Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

SBO: To już udało się zrobić- edycje 2018, 2019

Dodano: 2 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

W ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego po raz pierwszy mieszkańcy głosowali w 2013 roku.

SBO: To już udało się zrobić- edycje 2018, 2019

Przypominamy, jakie inwestycje zwyciężyły i zostały zrealizowane w latach 2018 i 2019.

Trwa nabór wniosków do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. To już 8. edycja budżetu, na który wpływ mają także mieszkańcy Stargardu. Przez ostatnie lata dzięki głosom mieszkańców Miasto zrealizowało wiele inwestycji, które służą im do dnia dzisiejszego. Sprawdziliśmy, jakie inwestycje udało się zrealizować z projektów, które zgłoszono w budżecie na 2018 i 2019 rok.

Edycja 2018

W kolejnej edycji Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2018 mieszkańcy Osiedli Zachód i Letnie wybrali kontynuację budowy centralnego placu rekreacyjno-sportowego dla dzieci i młodzieży przy SP nr 7 oraz sieć defibrylatorów AED w przestrzeni publicznej miasta "Stargard w rytmie Twojego serca". Na os. Chopina zwyciężył projekt wybiegu dla psów "Psie Pole" przy ul. Skandynawskiej, kriokomora oraz również siec defibrylatorów. Projekt kriokomory nie został do tej pory zrealizowany ze względu na prace modernizacyjne basenu oraz diagnozę potrzeb wśród mieszkańców pod kątem wykorzystania infrastruktury. Trwają za to prace przygotowawcze, które obejmują rozpoznanie rynku.

W Śródmieściu mieszkańcy zdecydowali o budowie siłowni na świeżym powietrzu i ścieżki zdrowia oraz montażu defibrylatorów. Na Starym Mieście dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego powstało miejsce odpoczynku i zabawy dla dzieci w Parku Panorama, zielone utwardzenie terenu oraz ławka multimedialna przy rzeźbie kolejarza. Na Osiedlu Pyrzyckim zwyciężył projekt modernizacji ul. Powstańców Warszawy w zakresie zwiększenia ilości miejsc parkingowych, budowy chodników i wysepek spowalniających, a także budowy chodnika wzdłuż ulicy 5 Marca od ul. Powstańców Warszawy do ul. Pileckiego. W obszarze Kluczewo-Osiedle Lotnisko wygrał projekt zagospodarowania Parku Podworskiego oraz stworzenie miejsc rekreacyjnych, oświetlenia i ławek, a także siłownia zewnętrzna przy SP nr 8.

Edycja 2019

W obszarze 1, który obejmuje Osiedle Zachód i Osiedle Letnie zwyciężył projekt utworzenia placu rekreacyjno-sportowego dla dzieci i młodzieży przy Szkole Podstawowej nr 10. Został zrealizowany również projekt "Nowoczesny Stargard", w ramach którego powstał power bank i stacja napraw rowerów zasilana energią słoneczną przy fontannie na osiedlu Zachód oraz projekt "Topiary w Parku Batorego", w ramach którego powstaną zielone rzeźby z roślin. Mieszkańcy zagłosowali również na budowę ścianki graffiti przy fontannie na osiedlu Zachód, ale ta inwestycja nie została jeszcze zrealizowana. Obecnie jest w trakcie analizy projektowo-realizacyjnej. W obszarze 2 obejmującym Osiedle Chopina za 300 tys. zł został wybudowany parking przy Szkole Podstawowej nr 4. Na osiedlu miało zostać zamontowane również poidełko w ramach projektu "Stargardzkie Zdroje Wody Pitnej", ale ta inwestycja do dziś nie została wykonana. W Śródmieściu w ramach SBO kontynuowano budowę kompleksu rekreacyjno-sportowego "Pod Chmurką" przy Szkole Podstawowej nr 3. Przy Stargardzkim Centrum Kultury powstał power bank i stacja napraw rowerów zasilana energią słoneczną w ramach projektu "Nowoczesny Stargard". Mieszkańcy Starego Miasta zdecydowali, że w ramach projektu "Nasze dzieci na bezpieczne boiska" przy Szkole Postawowej nr 9 za kwotę 200 tys. zł powstał edukacyjny plac zabaw oraz zamontowano stojaki na rowery. Za kwotę 50 tys. zł w Parku Chrobrego został zamontowany monitoring. Trzecim zadaniem realizowanym na Starówce była aranżacja i wykonanie chodnika obok ul. Szewskiej od strony mostu przy Hotelu PTTK. Na Osiedlu Pyrzyckim wygrał projekt "Bezpieczne Osiedle Pyrzyckie". Ma on za zadanie podniesienie stanu bezpieczeństwa na osiedlu poprzez montaż monitoringu oraz wzniesienie jednego przejścia dla pieszych, przy ul. Niepodległości na skrzyżowaniu z ulicą Norwida i Powstańców Warszawy. Został zrealizowany również projekt "ABC... nasz plac zabaw- nowe elementy wyposażenia" przy ul. Armii Krajowej. W obszarze Kluczewo-Osiedle Lotnisko został kompleksowo zmodernizowany obiekt sportowy przy Szkole Podstawowej nr 8 przy ul. Traugutta. Do zagospodarowania pozostał teren na rogu ul. Lelewela i początku ul. Lotników.

Stargardzki Budżet Obywatelski

Stargardzki Budżet Obywatelski po raz pierwszy ruszył w listopadzie 2013 roku pod hasłem "Twój głos- Twój wybór". Projekt ten zainicjował Prezydent Stargardu Sławomir Pajor. Inicjatywa ma na celu umożliwienie stargardzianom podejmowania bezpośrednich decyzji o tym, na co wydać pieniądze, aby w ich okolicy było ładniej i wygodniej. Na realizację pomysłów mieszkańców przekazano wówczas 1 milion złotych.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Stargardzkie Dni Seniora - parada oraz gra miejska. GALERIA