Dzisiaj jest: 23.9.2021, imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli

W Stargardzie przybywa amazonek. Rak nie czeka na koniec pandemii

Dodano: 2 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Symbolem stargardzkich amazonek jest stokrotka, a celem – mobilizowanie innych kobiet do dbania o własne zdrowie i wspieranie ich w chorobie nowotworowej.

W Stargardzie przybywa amazonek. Rak nie czeka na koniec pandemii

Hymn ich stowarzyszenia rozpoczyna się słowami: „Nie ma rzeczy niemożliwych”. We wtorek amazonki spotkały się na terenie campingu Hania w Morzyczynie. Do swojego grona przyjęły ponad dwadzieścia nowych koleżanek.

Było to pierwsze spotkanie po półtorarocznej przerwie spowodowanej pandemią. Jednak w tym czasie „Stokrotki” nie przerwały swojej działalności. W siedzibie stowarzyszenia przy placu Majdanek prowadziły terapię oraz indywidualne spotkania. Utrzymywały też kontakt między sobą, ponieważ nikt tak nie zrozumie amazonki jak druga amazonka.

- Grupa ma wielką moc. W tej chwili jest już nas prawie sto. Rak piersi nie czeka na koniec pandemii, cały czas atakuje. Dlatego warto pamiętać o profilaktyce, o samobadaniu – apeluje prezeska stowarzyszenia Halina Gutowska.

Amazonki zgodnie podkreślają, że pandemia była dla nich dużym obciążeniem emocjonalnym. Przez cały czas towarzyszyła myśl, że układ immunologiczny osób po przejściach nowotworowych jest dużo słabszy niż osoby zdrowej. Dlatego w codziennym funkcjonowaniu musiały być jeszcze bardziej ostrożne niż zwykle.
Ale na pierwszym po długiej przerwie spotkaniu nie brakowało wakacyjnej atmosfery i dźwięków skocznej muzyki. Nowe amazonki, których przez półtora roku dołączyło ponad dwadzieścia, zostały symbolicznie przywitane w gronie „Stokrotek”. Zgromadzone w terapeutycznym kręgu opowiadały historie swojej walki z chorobą.
Do ich zwierzeń dołączyły także dużo bardziej doświadczone amazonki - w przypadku niektórych z nich od operacji minęło kilkadziesiąt lat. Ich happy endy dają „nowym” nadzieję.
Choć stargardzkie amazonki są w różnym wieku, do stowarzyszenia dołączyły na zupełnie innym etapie swojego życia, wszystkie łączy jedno – wiedzą, że wsparcie osób, które doświadczyły podobnych przeżyć, pomaga oswoić chorobę. Daje też siłę, aby walczyć o inne kobiety.

Tę siły doświadczyli goście obecni na plenerowym spotkaniu. Nie zabrakło też osób, które współpracują z amazonkami na co dzień, jak koordynatorka rehabilitacji Ewa Kmita czy rehabilitantka Małgorzata Ostrowska.

„Stokrotki” zapowiadają, że w najbliższych miesiącach nadal będą intensywnie działać. Na co dzień można je spotkać w ich siedzibie – Ośrodku „Skrawek nieba” mieszczącym się przy placu Majdanek 7. Dostępne są także pod nr tel. 91 577 07 09 i 509 103 841.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Stargardzkie Dni Seniora - parada oraz gra miejska. GALERIA