Dzisiaj jest: 26.4.2024, imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Kiedy powstanie wschodnia obwodnica Stargardu?

Dodano: 3 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

W zeszłym roku rząd ogłosił Program budowy 100 obwodnic.

Kiedy powstanie wschodnia obwodnica Stargardu?

W zeszłym roku rząd ogłosił Program budowy 100 obwodnic. Na liście znalazła się wschodnia obwodnica Stargardu. Na jakim etapie jest realizacja prac?

W województwie zachodniopomorskim w ramach Programu budowy 100 obwodnic powstanie dziewięć obejść miejscowości. Dla obwodnicy Szczecinka i Gryfina Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała już umowy na realizację. Dla siedmiu pozostałych, tj. Wałcza, Szwecji, Rusinowa i Człopy w ciągu DK22, Złocieńca i Stargardu w ciągu DK20 i Kołbaskowa w ciągu DK13, postępują prace przygotowawcze. Łączne wszystkie nowe obwodnice w naszym regionie będą miały długość 47 km i szacowaną wartość około 1,2 miliarda złotych.

Dla obwodnicy Stargardu pod koniec października 2020 r. GDDKiA podpisała umowę na opracowanie dokumentacji dla tej inwestycji. Zostały opracowane warianty przebiegu drogi, trwają inwentaryzacje przyrodnicze. Realizacja obwodnicy w formule Projektuj i buduj planowana jest w latach 2024-2028. Droga będzie omijała Stargard od wschodu, włączając się w istniejącą obwodnicę w ciągu S10 na węźle drogowym Stargard Wschód. Obecnie mimo wyprowadzenia w ruchu w ciągu drogi ekspresowej S10 ze Stargardu, jeśli kierowa chce pojechać w kierunku Czaplinka czy Złocieńca, musi wjechać do miasta. Realizacja obwodnicy w ciągu DK20 pozwoli na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego w ciągu dróg krajowych ze Stargardu.

GDDKiA zaznacza, że przy realizacji całego procesu inwestycyjnego ważna jest współpraca i komunikacja z poszczególnymi samorządami i społecznościami lokalnymi na wszystkich etapach inwestycji. Dlatego Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad zwrócił się do władz samorządowych. - Mamy świadomość, że proces przygotowania poszczególnych obwodnic do realizacji budzi lub będzie budził wiele emocji, zwłaszcza na etapie opracowywania STEŚ i procedowania DŚU- mówi Tomasz Żuchowski, p.o. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. - Proponowane przez projektantów warianty przebiegu inwestycji zamiast cieszyć i łączyć ludzi, powodują czasem obawy i niepokój mieszkańców. Dlatego chciałbym podkreślić naszą otwartość na głosy i uwagi samorządów oraz wszystkich mieszkańców miast i miejscowości. Naszym celem nadrzędnym jest realizacja obwodnic w takim przebiegu, aby był on akceptowany przez społeczeństwo, spełniał swoją podstawową funkcję komunikacyjną, zapewniając przy tym bezpieczeństwo ruchu drogowego i zrównoważony rozwój. Liczymy na współpracę, spokojną i wspólną komunikację oraz merytoryczne uwagi do obecnie procedowanych rozwiązań, abyśmy wspólnie mogli podjąć stosowne decyzje, które pozwolą uzyskać efekt synergii- zaapelował Tomasz Żuchowski.

Źródło grafiki: GDDKiA

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
20. urodziny Niedzielnych Spotkań Historycznych. Fotorelacja