Dzisiaj jest: 24.10.2021, imieniny: Arety, Marty, Marcina

W Kunowie nielegalnie składują kamień z torowisk kolejowych

Dodano: 2 tygodnie temu Autor:

Mieszkańcy Kunowa z zaniepokojeniem obserwują jak w okolice ich miejscowości zwożony jest kamień z torowisk kolejowych.

W Kunowie nielegalnie składują kamień z torowisk kolejowych

Mieszkańcy Kunowa z zaniepokojeniem obserwują jak w okolice ich miejscowości zwożony jest kamień z torowisk kolejowych. Zarząd Powiatu Stargardzkiego nic nie wie na ten temat.

Postępujące inwestycje budowlane i kolejowe w naszych okolicach powinny cieszyć mieszkańców, a tymczasem napawają je niepokojem. Mieszkańcy Kunowa w Gminie Kobylanka są zaniepokojeni pracami deweloperów w okolicach ich miejscowości, które rzekomo polegają na składowaniu szutu kamiennego pochodzącego z torowisk kolejowych. Dzieje się to w okolicy zlewni jeziora Miedwie, które stanowi główne źródło wody pitnej dla Szczecina i okolic.

W imieniu mieszkańców o wyjaśnienie sprawy do Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej zwrócił się radny Rady Powiatu Adam Kalinowski. - W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców naszego i sąsiednich powiatów składam interpelację dotyczącą ochrony środowiska i wód pitnych- poinformował radny. Zapytał on czy Zarządowi Powiatu znana jest sprawa oraz, czy zamierza podjąć jakieś działania, by ją wyjaśnić. - Proszę o podjęcie wspólnych działań zmierzających do poprawy sytuacji- zaapelował Adam Kalinowski.

Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska poinformowała, że problem nie był znany Zarządowi Powiatu Stargardzkiego. - Starosta Stargardzki nie wydał żadnego zezwolenia na zbieranie odpadów w okolicach miejscowości Kunowo- poinformował Starosta. Dodał, że w związku z powyższym sprawa została przekazana do Wójta Gminy Kobylanka o podjęcie działań wynikających z ustawy o odpadach. Dotyczy to wydania decyzji nakazującej posiadaczowi odpadów usunięcie ich z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania.

Za dzikie wysypisko można uznać miejsca, w których nielegalnie składowane lub porzucane są odpady. Dzikie wysypiska są miejscami niebezpiecznymi i nieprzystosowanymi do składowania odpadów, co stwarza niebezpieczeństwo dla środowiska i dla człowieka. Porzucone w przypadkowych miejscach odpady prowadzą do zanieczyszczenia środowiska, w tym także gruntowych. Za wyrzucanie w niedozwolonych miejscach odpadów grożą kary grzywny, a obowiązek usunięcia śmieci spoczywa na właścicielu nieruchomości, na której takie wysypisko powstało. Prawo ochrony środowiska mówi jasno, że kto powoduje zanieczyszczenie środowiska ponosi koszty usunięcia skutków tego zanieczyszczenia.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
GRZYBOGRANIE 2021. Gwiazda wieczoru - Lech Janerka