Zdarza się, że długi są praktycznie niemożliwe do spłaty, a dłużnik znajduje się w patowej sytuacji. Wtedy też, jeśli tylko można, warto skorzystać z instytucji upadłości konsumenckiej.
Czym jest upadłość konsumencka?
Na czym polega upadłość konsumencka? Jest to postępowanie sądowe, mające dwa cele. Po pierwsze, pozwala ono na częściowe, albo nawet pełne oddłużenie osoby, a po drugie na zaspokojenie wierzycieli dłużnika. Kiedy można złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Składa się go, gdy dłużnik nie ma możliwości spłacenia swoich wierzycieli, a niemożność ta ma charakter obiektywny. Przykładem może być choroba dłużnika, utrata przez niego pracy lub innego źródła dochodu. W marcu 2020 roku zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy — w ich świetle, wniosek o ogłoszenie upadłości składać mogą również drobni przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą.
Jak można złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Wniosek złożyć może zarówno dłużnik jak i wierzyciel. Składa się go we właściwym sądzie, uiszczając opłatę w wysokości 30 złotych. Nowelizacja z ubiegłego roku uprościła procedurę — obecnie, aby ogłosić upadłość, wystarczające jest orzeczenie o niewypłacalności dłużnika. W postępowaniu sądowym zostaną sprawdzone przyczyny tejże niewypłacalności. Przed nowelizacją możliwe było odrzucenie wniosku na samym początku, jeżeli dłużnik umyślnie nie spłacał swoich długów. Postępowanie można znacząco skrócić, dogadując się z wierzycielem. W czasie postępowania wkracza syndyk, może on sprzedać majątek dłużnika, ustalony zostaje też plan spłat. Upadłość nie polega bowiem tylko na wybrnięciu z długów, ale również na spłaceniu wierzycieli. Istotną konsekwencją ogłoszenia upadłości jest fakt, iż dłużnik może kupować tylko te dobra, które służą zaspokojeniu potrzeb codziennych. Z automatu ustanawiana jest także rozdzielność majątkowa, jeśli dłużnik jest w związku małżeńskim.
Dla wyniku postępowania będzie mieć znaczenie czy dłużnik ma długi z powodu zbiegu wydarzeń, trudnej sytuacji życiowej, czy też sam do nich doprowadził.
Upadłość konsumencka może pomóc rozwiązać najtrudniejszą sytuację finansową. Warto jednak pamiętać o tym, że ma ona poważne konsekwencje, w związku z tym sięgać należy po nią wyłącznie jako po ostatnią deskę ratunku.
Artykuł sponsorowany