Okres jesienno-zimowy jest najtrudniejszym dla pieszych i kierowców w mieście pod względem poruszania się po zmierzchu i przy niesprzyjającej pogodzie. Miasto sukcesywnie doświetla przejścia dla pieszych, ale miejsc niebezpiecznych nadal nie brakuje.
W czerwcu weszły w życie nowe przepisy ruchu drogowego, które miały za zadanie zwiększyć ochronę pieszych na przejściach dla pieszych i ścieżkach rowerowych. Zmiany polegają na tym, że mają oni pierwszeństwo przed pojazdem nie tylko, gdy są już na pasach, ale również już podczas wchodzenia na nie. Według statystyk Komendy Głównej Policji w 2021 liczba osób, które zginęły w wyniku wypadków na przejściach dla pieszych spadła o ponad 40 procent. O 30 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem spadła również liczba wszystkich poszkodowanych w wyniku potrącenia.
Nowe przepisy nie ułatwiają jazdy kierowcom, szczególnie poruszającym się w okresie jesienno-zimowych szarug. Jadący w ciemności lub świetle miejskich latarń kierowca, oślepiony przez innego, nadjeżdżającego z przeciwka, może nie dostrzec osoby przekraczającej jezdnię, szczególnie, gdy jest to niedostatecznie oświetlone miejsce.
Problem niedoświetlonych przejść dla pieszych poruszył radny Rady Miejskiej Damian Gralak. - W mieście jest wiele przejść dla pieszych, które są niedoświetlone, co przy obecnej pogodzie i szybkim zmierzchu powoduje realny stan zagrożenia- zauważył radny. Damian Gralak zwrócił się do Prezydenta Miasta z prośbą o przeprowadzenie kontroli niedoświetlonych przejść dla pieszych i podjęcie działań zmierzających do zmiany tej sytuacji.
Rafał Zając, Prezydent Stargardu informuje, że na zarządzanej przez miasto sieci drogowej zlokalizowanych jest 538 przejść dla pieszych. - Na podstawie bieżących analiz własnych oraz zgłoszeń jednostek związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego systematycznie realizowane są zadania związane z podnoszeniem bezpieczeństwa pieszych- informuje Prezydent. Dodaje również, że podczas kompleksowej przebudowy dróg standardem jest obecnie stosowanie słupów z oprawami dedykowanymi do doświetlania przejść dla pieszych oraz dojść do nich. Przykładami takich realizacji są przebudowa Alei Żołnierza oraz przebudowa ul. Bolesława Krzywoustego w Stargardzie.
Prezydent przypomniał także, że w 2020 roku doświetlono 5 przejść przy ul. Warszawskiej, 5 przejść na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego i ul. Limanowskiego, 1 przejście przy ul. Kazimierza Wielkiego, 1 przejście przy ul. Pogodnej. W 2021 roku doświetlono 2 przejścia przy ul. Czarnieckiego oraz 5 przejść przy ul. Tańskiego w Stargardzie. Natomiast w 2022 roku planuje się doświetlenie przejść przy ul. Traugutta oraz przy ul. Niepodległości w Stargardzie.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Przejścia dla pieszych są doświetlane, ale miejsc niebezpiecznych nie brakuje