Dzisiaj jest: 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Ustawa pomocy obywatelom Ukrainy przyjęta. Czy doraźna pomoc okaże się skuteczna?

Dodano: 3 lata temu Autor:

Rosnąca liczba uchodźców wymusza na rządzących niezwłoczne działanie.

Ustawa pomocy obywatelom Ukrainy przyjęta. Czy doraźna pomoc okaże się skuteczna?

Po kilku dniach sejmowych przepychanek, w sobotę udało się przegłosować ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Dzięki niej mieszkańcy kraju już od 16 marca będą mogli składać wnioski o refinansowanie pobytu uchodźców.
 

Legalność pobytu dla uciekających przed wojną

Jak mówią pomysłodawcy, celem ustawy jest „stworzenie szczególnej regulacji prawnej zapewniającej doraźną podstawę prawną do legalnego pobytu obywatelom Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju pochodzenia”.
Przepisy mają pomóc ulokować przybyszów z pogrążonej w wojnie Ukrainy i zapewnić im legalność pobytu w Polsce. Ustawę w sobotę podpisał Prezydent Duda. Wchodzi ona w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z paroma wyjątkami, z mocą wsteczną od dnia 24 lutego 2022 roku.
Ustawia, zapewnia legalność pobytu w Polsce dla obywateli Ukrainy, a także ich małżonków niemającym obywatelstwa ukraińskiego, na okres 18 miesięcy. Ustawa zakłada także nadanie numerów PESEL ułatwiających korzystanie z szeregu usług publicznych,
Wzór wniosku ma znaleźć się w Biuletynie Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw informatyzacji. Do wniosku niezbędne będzie dołączenie fotografii oraz pobranie odcisków palców (z wyjątkiem dzieci do lat 12). Gminy rozpoczną rejestrację od środy, 16 marca.
Obywatele Ukrainy wraz z otrzymaniem numeru PESEL, będą mieli możliwość uzyskania profilu zaufanego, co ułatwi późniejsze załatwianie formalnych spraw  drogą online.

 

Dodatki dla uchodźców

Obywatele Ukrainy z oficjalnym legalnym pobytem, będą mogli podjąć pracę na terenie Polski. Podmioty ich zatrudniające, będą zobligowane do poinformowania w terminie do 7 dniu, właściwy urząd pracy (za pomocą systemu teleinformatycznego - praca.gov.pl).
Obywatele Ukrainy, których pobyt zostanie uznany za legalny, otrzymają jednorazowe świadczenie w kwocie 300 zł na osobę. Ma to być szybka pomoc na sam początek. „Wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego będzie składany na piśmie w gminie właściwej ze względu na miejsce pobytu obywatela Ukrainy. Przyznanie świadczenia nie wymaga wydania decyzji”.
Podmioty, a w szczególności osoby fizyczne, które zapewnią obywatelom Ukrainy zakwaterowanie oraz wyżywienie, będą mogły otrzymać finansowe wsparcie, jednak nie dłużej niż na 60 dni. Mowa tutaj o kwocie 40 zł dzienne przez okres 2 miesięcy. Wnioski od środy 16 marca można składać w urzędach gminy.

Przypominamy, że Stargard na swojej stronie internetowej umieścił zakładkę z niezbędnymi linkami dla osób pomagających mieszkańcom Ukrainy: link TUTAJ.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja