Wiąże się to ze zmianą stylu życia. Oprócz modyfikacji swojego jadłospisu trzeba przejść na tak zwaną redukcję. Jednak, aby efektywnie pozbyć się tkanki tłuszczowej, należy dobrze zapoznać się z tym procesem. Co to jest redukcja? Co można jeść, a czego powinno się unikać? Na te i na wiele innych pytań odpowiada ten artykuł.
Redukcja — co znaczy i na czym polega?
Redukcja to nic innego jak proces polegający na zmniejszeniu tkanki tłuszczowej w organizmie przy względnej utracie masy mięśniowej. Efektem całego procesu może być zmniejszenie wagi ciała, jednak jest to zależne od danej sylwetki. Redukcja powinna przebiegać przy ujemnym bilansie kalorycznym połączonym z aktywnością fizyczną lub treningiem siłowym. Jednak co oznacza ujemny bilans kaloryczny? Inaczej możemy nazwać to „deficytem” — dostarczamy organizmowi mniej energii, niż jest faktycznie zużywana. Pamiętać jednak należy, aby redukcja przebiegała powoli i stopniowo. Spadek masy ciała w jednym tygodniu powinien wynosić około 0,5-1 kg — warto jednak skonsultować to z lekarzem lub dietetykiem, aby cały proces był dla nas bezpieczny.
Jakie potrawy są najlepsze podczas redukcji?
Co jeść na redukcję — to pytanie zadaje sobie każdy, kto dopiero zaczyna zrzucanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Redukcja to długotrwały proces, dlatego należy dokładnie wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, od którego odejmuje się około 200-500 kalorii. Dzięki temu będziemy mogli sami, albo we współpracy z dietetykiem, dobrać odpowiednią dietę.
Zdrowa dieta jest podstawą każdej redukcji. Bez tego będzie ona niemożliwa. Rezygnacja z samych tłuszczy, mimo powszechnej opinii, nic nie zmieni. Trzeba zachować odpowiedni balans pomiędzy wszystkimi makroelementami, co oznacza, że dieta na redukcji musi być urozmaicona. Więc co jeść na redukcję?
-
Produkty pełnoziarniste takie jak: brązowy ryż, pieczywo razowe, pełnoziarnisty makaron, czy grube kasze — dostarczają one dobre węglowodany, czyli źródło energii;
-
owoce i warzywa, dzięki którym organizm otrzyma witaminy i minerały;
-
zwykle używane tłuszcze zwierzęce, przy diecie redukcyjnej warto zastąpić tłuszczami pochodzenia roślinnego na przykład oliwa z oliwek, nasiona czy orzechy;
-
mięso z indyka lub kurczaka, czyli chude mięso, dostarczy białko do naszego organizmu;
-
nie powinno się zapominać o błonniku, który wspomaga trawienie.
Dieta redukcyjna nie musi być monotonna, ponieważ jest wiele produktów, które można przy niej spożywać. Są jednak również takie towary, których należy unikać na przykład słodycze, biały chleb, fast-foody czy mąka pszenna.
Jakie błędy najczęściej popełniamy, będąc na redukcji?
W pogoni za wymarzoną sylwetką zapomina się o dobrze przeprowadzonej redukcji. Każdy chce, aby efekty były widoczne jak najszybciej, dlatego tak często popełnianych jest kilka błędów. Utrudniają nie tylko zrzucenie wagi, ale mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Trzeba więc dobrze przygotować się do redukcji i wystrzegać się tych błędów:
-
zbyt duża obniżka kalorii, za którą idzie głodzenie się;
-
zbyt mało nawadniania organizmu;
-
za duża liczba treningów;
-
niewystarczająca dawka snu;
-
brak odpoczynku i relaksu w ciągu całego dnia.
Będąc na złej redukcji, możemy nieodwracalnie zaszkodzić swojemu organizmowi. Dlatego należy odpowiednio przygotować się do całego procesu. Jeśli nie jesteśmy czegoś pewni, warto skonsultować się ze specjalistą. Uzbrójmy się również w cierpliwość, ponieważ odpowiednio przeprowadzony proces redukcji na pewno przyniesie oczekiwane efekty.
Materiał sponsorowany