Dzisiaj jest: 23.11.2024, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

Odmowa przyznania kredytu hipotecznego - możliwe przyczyny

Dodano: 3 lata temu

Przeniesienie się do własnego mieszkania lub domu, wiążę się najczęściej ze sporymi kosztami.

Odmowa przyznania kredytu hipotecznego - możliwe przyczyny

O ile nie jesteśmy szczęśliwymi beneficjentami korzystnego spadku, to sfinansować takie przedsięwzięcie musimy sami. Wobec cen na naszym rynku nieruchomości, często konieczne jest powzięcie zobowiązania pod postacią kredytu hipotecznego. Kredyt taki wiąże nas na całe dekady, ale często jest jedynym wyjściem. Oczekiwania na przyznanie takiego kredytu, wiąże się ze sporym stresem. Zdarza się także, że spotkamy się z odmową jego przyznania. Co wtedy i jakie mogą by tego przyczyny?
 

Rodzaj umowy i systemu wynagrodzenia

Pierwszym czynnikiem, który nasuwa się na myśl, jest brak zdolności kredytowej. Każdy bank wylicza ją w nieco odmienny sposób, ale brane pod uwagę są tylko udokumentowane przychody. Może to być problematyczne, w przypadku premiowego lub prowizyjnego systemu wynagrodzenia. Zależnie od banku, zarobki takie mogą być uwzględnione jedynie w części lub nawet pominięte. Przed samą wizytą w banku, wątpliwości związane z tymi zagadnieniami, pomóc może nam rozwiać doradca kredytowy https://ic-ekspertfinansowy.pl/.

 Istotny jest także rodzaj umowy, na podstawie której comiesięcznie otrzymujemy wynagrodzenie. Nie jest tajemnicą, że nieco gorzej widziana jest umowa zlecenie i umowa o dzieło w porównaniu do umowy o pracę. Umowy te nie dyskwalifikują ze starania się o kredyt hipoteczny, ale obowiązują w ich przypadku bardziej rygorystyczne przepisy. Dochody z takich umów muszą być stałe i napływać bez większych przerw na nasze konto przez okres od 6 do 12 miesięcy (dokładny okres zależy od polityki banku).
 

Niska wartość nieruchomości oraz scoring

Możliwe jest, że bank uzna wartość nieruchomości, którą chcemy zakupić za zbyt niską w porównaniu do sumy kredytu o jaką się staramy. Przed udzieleniem kredytu, badana jest wartość takiej nieruchomości. Wykonywana może być przez sam bank, lub zatrudnione przez bank firmy zewnętrzne. Akceptowana bywa również wycena dostarczona przez osobę starającą się o kredyt. Od wyceny takiej, zależy wysokość przyznanego kredytu, a co za tym idzie również wysokość wkładu własnego. Jeśli wartość nieruchomości zostanie określona, jako zbyt niska, to spotkać możemy się z odmową przyznania kredytu.

O tym czy dostaniemy kredyt, czy nie, decydują także kryteria nazywane scoringiem. To ocena punktowa, która uwzględnia między innymi: wiek kredytobiorcy oraz miejsce zamieszkania i zatrudnienia, wykształcenie, majątek, sytuację rodzinną. System ten ma pomagać w bardziej obiektywnym ocenianiu wnioskodawców. Trzeba przyznać jednak, że taka segregacja budzi mieszane uczucia.

 

Co w razie odmowy?

Jeśli spotkamy się z odmową udzielenia kredytu w banku, możemy poszukać innego, w którym być może uda się uzyskać kredyt. Pewnych czynników nie przeskoczymy, ale możemy postarać się  o zwiększenie dochodów lub przynajmniej rodzaju umowy na podstawie której jesteśmy zatrudnieni. Lepiej potraktowani będziemy również w przypadku wniesienia większego wkładu własnego w kredyt.
 

Materiał sponsorowany

Źródło: Tipmedia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja