Dzisiaj jest: 24.10.2021, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Znamy zwycięskie projekty Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego 2022

Dodano: miesiąc temu Autor:
Redakcja poleca!

Urząd Miejski w Stargardzie ogłosił wyniki Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego 2021.

Znamy zwycięskie projekty Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego 2022

Do realizacji wybrano 13 zwycięskich projektów.

Ponad 10 tysięcy głosów oddano w tegorocznej edycji Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy Stargardu zgłosili łącznie 51 pomysłów, a do realizacji wybrano 13 z nich. Będą kosztowały 2,1 miliona złotych. SBO wróciło do Stargardu po rocznej przerwie spowodowanej pandemią wirusa SARS-CoV-2. Do tej pory w ramach budżetów obywatelskich stargardzianie rozdysponowali ponad 12 milionów złotych.

Prezydent Rafał Zając podczas ogłaszania wyników SBO na terenie Domu Kultury Kolejarza powiedział:
Ogromnie się cieszę, że tak licznie przybyliście na festyn, cieszę się, że nasza propozycja zupełnie nowa tych festynów w różnych dzielnicach miasta cieszy się tak dużym, pozytywnym odzewem z Waszej strony.

Budżet Obywatelski to naprawdę świetna idea, bo oczywiste jest to, że realizujemy wiele nieoczywistych projektów, bo mają (zgłaszający-przyp.redakcji) naprawdę bardzo różnorodne pomysły. Oczywiste jest to, że realizujemy projekty bardzo blisko miejsca zamieszkania, więc to są takie tematy, zadania, pomysły, które dotyczą wprost konkretnej dzielnicy, z której mieszkańcy się wywodzą, albo w przypadku Złotego Głosu te projekty, które mają miejskie, ogólne znaczenie. Ale też bardzo ważne przy Budżecie Obywatelskim jest to, że Państwo się wzajemnie w dzielnicach poznajecie. Z wszystkich aspektów Budżetu Obywatelskiego ja się bardzo cieszę.  

ZWYCIĘSKIE PROJEKTY, KTÓRE BĘDĄ REALIZOWANE W 2022 ROKU


OSIEDLE ZACHÓD-LETNIE

AB.Centralny plac rekreacyjno -sportowy

Pomysł zgłoszony przez mieszkańców przewiduje adaptację boiska do piłki nożnej przy Szkole Podstawowej nr 7 do nawierzchni trawiastej oraz budowę boiska do piłki siatkowej z nawierzchni poliuretanowej. Inwestycja wpłynie na wzrost liczby osób korzystających z terenu koło SP nr 7, propagowanie zdrowego i aktywnego oraz rodzinnego wypoczynku. Ponadto będzie później możliwość organizacji imprez rekreacyjno - sportowych  dla mieszkańców osiedla Letnie w sprzyjających i bezpiecznych warunkach.

Ale Bieżnia

Podczas zgłaszania pomysłów pojawiła się propozycja wykonania nowej bieżni do skoków w dal z nawierzchnią poliuretanową na istniejącym podłożu. Zamierzone działanie przyczyni się do podniesienia atrakcyjności wśród dzieci i młodzieży, terenu koło SP nr 7 przy uwzględnieniu nowoczesnych i bezpiecznych rozwiązań dla uprawiania rekreacji i sportu na osiedlu Letnie. To także propagowanie lekkiej atletyki w sprzyjających i bezpiecznych warunkach.


CHOPINA

Ogród sensoryczny w Przedszkolu Miejskim nr 6 "Promyczek" w Stargardzie

Projekt przewiduje utworzenie ogrodu sensorycznego na terenie Przedszkola Miejskiego nr 6 "Promyczek" w Stargardzie. Zakłada się zasadzenie różnorodnych roślin - bylin, krzewów jadalnych, drzew, pnączy; instalację instrumentów ogrodowych, tj. dzwony rurowe, bębny, gongi oraz wybudowanie drewnianej altany do organizacji zajęć na powietrzu, warsztatów oraz spotkań z członkami społeczności przedszkolnej. Ogród będzie pełnił funkcję terapeutyczną i naukową dla wszystkich dzieci - zarówno tych wymagających wsparcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jak i dzieci w normie rozwojowej. Ogród da szansę nauczycielkom na prowadzeni8e atrakcyjnych, wielozmysłowych zajęć dydaktycznych na powietrzu, będzie stanowić oryginalny element krajobrazu i wyróżni placówkę na tle innych przedszkoli.

Remont chodnika na ul. I. Paderewskiego

Chodnik na ul. Paderewskiego ma już ponad 40 lat, jest w bardzo złym stanie technicznym. Połamane, zapadnięte, nierówne płyty chodnikowe utrudniają bezpieczne poruszanie się po nim oraz uniemożliwiają prawidłowe dbanie o czystość w tym m.in. o odśnieżanie. Remont chodnika zwiększy bezpieczeństwo i wygodę poruszania się zarówno osobom starszym, osobom niepełnosprawnym, dzieciom oraz wszystkim użytkownikom, a mieszkańcom ul. Paderewskiego umożliwi odpowiednie utrzymanie czystości chodników


ŚRÓDMIEŚCIE

Plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1

Plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1 jest jedynym miejscem zabaw dla dzieci mieszkających w okolicy. Niestety plac zabaw nie nadaje się do użytku, dlatego zostanie zamknięty. Nowy plac zabaw pozwoli mieszkańcom i ich dzieciom na spotkanie z rówieśnikami, na dobrą zabawę, na integrację, na aktywne spędzanie czasu wolnego. Nowy plac zabaw będzie służył mieszkańcom przez wszystkie dni tygodnia.

Remont Chodnika ul. Reja 1a, b, c, d

Remont chodnika zapewni możliwość poruszania bez wymijania, a zatem bezpieczeństwo. Obecnie przez zniszczony chodnik swobodne poruszanie jest uniemożliwione.

Rewitalizacja Placu Targowego

Estetyzacja placu, uzupełnienie zieleni, efekt ekologiczny, likwidacja warunków uciążliwego koczowania i spożywania alkoholu


STARE MIASTO

"ALE MURAL! Wypłyń na głębię"

Mural trafi do szerokiego grona mieszkańców, którzy niemalże przypadkowo i niezauważalnie będą mogli obcować ze sztuką. Mural sprawi, że przestrzeń stanie się wyjątkowa i niepowtarzalna, a jego obecność będzie stanowić o otwartości i wysokiej pozycji kulturalnej miasta.

Planty Stargardzkie - zielone i rodzinne serce Stargardu - naukowy plac zabaw przy Stargardzkim Centrum Nauki oraz gry chodnikowe i plenerowe w stargardzkich parkach

Projekt polegał będzie na ożywieniu przestrzeni parków  tworzących Planty Stargardzkie poprzez utworzenie w części Parku Zamkowego, w sąsiedztwie Stargardzkiego Centrum Nauki - Stargardzkiego Parku Doświadczeń i Nauki - zamontowanie instalacji interaktywnych z dziedziny mechaniki, optyki, akustyki, itp. Każdy bez względu na wiek będzie mógł różnymi zmysłami doświadczać zjawisk przyrodniczych i fizycznych, poprzez zabawę, a przede wszystkim to, że każdy samodzielnie będzie mógł wykonywać eksperymenty. Każde urządzenie musi mieć instrukcję, pod kątem turystów powinna być ona przetłumaczona na język angielski i niemiecki, a nawet (mając na uwadze rynek pracy) rosyjski i ukraiński.  W pozostałych parkach pomysł zakłada umieszczenie na alejkach i innych utwardzonych miejscach gier chodnikowych z masy termoplastycznej ( więcej w załączniku), co na pewno zachęci dzieci, ich rodziców i dziadków do aktywnego i interesującego spędzania czasu na świeżym powietrzu, a jednocześnie rozwinie umiejętność rozpoznawania i nazywania kolorów, rozpoznawania cyfr i liter, znajomość alfabetu, znaków drogowych. Projekt ma objąć również zamontowanie w parkach sprzętów do gier i rozrywki - labirynt, młyńskie koło-chomik oraz zakup gier plenerowych XXL, które mogłyby być używane podczas wszelkiego rodzaju pikników, festynów, zajęć wakacyjnych - takie gry znajdować by się mogły w MAH, np. DOOBLE XXL, chińczyk, Jenga XXL itp.


OSIEDLE PYRZYCKIE

Doposażenie placu zabaw na terenie sportowo - rekreacyjnym przy ul. Armii Krajowej

Teren kompleksu rekreacyjno-sportowego przy ul. Armii Krajowej jest centralnym miejscem, gdzie w godzinach rannych czas spędzają dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1, a w godzinach popołudniowych dzieci z osiedla wraz z rodzicami. Mieszkańcy zwracają uwagę, że teren ten, ze względu na dynamiczne rozbudowujące się osiedle, z roku na rok, cieszy się coraz większą frekwencją zwłaszcza najmłodszych mieszkańców osiedla, przez co istniejący plac zabaw wymaga doposażenia. Obecnie pozostawiona jest przestrzeń na placu zabaw z przeznaczeniem na zestaw zabawowy dla dzieci.

Parkingi przy szkole (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 Szkoła Podstawowa nr 6) w pasie drogowym ul. Pileckiego

Ul. Pileckiego znajdująca się przy szkole nie posiada miejsc parkingowych, co powoduje, że samochody parkowane są na terenie szkoły i wokół niej, powodując tym samym utrudnienia komunikacyjne. Według pomysłodawców realizacja tego projektu pozwoli na zminimalizowanie problemów mieszkańców z niewystarczającą ilością miejsc w tej części osiedla. Wyeliminuje parkowanie aut na drodze, co w efekcie wpłynie korzystnie na poprawienie bezpieczeństwa użytkowników ruchu pieszego oraz kołowego.


KLUCZEWO-LOTNISKO

AAA, ABC SKACZĘ SOBIE – Trampoliny Ziemne

Wzbogacenie terenu rekreacyjnego w trampoliny ziemne stworzy miejsce,  w którym każdy może świetnie się bawić jednocześnie dbając o swoja kondycję i sprawność fizyczną. Jest to doskonała forma ćwiczeń ruchowych. Rozbudowa strefy rekreacyjnej podniesie również atrakcyjność zajęć wychowania fizycznego w SP8. Stworzenie trampolin na świeżym powietrzu, umożliwi nawiązywanie nowych kontaktów oraz spotkań w granie znajomych, co pozytywnie wpłynie na relacje międzyludzkie.

Aktywność to podstawa - boisko wielofunkcyjne przy SP nr 8 w Stargardzie, ETAP II

Powstanie obiektu sportowego w postaci boiska do piłki ręcznej i koszykówki wraz z piłkochwytami oraz bieżnią z zeskocznią (obecnie brak) i dodatkowo strefą rekreacyjno- relaksacyjną poprawi znikomą infrastrukturę rekreacyjno - sportową w tej części miasta. Umożliwi mieszkańcom uprawianie sportu i rekreację z zachowaniem odpowiedniego bezpieczeństwa i w należytym standardzie. Obecny obiekt nie spełnia podstawowych zasad bezpieczeństwa poprzez liczne pęknięcia, dziury, wgłębienia itp. w wysłużonym asfalcie co może powodować wypadki i kontuzje. Aktywność i ruch od najmłodszych lat, aż po wiek dojrzały jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka, więc korzyść z powstania tego obiektu będzie niewymierna.

Jeszcze raz Wam serdecznie gratuluję. Ponad 10 000 głosów wymaga naprawdę dużo pracy. Gratuluję Wam, pięknie przebudowujecie miasto – prezydent Rafał Zając

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
GRZYBOGRANIE 2021. Gwiazda wieczoru - Lech Janerka