Dzisiaj jest: 27.5.2022, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Zachodniopomorska Bibliotekarka Roku pracuje w Choszcznie

Dodano: 2 tygodnie temu
Redakcja poleca!

Działa z pasją na rzecz biblioteki i środowiska lokalnego. Jej spontaniczność przyciąga do biblioteki czytelników w każdym wieku.

Zachodniopomorska Bibliotekarka Roku pracuje w Choszcznie

Działa z pasją na rzecz biblioteki i środowiska lokalnego. Jej spontaniczność przyciąga do biblioteki czytelników w każdym wieku. Znakomicie radzi sobie z nowymi technologiami i sprawnie porusza się w social mediach. Taka jest Katarzyna Jezierska, starszy bibliotekarz w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Dąbrowskiej w Choszcznie, zwyciężczyni konkursu ”Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2021”. Gratulacje oraz nagrody laureatka, a także wyróżnieni, odebrali 6 maja br. w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Wydarzenie to zainaugurowało na Pomorzu Zachodnim XIX edycję  Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który w 2022 roku odbywa się pod hasłem “Biblioteka – świat w jednym miejscu”.
 

- Biblioteka to miejsce, gdzie można realizować swoje pasje, pogłębiać zainteresowania. Umożliwia największy i najpełniejszy dostęp do kultury. Jest wspaniałym źródłem historii, kultury i naszej tradycji, przede wszystkim lokalnej. Bibliotekarze zaś wypełniają rolę edukacyjną najpełniej, najszerzej, trafiając do wszystkich pokoleń od najmłodszych do najstarszych i to jest właśnie szeroko pojęte działanie na rzecz społeczności lokalnej. 8 maja będziemy obchodzić Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Zbliżające się święto to doskonała okazja do uhonorowania Bibliotekarza Roku Nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego im. Stanisława Badonia. Serdecznie gratuluję laureatce oraz wyróżnionym - mówi członkini zarządu Anna Bańkowska.
 

W ramach oferty edukacyjnej MBP Katarzyna Jezierska prowadziła zajęcia edukacyjne dla dzieci, o zróżnicowanej tematyce, wykorzystując m.in. książki z rozszerzoną rzeczywistością, pop up’y, książki trojaczki, picturebooki i leporello. Podczas pandemii oraz nauczania zdalnego, realizowała projekty czytelnicze on-line w klasach 1-3, np. Stwórzmy sobie książkę - czytam, poznaję, kreuję. Na bazie prac dzieci przygotowała publikacje audiowizualne, które dziś można oglądać na jej kanale YouTube. Brała też udział w akcji on-line Czytanie na dobranoc, organizowanej przez SP nr 1 w Choszcznie.
 

Ponadto była pomysłodawczynią i organizatorką Międzybibliotecznego Projektu Teatralnego oraz producentką spektaklu teatralnego Cztery pory roku Stefanii G. W 2021 włączyła się w organizację walentynkowej akcji literackiej Najpiękniej o miłości. Do rozwoju czytelnictwa przyczynił się też prowadzony przez nią Dziecięcy Dyskusyjny Klub Książki. Inicjowała i realizowała projekty edukacyjno-kulturalne: Mała książka - wielki człowiek, czy Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile.
 

Katarzyna Jezierska angażuje się także w działania realizowane przez Koło SBP Nr 17. Jest autorką publikacji w czasopismach branżowych (m.in. Bibliotekarz Zachodniopomorski, Poradnik Bibliotekarza). Jej relacje z warsztatów są publikowane na profilach wydawnictw, np. Dwie Siostry czy Harper Collins. Zorganizowała szkolenie instruktażowe dla bibliotekarzy o tworzeniu podcastów. W ubiegłym roku była prelegentką na 13. Forum Młodych Bibliotekarzy, gdzie prezentowała projekty realizowane w MBP w Choszcznie. Uczestniczyła w 25 szkoleniach, a zdobytą wiedzę z pożytkiem wykorzystała w praktyce bibliotekarskiej. Jej działania zostały docenione przez ponad lokalne środowisko bibliotekarskie, czego dowodem jest propozycja poprowadzenia warsztatów podczas Międzynarodowego Seminarium dla bibliotekarzy/ek i edukatorów/ek, we Wrocławiu w kwietniu 2022 r., w ramach projektu Wyspa książka – kierunek Północ.

W minionym roku kontynuowała tworzenie wirtualnej alternatywy dla tradycyjnej biblioteki. Zorganizowała i przeprowadziła spotkania i warsztaty edukacyjne w formule on-line na platformie Google Meet dla uczniów szkół podstawowych. Zamieszczała też na stronie biblioteki filmiki z fragmentami czytanych tekstów literackich i promowała wybrane tytuły książek utrzymując w ten sposób stały kontakt z czytelnikami. Ponadto umieszczała też publikacje promujące różne formy działalności biblioteki na swoim kanale YouTube.
 

Laureatka w ramach Nagrody Marszałka otrzymała 6 tys. zł. i jednocześnie przeszła do drugiego etapu - jako finalistka brała udział w ogólnopolskim konkursie, wyłaniającym Bibliotekarza Roku w skali kraju, gdzie zajęła 7 miejsce.
 

W XIII edycji konkursu o nagrodę  im.  Stanisława Badonia  „Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2021” przyznano także wyróżnienia dla: Moniki Żemojtel z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Boblicach, Michała Gierke z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, Ireneusza Bojanowskiego z Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Anny Kotowskiej z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.
 

Nagroda „Bibliotekarz Roku Województwa Zachodniopomorskiego”, została ustanowiona w 2009 roku z inicjatywy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz regionalnego okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i jest przyznawana w ramach Konkursu im. Stanisława Badonia adresowanego do bibliotekarzy wszystkich typów bibliotek (publicznych, szkolnych, akademickich, pedagogicznych, specjalnych) z Pomorza Zachodniego.
 


Katarzyna Jezierska, Bibliotekarka Roku 2021 i Bartłomiej Mroczkowski, dyrektor Wydział Kultury, Nauki i Dziedzictwa Narodowego UMWZ

Źródło: Urząd Marszałkowski - Zachodniopomorskie
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
ArtFestiwal 2022 cz.1. Galeria