Dzisiaj jest: 3.12.2021, imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery

Pierwsze rozdanie z Polskiego Ładu. Jakie inwestycje w Stargardzie i okolicach?

Dodano: miesiąc temu Autor:
Redakcja poleca!

W poniedziałek Bank Gospodarstwa Krajowego zaprezentował listę projektów, które realizowane będą w ramach pierwszego rozdania dofinansowań z Polskiego Ładu.

Pierwsze rozdanie z Polskiego Ładu. Jakie inwestycje w Stargardzie i okolicach?

Do powiatu stargardzkiego trafi prawie 97 mln zł. Na co zostaną wydane pieniądze?

W sumie do samorządów w ramach programu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych trafią blisko 24 miliardy złotych. Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia. O przyznaniu dofinansowania decydował Prezes Rady Ministrów w oparciu o rekomendację komisji powołanej przy KPRM. Na tej podstawie Bank Gospodarstwa Krajowego wystawi promesy dla samorządów, a te uruchomią przetargi w ciągu maksymalnie pół roku od ich otrzymania.

Premier Mateusz Morawiecki podczas ogłaszania listy beneficjentów pierwszej edycji programu Polski Ład powiedział, że to projekt długookresowy, który wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. - Pilotażowa edycja pobudzi inwestycje w 2785 samorządach w Polsce- powiedział Premier. - Łącznie pomożemy im zrealizować ponad 4 tysiące projektów na kwotę prawie 24 mld zł. Samorządy zrealizują wiele potrzebnych inwestycji, na których skorzystają Polacy i gospodarka- dodał Mateusz Morawiecki.

Drogi, świetlice i kanalizacje w powiecie stargardzkim

Do powiatu stargardzkiego trafi łącznie prawie 97 mln zł. Gmina Chociwel otrzymała dofinansowanie na modernizację sieci dróg na terenie wiejskim Gminy Chociwel (3,1 mln zł), przebudowę wraz z rozbudową ulicy Wolności i Jana Pawła do skrzyżowania z drogą krajową nr 20 w Chociwlu (2,85 mln zł) oraz modernizację sieci dróg wewnętrznych na terenie Gminy Chociwel (950 tys. zł). W Gminie Dobrzany środki zostaną przeznaczone na budowę i przebudowę dróg w miejscowościach Szadzko, Lutkowo, Odargowo i Sierakowo (4,27 mln zł) oraz budowę świetlic wiejskich w miejscowościach Bytowo, Lutkowo i Sierakowo (2,7 mln zł). Gmina Dolice otrzymała dofinansowanie na przebudowę i budowę obiektów gospodarki wodno-kanalizacyjnej w miejscowości Dolice (4,74 mln zł).

Pieniądze z Polskiego Ładu trafią także do Gminy Ińsko. Samorząd przeznaczy je na kompleksową modernizację infrastruktury drogowej infrastruktury drogowej w miejscowości Storkowo (3,32 mln zł), przebudowę ciągu pieszo-jezdnego oraz umocnienie brzegu wzdłuż ul. Młynarskiej w Ińsku (2,25 mln zł) oraz modernizację sposobu ogrzewania na zeroemisyjny w świetlicach wiejskich w miejscowościach Ciemnik i Studnica na obszarze Natura 2000 (760 tys. zł). Do Gminy Kobylanka trafią środki na budowę drogi Morzyczyn-Jęczydół wraz z dwoma bocznymi odcinkami 7,6 mln zł. Z rządowych funduszy skorzysta także Gmina Marianowo, w której zmodernizowana zostanie droga gminna w Trąbkach łącząca drogę powiatową ze stacją kolejową (3,32 mln zł), droga gminna w Gogolewie (2,56 mln zł) oraz drogi gminne w Dzwonowie umożliwiające dojazd do drogi krajowej, warsztatów terapii zajęciowej, świetlicy wiejskiej, kościoła i cmentarza (1,6 mln zł). W Gminie Stara Dąbrowa przebudowane zostaną drogi w miejscowościach Załęcze i Łęczyca wraz z infrastrukturą towarzyszącą (7,6 mln zł), a w Gminie Suchań przebudowane zostaną drogi w miejscowościach Suchań i Brudzewice (4,56 mln zł). Gmina Stargard za pieniądze z programu wybuduje sieć wodociągową i sanitarną w miejscowościach Suchań i Radziszewo (10,4 mln zł).
 
Przebudowa ul. Szczecińskiej i dróg w Kluczewie

Dwie duże inwestycje czekają w przyszłym roku mieszkańców Stargardu. Gmina Miasto Stargard pozyskała dofinansowanie na przebudowę ulic na terenie dzielnicy Kluczewo. Przebudowane zostaną ul. Kosmonautów, Lotników i fragment Lelewela (22,8 mln zł). Powiat Stargardzki pozyskał środki na przebudowę ulicy Szczecińskiej na odcinku ul. Wileńskiej do Placu Zgody (11,4 mln zł). W ramach inwestycji zlikwidowane będą dwa skrzyżowania z sygnalizacją świetlną- z ul. Pierwszej Brygady oraz Kościuszki, Wileńską, Łużycką i Jugosłowiańską. W zamian powstanie skrzyżowanie o ruchu okrężnym. W projekcie ujęto ścieżki rowerowe, chodniki po obu stronach jezdni, oświetlenie uliczne oraz kanalizację deszczową i kanał technologiczny.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to nowa forma wsparcia inwestycji samorządów. Program ma za zadanie pomoc w odbudowie gospodarki dotkniętej gospodarczymi skutkami pandemii Covid-19 oraz pobudzenie inwestycji we wszystkich regionach Polski. Samorządy w całym kraju dostaną nawet do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania kosztów ponoszonych na inwestycje, m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła czy gospodarowanie odpadami.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Rodzinny Poranek Muzyczny - Na ludową nutę. GALERIA