Dzisiaj jest: 3.10.2022, imieniny: Bogumiła, Gerarda, Józefy

Ukraińcy dziękują stargardzianom

Dodano: 6 miesięcy temu
Redakcja poleca!

W wielu miastach całej Polski obywatele Ukrainy organizują akcje sprzątania i porządkowania terenów zielonych.

Ukraińcy dziękują stargardzianom

To jedna z form podziękowania za schronienie i pomoc dla uchodźców. Również w naszym mieście Ukraińcy odwdzięczyli się w ten sposób stargardzianom. Podczas akcji sprzątania zebrali kilkadziesiąt worków śmieci.
 

W wydarzeniu wzięli udział zarówno przebywający u nas uchodźcy z Ukrainy, jak i Polacy. Spotkanie i wspólna aktywność były okazją do podziękowania, ale również integracji. W ramach czynów społecznych – tzw. subotników – 4 liczne grupy wysprzątały miejskie parki oraz teren w okolicy ul. Lechickiej i pl. Majdanek. Podobne subotniki odbywają się w całym kraju.
 

We wspólnym sprzątaniu w Stargardzie wzięło udział ponad 80 uchodźców – przede wszystkim kobiety, ale również duża grupa młodzieży. Organizatorem akcji w naszym mieście było stargardzkie koło Związku Ukraińców w Polsce we współpracy z Zarządem Usług Komunalnych i spółką Bio Star. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji bezpłatnie udostępniło bus, a Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – sprzęt ułatwiający porządki. Dodatkowo wszyscy poznali zasady prawidłowej segregacji odpadów.
 

Cały czas działa strona www.stargard.eu/ukraina/. W poszczególnych zakładkach są najpotrzebniejsze, aktualne informacje – zarówno dla uchodźców, jak i osób, które chcą im pomóc. Stargardzianie codziennie angażują się w organizowanie realnego wsparcia – materialnego, rzeczowego, a także w wolontariat. Na Ukraińców uciekających przed wojną czekają u nas m.in. bezpłatne miejsca noclegowe i pomoc psychologiczna. Wszystkie informacje na stronie www.stargard.eu/ukraina/ zostały przetłumaczone na język ukraiński.
 

Zdjęcia: Paweł Bieg, Magdalena Olejniczak/ZUK

            URZĄD MIASTA W STARGARDZIE

Autor foto: Anna Wardal

Źródło: Urząd Miasta Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz. Photos by Paweł Zdziech