"Wszystkie osoby, które przekroczyły granice po 24 lutego, a chcą legalnie przebywać w Polsce, muszą się nie tylko zarejestrować, ale również otrzymać numer Pesel. Nadawanie numerów odbywa się we wszystkich gminach na terenie całej Polski" - mówi Jarosław Hajduk z Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego.
W Stargardzie wnioski o wydanie numeru Pesel przyjmowane są w budynku Ratusza od 8.00 do 16.00. Każdego dnia przyjmowanych jest średnio 70 osób.
"Potrzeby są jednak znacznie większe i pewnie moglibyśmy im sprostać gdybyśmy dysponowali większą ilością urządzeń do pobierania odcisków placów. Jest to jednak problem ogólnopolski, wszędzie takich urządzeń jest za mało" - zaznacza Jarosław Hajduk.
Jak wygląda procedura wyrobienia numeru Pesel? Podobnie, jak wyrobienie dowodu osobistego, ale dużo szybciej. Najpierw obywatel Ukrainy musi pobrać numerek, dzięki któremu dostanie się do odpowiedniego urzędnika. Potem bezpłatne zdjęcie u fotografa, który działa w Ratuszu, a na koniec pobranie odcisku palców. Cała procedura trwa kilkadziesiąt minut.
"Codziennie przed urzędem oczekuje ponad 100 osób. Niektórzy przychodzą już o 6 rano. Niestety nie jesteśmy w stanie obsłużyć wszystkich, dlatego prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość" - mówi Jarosław Hajduk.
Obywatele polscy, którzy chcą wyrobić lub odebrać dowód osobisty obsługiwani są oddzielnie. "To nie jest tak, że trzeba stać w gigantycznej kolejce, żeby wyrobić dowód. Zazwyczaj udaje się załatwić taką sprawę z marszu" - zaznacza dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich. Oczekiwanie na wydanie dowodu osobistego trwa 30 dni.
Źródło foto: Urząd Miasta Stargard
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Dla Ukrainy
- Pesel dla Ukraińca