Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Cześć, hołd i modlitwa ? 82. rocznica wybuchu II wojny światowej

Dodano: 3 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

O 4.45 na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym przy ul. Reymonta 26 rozpoczęły się obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Cześć, hołd i modlitwa ? 82. rocznica wybuchu II wojny światowej

Tak jak 1 września mieszkańcy Wielunia usłyszeli dźwięk syren, tak w wielu miastach był to początek uroczystości upamiętniających to tragiczne dla narodu polskiego wydarzenie.
II wojna światowa rozpoczęła się w Polsce, a Polacy pierwsi stanęli do walki z wrogiem, z wojskami niemieckimi.

Nekropolia, na której znajduje się 61 krzyży polskich żołnierzy, została udekorowana flagami, przy każdym grobie stanęli żołnierze trzymający znicze.

Dowódca uroczystości ppłk Jarosław Zdun złożył meldunek z-cy d-cy 12 DZ gen. brygady Jackowi Ostrowskiemu.

Na uroczystość przybyli: przedstawiciele środowisk kombatanckich, posłowie na Sejm RP, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki wraz z zastępcą, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek, prezydent Stargardu Rafał Zając, starosta stargardzki Iwona Wiśniewska, gen. brygady Jacek Ostrowski, dyrektor oddziału IPN w Szczecinie dr Paweł Skubisz, przedstawiciele: władz państwowych, samorządowych, służ mundurowych, organizacji społecznych i politycznych, duchowieństwa, świata nauki i kultury, mediów, a także mieszkańcy Stargardu i pozostali zgromadzeni.

Głos zabrali: wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, prezydent Stargardu Rafał Zając, dyrektor oddziału IPN w Szczecinie dr Paweł Skubisz.

Wszyscy chcemy w tę noc wykrzyczeć: nigdy więcej, nigdy więcej wojny. Nigdy więcej takiej strasznej, bestialskiej okupacji. Nigdy więcej wojny!
Nasza obecność jest tutaj potrzebna, żeby przypominać, niestety czasami nawet tutaj w Polsce kto był zbrodniarzem, a kto ofiarą.
Tę wojnę szanowni Państwo rozpoczęli Niemcy, nie jacyś kosmiczni naziści niewiadomego pochodzenia, niewiadomej narodowości, którzy przyszli nie wiadomo skąd. To byli Niemcy … - wojewoda Zbigniew Bogucki.

Spotykamy się, aby mówić o trudnej historii naszej Ojczyzny w tym szczególnym miejscu pamięci, miejscu, w którym spoczywają żołnierze różnych frontów. Koncentrujemy myśli wokół poświęcenia, jakie wykazali, postawami i wokół dramatu wojny.
Dziękuję, że jesteśmy tu dziś razem.
Rozpatrując te ludzkie dramaty, pamiętajmy o naszej odpowiedzialności, by zgodnie dążyć do pokoju, do pokoju w naszych domach, do pokoju w naszych samorządowych rodzinach, w końcu do pokoju i porozumienia w Ojczyźnie – prezydent Rafał Zając

Stajemy dziś w tym szczególnym miejscu na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym w Stargardzie przy grobach 61 żołnierzy Wojska Polskiego. Żołnierzy, którzy 82 lata temu stanęli wspólnie z tysiącami innych, podobnych im obywateli II Rzeczypospolitej do walki z niemieckimi, sowieckimi najeźdźcami, którzy sprzymierzyli się, aby unicestwić Polskę i jej mieszkańców.
Dziękuję Państwu, uczestnikom dzisiejszej uroczystości rocznicowej w dniu wybuchu II Wojny Światowej, że zechcieliście wspólnie z nami oddać cześć i honor wszystkim obrońcom granic i suwerenności II Rzeczypospolitej, Polakom gotowym prędzej zginąć za wolność umiłowanej Ojczyzny niż ulec zbrodniczym, totalitarnym systemom. – dr Paweł Skubisz.

Następnie przedstawiciele duchowieństwa zmówili modlitwę ekumeniczną w intencji poległych i pomordowanych bohaterów września 1939 roku, cywilnych ofiar oraz zmarłych kombatantów.

Apel pamięci odczytał por. Przemysław Salbierski. Na jego zakończenie rozległa się salwa honorowa.

Kwiaty i znicze symbolicznie zostały złożone przy krzyżu płk Ignacego Misiąga.

Na zakończenie prezydent Rafał Zając wraz z wojewodą Zbigniewem Boguckim udali się na cmentarz przy ul. Kościuszki. Tam złożyli wiązanki na grobie związanego ze Stargardem westerplatczyka Jana Wojtowicza.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja