– w taki sposób realizatorzy projektu „Stargardzka Koalicja dla Seniora” starają się dotrzeć do osób starszych. Treningi pamięci, wywiady w formie video czy ulotki mówiące o realnych zagrożeniach, to tylko niektóre z podjętych działań. Pokazują one, że szczęśliwy senior to senior samodzielny, otwarty na świat, ale przede wszystkim – bezpieczny.
Ulotki wypełnione poradami
Projekt został dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025. Realizowany jest przez Fundację "Serce dla Wszystkich" w partnerstwie ze Stargardzkim Centrum Kultury. Do współpracy zaproszono również Starostwo Powiatowe oraz Komendę Powiatową Policji w Stargardzie.
- Te wszystkie działania mają jeszcze bardziej poprawić jakość życia seniorów w naszym mieście –mówi Joanna Tomczak, dyrektor Stargardzkiego Centrum Kultury. Jednym z obszarów, który chcieliśmy bardzo mocno zaakcentować, było bezpieczeństwo seniorów. Zrealizowaliśmy warsztaty z komunikacji i bezpieczeństwa, treningi pamięci, koncentracji uwagi i asertywności – dodaje.
No to, jak ważne jest, aby seniorzy jak najdłużej zachowali dobrą formą, zwracają także uwagę ulotki przygotowane w ramach projektu. Część z nich powstała we współpracy z pracownikami Dziennego Domu „Senior +”, który mieści się w Stargardzie przy ul. Limanowskiego. Osoby powyżej 60 roku życia nie tylko mają tam zapewnioną opiekę, ale również ćwiczą tam pamięć, spostrzegawczość i uwagę. Warto niektóre rozwiązania przenieść do swoich domów, jak rozwiązywanie krzyżówek, grę w „państwa – miasta”, w „Milionerów”, w chińczyka czy w warcaby.
W zachowaniu dobrej formy pomagają relacje z innymi ludźmi, a te warto podtrzymywać, choćby pamiętając o imieninach i urodzinach swoich znajomych.
- Świetnym sposobem na pobudzenie aktywności seniorów są zajęcia manualne. Warsztaty plastyczne czy zajęcia z szycia to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu, rozbudzenie kreatywności i stworzenie użytecznych rzeczy – mówi Marzena Pawlak, zastępca kierownika Dziennego Domu „Senior +”.
Przezorny zawsze ubezpieczony
Ulotki zawierają treści przydatne wszystkim seniorom. Zostały wydane w poręcznym formacie, który zmieści się do torebki czy kieszeni. Nigdy nie wiadomo, kiedy zawarte w nich rady będą mogły się przydać.
W akcję włączyła się Komenda Powiatowa Policji w Stargardzie. Podkom. Krzysztof Wojsznarowicz przestrzegł seniorów przed metodami stosowanymi przez oszustów: „na wnuczka”, ale też „na policjanta CBŚP”, „na wypadek”, „na porwanie” , „na szklankę wody” czy „na urzędnika”.
Senior staje się łatwym celem w dużych skupiskach ludzi, jak cmentarze czy galerie handlowe, ale także na osiedlach czy na klatkach schodowych. Ale czasem wiedza pomaga ujarzmić oszustów.
Właśnie przekazanie tej wiedzy było jednym z projektowych założeń. Z przygotowanych materiałów wynika, że seniorzy powinni nawet w swoim domu zachować wzmożoną czujność, zwłaszcza wobec osób nieznajomych, którzy pukają do ich drzwi. Warto zwracać uwagę na zachowanie zwierząt – ich reakcje również mogą świadczyć o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
Czujność trzeba zachować w takich miejscach jak sanatoria, uzdrowiska czy nawet własne działki. - Dobrze jest sfotografować cenny sprzęt i zachować jego dokumenty, wraz z numerami fabrycznymi. Wartościowe przedmioty jak kosiarki dobrze jest oznaczyć w trwały i widoczny sposób. W razie kradzieży, łatwiej będzie namierzyć złodzieja. Stosujcie „odstraszacze”, takie jak fotopułapki czy atrapy kamer. Nie każdego złodzieja to zniechęci, ale z pewnością taki sprzęt zadziała prewencyjnie – dodaje podkom. Krzysztof Wojsznarowicz.
O każdej podejrzanej sytuacji warto powiadomić policję, dzwoniąc na nr 112.
Projekt "Stargardzka Koalicja dla Seniora" dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025.