Dzisiaj jest: 2.5.2024, imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta

Stargard chce być zielonym miastem z klimatem. Strategia do 2030 roku przyjęta

Dodano: 3 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

Radni Rady Miejskiej we wtorek przyjęli uchwałę dotyczącą strategii rozwoju Gminy Miasta Stargard "Stargard 2030". Dokument określa kierunki, cele i priorytety rozwoju miasta.

Stargard chce być zielonym miastem z klimatem. Strategia do 2030 roku przyjęta

Radni Rady Miejskiej we wtorek przyjęli uchwałę dotyczącą strategii rozwoju Gminy Miasta Stargard "Stargard 2030". Dokument określa kierunki, cele i priorytety rozwoju miasta.

We wrześniu 2008 roku Rada Miejska przyjęła strategię rozwoju społeczno-gospodarczego dla Miasta Stargard Szczeciński do roku 2020. Zmieniające się uwarunkowania oraz realizowane w efekcie podjętych działań zadania w zakresie rozwoju naszego miasta spowodowały, że zaszła potrzeba przygotowania nowego dokumentu określającego cele i priorytety polityki rozwoju, która będzie prowadzona w nadchodzących latach.

Mieszkaj, pracuj, odkrywaj!- takie hasło towarzyszyć będzie rozwojowi Stargardu do 2030 r. We wtorek radni Rady Miejskiej jednogłośnie przyjęli strategię rozwoju społeczno-gospodarczego. Największy nacisk położono na rozwój gospodarczy i równowagę między wszystkimi obszarami funkcjonowania miasta. - W naszym mieście nie tworzymy dokumentów na półkę. To jest strategia, którą realnie będziemy realizować. Dowodem może być poprzednie opracowanie określające cele do roku 2020- powiedział Prezydent Rafał Zając. - Patrzymy na Stargard kompleksowo, w pojęciu gospodarczym, środowiskowym, społecznym i społeczno-kulturalnym. Zrównoważony rozwój oznacza także tworzenie warunków do dobrego funkcjonowania dla każdej grupy mieszkańców niezależnie do ich stylu i poziomu życia, chęci rozwojowych czy deficytów- dodał Prezydent. - Patrzymy na Stargard kompleksowo- w pojęciu gospodarczym, środowiskowym, społecznym i społeczno-kulturalnym. Zrównoważony rozwój oznacza także tworzenie warunków do dobrego funkcjonowania dla każdej grupy mieszkańców niezależnie do ich stylu i poziomu życia, chęci rozwojowych czy deficytów- mówi Rafał Zając.

Prezydent Rafał Zając przypomniał, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat Stargard przeszedł wielką przemianę, głównie dzięki tworzeniu warunków dla rozwoju gospodarki oraz możliwościom, jakie dały fundusze europejskie. - Zaangażowanie miasta w ich pozyskiwanie i wykorzystanie pozwoliło na rozwinięcie atrakcyjnej oferty terenów przemysłowych, a co za tym idzie pozyskanie nowych przedsiębiorstw i tworzenie miejsc pracy. Wpłynęło także znacząco na poprawę jakości infrastruktury publicznej i podniesienie jakości życia w mieście- mówi Prezydent.

Diagnoza stanu miasta

Przyjęcie strategii przez radnych poprzedziła diagnoza sytuacji społeczno-gospodarczej i przestrzennej Stargardu. Wynika z niej, że miasto odgrywa ważną rolę w rozwoju województwa i subregionu szczecińskiego. Niezaprzeczalnym atutem Stargardu jest działalność na terenie miasta firm polskich i zagranicznych, funkcjonujących w dwóch parkach przemysłowych, które dynamicznie się rozwijają i stale przyciągają nowych inwestorów. Niekorzystne trendy w ostatnich latach obserwuje się w demografii miasta. Zmniejsza się liczba mieszkańców, społeczeństwo się starzeje, maleje liczba urodzeń oraz mieszkańcy migrują z miasta. Stargard to miasto o szerokiej palecie usług publicznych, wysokim poziomie edukacji i szerokiej ofercie spędzania czasu wolnego. Bogactwo zabytków oraz terenów zielonych to zasób, który świadomie jest wykorzystywany przez władze miasta do wzmocnienia jego atrakcyjności.

Z diagnozy wynika, że Stargard jest miastem innowacyjnym i aktywnym. Miasto jest aktywnie i ambitnie zarządzane i rozwijane. Wiele polityk i działań instytucji publicznych jest na najwyższym krajowym poziomie, dotyczy to np. mieszkalnictwa, wspierania organizacji społecznych czy przyciągania inwestycji. Usługi zdrowotne zapewniane przez miasto są wysoko oceniane przez mieszkańców. Miasto mocno inwestuje w bezpieczeństwo oraz rozwija zrównoważoną mobilność. Wyraźna większość mieszkańców opowiada się jednak za wyraźnym preferowanie ruchu pieszego, rowerowego i transportu publicznego w centrum miasta.

Stargard- zielone miasto z klimatem

Wizja rozwoju miasta, którą do 2030 roku wspólne urzeczywistniać będą władze miasta oraz interesariusze Strategii to "Stargard- zielone miasto z klimatem". Stargard z "klimatem" oznacza z jednej strony dążenie do nadania mu wyjątkowego charakteru- w zakresie wyglądu, funkcjonalności, atmosfery i relacji społecznych- który uczyni go szczególnie korzystnym miejscem do życia. Z drugiej strony to mocne zaakcentowanie potrzeby intensyfikacji działań na rzecz ochrony klimatu i środowiska, co oznaczać będzie konieczność zmian w wielu dziedzinach funkcjonowania miasta. Z trzeciej strony, aby Stargard mógł się dynamicznie zmieniać potrzebni są mieszkańcy, którzy chcą tu żyć, a nie myślą o wyjeździe oraz nowi mieszkańcy, którzy tu się osiedlą i podejmą pracę.

Głównym celem Strategii "Stargard 2030" jest ciągłe wzmacnianie atrakcyjności Stargardu jako miejsca zamieszkania i realizacji celów życiowych i biznesowych, prowadzone zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, przez aktywny samorząd, w partnerstwie z mieszkańcami oraz partnerami społecznymi i gospodarczymi. Realizowany będzie za pomocą celów strategicznych:

  • Cel 1- PRZYJAZNY STARGARD

Priorytet miasta stanowi przyciąganie nowych mieszkańców i dbałość o jakość życia dotychczasowych. W tym przypadku szczególnie istotna jest polityka mieszkaniowa, a także zwiększenie jakości usług publicznych, poprawa bezpieczeństwa i troska o estetykę oraz funkcjonalność Stargardu.

  • Cel 2- GOSPODARNY I KONKURENCYJNY STARGARD

Priorytet miasta stanowi wspieranie tworzenia nowych miejsc pracy oraz rozwój gospodarczy miasta. Miasto zamierza kontynuować przyciąganie kolejnych inwestorów z różnych branż. W naszym mieście są odpowiednie warunki do prowadzenia zarówno firm z sektora MŚP, jak i dużych przedsiębiorstw. Ważne jest również kształcenie młodych stargardzian, którzy mają szansę tworzyć nowoczesną kadrę.

  • Cel 3- ZDROWY STARGARD

Priorytet miasta stanowi ambitne podejście do wyzwań klimatycznych oraz stałe zwiększanie jakości życia w Stargardzie. To zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii (ciepło geotermalne), ale także rozwój miejskiej zieleni, tras rowerowych i promocja zdrowego stylu życia.

Autor foto: Anna Wardal

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
20. urodziny Niedzielnych Spotkań Historycznych. Fotorelacja