne świętowanie nie tylko zbliża mieszkańców. Przypomina też o ważnych, historycznych chwilach. Moi rodzice przyjechali do Stargardu w 1946 roku. Tata pracował na kolei. Słyszałam mnóstwo opowieści o tamtych czasach. Trudnych i  ciężkich. Wtedy jednak ludzie byli blisko, przyjaźnili się i wspierali. Tata zawsze to podkreślał. Teraz mogą nas scalić takie imprezy, jak ta dzisiejsza” - to już pani Anna, rodowita Stargardzianka, dumna z tego, że urodziła się właśnie tutaj.
 

Ci, którzy nie wzięli udziału w dzisiejszych obchodach Dnia Pionierów Stargardu mogą jeszcze poczuć klimat minionych czasów. Wystarczy zajrzeć do Parku Chrobrego, gdzie można obejrzeć wystawę „Starogród i jego miejsca”. Na planszach wyeksponowano wszystkie, ważne dla pionierów miejsca.

Pełna galeria zdjęć z wydarzenia wkrótce na portalu.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
ArtFestiwal 2022 cz.1. Galeria