Dzisiaj jest: 26.4.2024, imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Faktoring: czym jest i kto może z niego skorzystać?

Dodano: 3 lata temu

Zastanawiasz się, czy warto skorzystać z faktoringu?

Faktoring: czym jest i kto może z niego skorzystać?

Proponowana usługa zapewnia płynność finansową przedsiębiorstwa, a tym samym pozwala uniknąć zatorów płatniczych. Doskonale sprawdzi się w każdej branży, szczególnie budowlanej i transportowej. Zobacz, kiedy warto się na nią zdecydować!

Niezależnie od tego, czy prowadzisz działalność, czy dopiero planujesz ją założyć, musisz liczyć się z ryzykiem. Wielu przedsiębiorców napotyka problemy, które mogą zagrozić płynności finansowej firmy. Warto wtedy zwrócić uwagę na faktoring. Sprawdź, na czym dokładnie polega wspomniana usługa!


Faktoring - co to jest?

Faktoring to jedna z atrakcyjnych i opłacalnych form finansowania przedsiębiorstwa. Proponowana usługa polega na tym, że faktor wykupuje wierzytelność, która należy się firmie za wykonaną usługę lub dokonaną sprzedaż. Należy podkreślić, że wierzytelności nie mogą być przeterminowane.

Aby lepiej zobrazować sytuację, warto posłużyć się przykładem. Jeśli agencja social media wykonała usługę i wystawiła klientowi fakturę z odroczonym terminem płatności, nie musi już czekać na przelew. Wystarczy, że skorzysta z oferty firmy faktoringowej. Dzięki temu wspomniana agencja dostanie pieniądze od instytucji finansowej, której zostanie odsprzedana faktura. W ten sposób klient będzie mógł opłacić fakturę w terminie.


Jak wybrać faktoring?

Zanim podpiszesz umowę faktoringu, dokładnie ją przeczytaj. Szczególną uwagę zwróć na to, co zostało napisane małym drukiem. Dzięki temu unikniesz niespodzianek.

Upewnij się, że oferta faktoringu jest dopasowana do Twoich potrzeb i możliwości. Sprawdź, czy musisz dostarczać faktorowi wszystkie faktury do finansowania, czy też nie. Porównując oferty faktoringu dla firm, zwróć uwagę na opłaty i prowizje, limit i czas realizacji przelewu. Zobacz, czy ubezpieczenie jest już wliczone w koszty. Pomoże Ci złagodzić skutki przykrych zdarzeń losowych.



Kto może skorzystać z faktoringu?

Faktoring odblokowuje środki zamrożone w wystawionych, ale niezapłaconych jeszcze fakturach. Pozyskane fundusze można przeznaczyć na wynagrodzenia pracowników, konieczne inwestycje lub comiesięczne zobowiązania. Oferowana usługa stanowi świetną alternatywę dla kredytu i leasingu.

Usługa skierowana jest nie tylko mikroprzedsiębiorstw, lecz także do małych i średnich firm. Z faktoringu mogą skorzystać firmy, które działają na rynku od niedawna. Niektóre instytucje finansowe proponują dodatkowe usługi, takie jak weryfikacja wiarygodności kontrahentów i windykacja zaległych należności.


Czego wymaga firma faktoringowa?

Jeśli wyślesz wniosek o faktoring online w dzień roboczy, decyzję otrzymasz w ciągu 24 godzin. To idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którym zależy na czasie. Firmy faktoringowe ograniczyły formalności do minimum.

Faktor weryfikując wniosek, weźmie pod uwagę wielkość obrotów i długość działania firmy klienta. Najprawdopodobniej przeanalizuje też sposób ewidencji księgowości, wyciągi bankowe, a także długość i warunki współpracy faktoranta z kontrahentem. W ten sposób zminimalizuje ryzyko transakcyjne.

Jeśli wiarygodność przedsiębiorcy i wypłacalność kontrahenta budzą wątpliwości, firma faktoringowa może wymagać dodatkowego zabezpieczenia. Zazwyczaj przyjmuje formę weksla in blanco lub pełnomocnictwa do rachunku bankowego.


Jakie są rodzaje faktoringu?
 
W przypadku faktoringu bez regresu, znanego również jako pełny, faktor nie może domagać się zaspokojenia roszczenia regresowego o zwrot nieuregulowanych zobowiązań przez nabywcę. Decydując się na takie rozwiązanie, faktor ponosi odpowiedzialność za niewypłacalność dłużnika. Klient przekazuje instytucji faktoringowej wystawioną fakturę, a ta przelewa mu pieniądze na konto.

Z kolei faktoring z regresem (niepełny, niewłaściwy) nie zwalnia przedsiębiorcy  z odpowiedzialności za niewypłacalność kontrahenta. Jeśli dłużnik nie zapłaci za wystawioną fakturę, faktorant musi uregulować płatności. Firma faktoringowa może wymagać od klienta zwrotu zaliczki za sprzedane faktury.

Należy również wspomnieć o faktoringu mieszanym, który łączy sobie cechy faktoringu pełnego i niepełnego. Jeżeli kontrahent nie zapłaci faktury, odpowiedzialność faktora ogranicza się do kwoty wskazanej w umowie. Pozostałą kwotę musi pokryć przedsiębiorca.

Biorąc pod uwagę sposób zawiadomienia dłużnika o umowie faktoringowej, wyróżniamy faktoring otwarty (jawny), cichy (tajny) i półotwarty. Pierwsza usługa zakłada przekazanie kontrahentowi informacji o cesji wierzytelności. W przypadku faktoringu tajnego dłużnik nie zostanie poinformowany o tym, że przedsiębiorca nawiązał współpracę z instytucją faktoringową. Takie rozwiązanie wybierają zazwyczaj te firmy, które nie pogorszyć stosunków biznesowych z kontrahentami. Obawiają się, że brak zaufania może zaważyć na dalszej współpracy. Jeśli chodzi o faktoring półotwarty, dłużnik dowie się o zawartej umowie, dopiero wtedy, gdy faktor wyśle mu wezwanie do zapłaty.

Faktoring może poprawić konkurencyjność firmy, która może zaproponować klientowi dłuższy termin płatności za faktury. Proponowana usługa poprawia też płynność finansową, ponieważ przedsiębiorca ma dostęp do zamrożonych środków. Istnieje też możliwość przeniesienia odpowiedzialności na faktora za niewypłacalność kontrahenta.

 

Materiał sponsorowany

Źródło: Tipmedia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
20. urodziny Niedzielnych Spotkań Historycznych. Fotorelacja